Невероятно "синьо" харакири на "Герена! Шампионът отново е Лудогорец! (видео+галерии)

Отборът на Левски си направи феноменално харакири пред пълните трибуни на стадион “Георги Аспарухов” в последния 30-и кръг на "А" група и изпусна титлата на България. “Сините” завършиха 1:1 със Славия, като до 75-ата минута водеха с гол на Базил де Карвальо (33), но нелеп автогол на Димитър Везалов свали столичани от върха и остави титлата в Разград. Шампионът на България във втори пореден сезон е Лудогорец. Капитанът на гостите и бивш вратар на Левски Георги Петков направи отличен мач и до последната секунда съсипа "сините" надежди със спасяванията си, като в 94-ата минута спаси.

По този начин Левски остана отново без трофей и продължи най-дългата си серия без отличие от половин век. Тимът от "Герена" вече четири години е с празни ръце, а преди 10 дни загуби и финала за Купата на България от Берое.

Левски завършва втори с 71 точки, а успехът на Лудогорец в Монтана изведе тима на Ивайло Петев на челна позиция със 72 точки.

Треньорът на Левски Николай Митов направи пет промени в сравнение със срещата с шампионите, спечелена
с 1:0.
Както е известно, "сините" имаха нужда от задължителна победа, за да триумфират с титлата на България за 27-и път.
Титулярна двойка бранители днес бяха Ромен Ели и Димитър Везалов, които замениха контузените Даниел Димов и Йордан Милиев. От първата минута започнаха още Владимир Гаджев, Илиян Йорданов и Базил де Карвальо. Аут са наказаният герой от миналата събота Станислав Ангелов, Рене Михелич и нападателят Жоао Силва.
На вратата бе Пламен Илиев, а бекове Дъстли Мюлдер и Нуно Пинто. Стефан Велев, Илиян Йорданов, Кристовао Рамос и Гари Родригес бяха останалите избраници на наставника.
Наставникът на "белите" Велислав Вуцов пусна най-добрия си състав, тъй като тима игра за огромни премии обещани от Кирил Домусчиев. Капитанът Георги Петков бе на вратата, а Радослав Димитров, Живко Желев, Даниел Златков, Филип Филипов бяха защитниците. Янко Сандански, Тодор Янчев, Антонио Ливраменто, Павле Попара, Галин Иванов и Здравко Лазаров бяха останалите титуляри.
Още в 3-ата минута Йорданов удари лявата греда на Георги Петков отблизо. Мюлдер с глава прати топката в аут от няколко метра в 7-ата минута. Секунди по-късно Велев сбърка подаването, след като се откъсна от защитата на гостите.
Целият стадион направи хореография в синьо и жълто, а Сектор "Б" бе с огромен надпис "Шампиони",
като пред него бяха наредени годините на всички титли на клуба включително и 2013, въпреки тя да не бe спечелена.
В 10-ата минута Никола Попов спря срещата, а целият стадион заскандира "Христо Йовов", който се отказва днес. Бижутера стана от пейката и благодари на всичките около 15 000 фенове.
Здравко Лазаров от фаул в 18-ата минута също удари горната греда. Електричката пробва центриране, но с вятъра топката за малко да влезе в мрежата на Илиев.
Петков изби силен удар на Мюлдер в 21-ата минута. Карвальо пропусна най-чистото положение сам срещу Петков в 28-ата минута, като стражът изби удара му от няколко метра.
Левски все пак поведе в 33-ата минута с гол на Карвальо, който засече отблизо топката в мрежата с 19-ия си гол за сезона в първенството. Нападателят бе в засада при центриране на Гаджев, но защитник изби и последва голямо разбъркване, след което Желев игра с глава и топката попадна в Карвальо, който взриви трибуните.
В 41-ата минута Илиян Йорданов удари втора греда. Крилото стреля силно от 18 метра, но топката се отби в горната греда. Родригес пропусна добра възможност секунди по-късно, когато се засуети, след като бе надбягал защитата.
Второто полувреме започна с рокада в Славия. На терена се появи Радослав Василев, а Сандански остана в съблекалнята. Мюлдер пропусна отлична възможност в 47-ата минута. Десният бранител стреля лошо фронтално срещу вратата на Петков. Вратараят Илиев сбърка в 51-ата минута, когато подаде на играч на "белите", но синята защита бързо отне топката.
Дайсуке Мацуй и Жоао Силва замениха Ливраменто и Карвальо в 63-ата минута.
В 69-ата минута Родригес стреля отляво, но от външната страна на вратата. В тези минути домакините не атакуваха толкова активно, както го правеха преди почивката. Попара проби, но сбърка и вместо да подава се опита да стреля от аут линията.
Христо Йовов замени Гаджев в 70-ата минута и отново изправи целия стадион на крака, тъй като влезе за последен път на терена със синия екип.
В 75-ата минута Йорданов направи глупав фаул, а Матцуй центрира. Защитата на домакините не се ориентира при опита си да изчисти топката и Везалов си отбеляза автогол, който в крайна сметка костваше титлата на Левски.
Още при следващата атака "сините" искаха дузпа за нарушение срещу Силва. В 84-ата минута Петков с отлично спасяване изби в корнер пряк свободен удар на Йовов, който отиваше под гредата.
Галин Иванов след светкавична контраатака пропусна да донесе победата на Славия в 90-ата минута. Резервата Петър Димитров в продължението също пропусна да вкара втори гол, като стреля слабо в Илиев. Петков сбърка в 92-ата минута, но Велев сгреши с подаването си.
В 94-ата минута Петков спаси отблизо с отличен рефлекс удар с глава на Везалов и демонстрира голямата си радост, като вбеси бившите си фенове, които преди мача го аплодираха. Реферът Попов свири край, а “Герена” замлъкна и стотици започнаха да плачат с играчите, невярващи на очите си на току-що приключилия трилър с най-лош сценарий за тях. Напрежението отново взе връх, като Петков бе в центъра на събитията, но до ексцесии не се стигна.
Сезонът завърши, а Левски отново е с празни ръце, след като записа първо равенство със Славия като домакин от 1997 година насам. Тогава на “Васил Левски” срещата отново завърши 1:1, а този резултат е общо 16-и от общо 44 равенства между двата най-стари столични клуба. Днес Левски спря серията си от девет поредни домакински победи на “Герена” срещу “белите”, в които бе допуснал само един гол.
Този мач обаче ще се помни дълго, тъй като показа, че българският футбол, може и да е слаб, но все още жив. И всички, които твърдяха, че срещата е наредена, вече имат друго мнение.