Чехия отстрани Словакия с мощно начало и лека драма в края

Ударно начало на Чехия в мача със Словакия в плейофите за класиране на четвъртфиналите в мъжкия турнир по хокей на лед от Олимпийския турнир позволи на шампионите от 1998-ма да се класират за четвъртфиналите след успех с 5:3. Яромир Ягър и съотборниците му поведоха с 4:0 на съперниците си, като три от головете бяха още в първия период .

Алеш Хемски даде преднина на тима на Алойс Хадамчик, реализирайки бързо първия им отдал се шанс за игра с човек повече. Половин минута по-късно Роман Червенка довкара шайбата след контраатака, а Давид Крейчи в 18-ата минута при пауър плей направи положението на словаците много тежко.

Червенка покачи на 4:0 пет минути преди втората сирена, за да сложи на практика край на надеждите на Словакия за победа. Интригата се върна донякъде с попадението на Мариан Хоса в края на тази част, а напълно тя го направи, когато пак Хоса и Томаш Сурови сведоха аванса на Чехия на само един гол разстояние. Оставаха малко над единайсет минути и на леда стана горещо. Разбъркванията пред вратата на Ондрей Павелец започнаха да нагнетяват обстановката, но шайбата така и не влизаше за четвърти път зад стража на Уинипег Джетс. Чехите използваха контри в тези моменти, но отбелязаха петия си и успокоителен гол, когато голкипърът на Словакия Ян Лацо беше заменен от полеви играч.

С успеха днес най-възрастният тим на Игрите си осигури мач със САЩ на 1/4-финалите. Началото му е в 19 часа в сряда. Словакия отпада и няма да играе повече в Сочи.

Това са всички резултати от плейофите за място на четвъртфиналите: Словения – Австрия 4:0, Русия – Норвегия 4:0, Швейцария – Латвия 1:3, Словакия – Чехия 3:5