Швеция отстрани бронзовия медалист от Ванкувър по пътя към полуфиналите

Швеция победи с 4:2 Финландия в първия четвъртфинал в турнира по хокей при жените на Олимпийските игри. Срещата, особено в заключителната третина, предложи множество емоции и драма.

Фаворит в двубоя беше бронзовият медалист от Ванкувър Финландия, но шведките успяха да надделеят, въпреки, че специалистите предричаха успех на Суоми. Победният гол за Тре Крунур вкара в болшинство Ема Елиасон в 56-ата минута, а след като вратарката на Финландия Ноора Рати бе заменена в края от шести полеви състезател, Ема Нордин реши всичко с четвърта шайба в опразнената рамка.

На полуфиналите Швеция излиза срещу САЩ, а на финландките ще се наложи да играят за 5-8- мо място. „Жълто-сините” не са печелили медал на Олимпиада от Торино 2006. Тогава те взеха сребро. Днес от 14:30 е вторият ¼-финал Русия – Швейцария, победителят от който е чакан в следващата фаза от шампиона Канада.

Жени, първи ¼-финал:

Финландия – Швеция 2:4 (0:0, 1:0, 1:4)

1:0 Венла Хови 33:16, 1:1 Анна Боргвист (5х4) 40:48, 1:2 Лина Вестер 45:09, 2:2 Ема Нуутинен

45:21, 2:3 Ема Елиасон (5х4) 55:45, 2:4 Ема Нордин 59:19

Точни удари: 31:32

Спечелени були: 25:29

Наказателни минути: 12:10