Теренът на стадион “Ивайло” във Велико Търново ще бъде сред най-добрите 5-6 в цялата страна, заявиха изпълнителите на неговата модернизация. Според техническия ръководител на обекта Красимир Иванов теренът по нищо няма да се различава от този на “Лудогорец Арена” в Разград. Той се прави според изискванията на ФИФА и УЕФА за провеждане на международни мачове, пише "Велико Търново спорт".
Работата стартира в началото на март и кметът Даниел Панов се бе ангажирал теренът да е готов до края на юни, а месец по-късно на него вече да се играят мачове.
Изпълнител на строителните дейности е консорциум от три фирми със седалища във В. Търново, София и Шумен – съответно за ВТ “Инженеринг” ООД, “РБ Грийн” ООД и “Топлоснабдяване- 2000″ ООД, които се регистрираха като консорциум “Спортстрой-ВТ 2012″.
Сериозни трудности са дошли от натъкването на скала. По проектно ниво строителите са слезли с 62 см под предишния терен, но отстрани е трябвало да дълбаят по-надолу за шахтите и в северната част са попаднали на скала. По десет отводнителни шахти от северната и южната страна на терена са направени за дъждовната и снежната вода. Свързват ги 1606 метра дренажни тръби с фи 110 и 212 метра с фи 200. Отделно е канализацията за отводняване на трибуните и пистата. Цялата отпадъчна вода ще бъде изведена с нови по- широки тръби до канализацията на ул. “Славянска”.
Дренажната система е изчислена до поема до 300 литра дъжд на квадратен метър за час, заяви Красимир Иванов. Тя е монтирана в 2 387 кубически метра различна по размери фракция, разположена на три слоя.
Автоматичната поливна система трябва да бъде монтирана до края на тази седмица. Тя е разположена на първия от трите пласта пясъчен дренаж. Под терена ще има 550 метра тръби, а 35 разпръсквача ще излизат над тревата, в избрани от сензорите моменти, и ще я напояват. Три резервоара от по 10 куб. метра ще захранват системата, която черпи по 28 кубика вода на час. Пластмасовите цистерни ще бъдат разположени в бившето кафене над трибуната в североизточната част на стадиона, където вече разширяват вратите, за да може да влязат. Между терена и пистата ще има отводнителни коридори, които обаче не са заложени в проекта на стойност 800 000 лева и се чака решението на Община В. Търново.
Отоплителната система пък ще бъде на 28 см под тревата. Нейният колектор е монтиран в източната част на стадиона. Топлата вода ще се движи по общо 27 км маркучи под терена.
На изискванията на ФИФА за международни мачове ще отговаря и самото тревно покритие, което ще бъде разширено до размер 110 на 74 метра. Всъщност игралната площ ще бъде 105 на 68 метра, тъй като зад двете врати и отстрани, където се движат тъчреферите, ще има буферна зона, широка по 2.5 метра.
След завършването на терена ще бъде наложително да се прави и пистата. Според Красимир Иванов проектът, по който се кандидатства за нея, е много добър и е по изискванията на ИАФФ – с осем коридора, покрити с полиуретанова настилка, буферна зона и т.н.
Ако пък се възстанови и осветлението, което по плановете на кмета Даниел Панов е третият етап от модернизацията, макар и строен преди повече от 50 години, стадион “Ивайло” наистина ще придобие европейски вид и ще може да поема престижни мачове и състезания. На него се очаква да играе новосформираният Етър Велико Търново, който няма нищо общо с Етър 1924, който през миналия сезон беше в "А" група. Новият клуб взе лиценза на Дебелец и започва участие във "В" група.