Трансферът на Хуан Мата от Челси в Манчестър Юнайтед се очаква да бъде завършен до часове. Освен ако не бъде спрян – както се е случвало вече с наглед приключили продажби от “Стамфорд Бридж”, - в случай че собственикът на “сините” внезапно промени решението си в последния момент. Ето седем мисли по темата.
1. ПРОДАЖБАТА НА СЪПЕРНИК НЕ Е ГРЕШКА
Отново и отново чуваме как продажбата на пряк съперник в Премиър Лийг е грешка. Други твърдят, че щом Челси е склонен да продава, не вижда Юнайтед като пряк съперник. В наши дни обаче всичко това е нонсенс: просто пазарът определя логиката на действия. Да, ако Мата отиде в Юнайтед и вкара хеттрик на “сините”, специалистите ще кажат: “Ха! Какви глупаци, а? Видяхте ли? Никога не трябва да продавате на пряк съперник!”
Странно как обаче, ако Челси използва предложената сума (говори се за 45 млн. евро) и я използва да купи някого, който после вкара хеттрик на “червените дяволи”, никой няма да излезе напред и да застане зад същата теза. Никой няма да изблее: “Видяхте ли? Никога не трябва да купувате от пряк съперник! С тези 45 млн. евро на Юнайтед купиха човека, вкарал този хеттрик!”
Играчите са стока. Стока са и парите. Ако цената е правилна, купуваш или продаваш, без значение с какви идиотщини излизат медиите.
2. И БЕЗ СЪР АЛЕКС ЮНАЙТЕД МОЖЕ ДА ПРИВЛИЧА ИГРАЧИ
Нека си го изясним. Идеята, че топиграчите ще видят Мойс и ще си бият камшика, е нелепа. Освен ако няма предишна история между двете страни (добра или лоша), името на мениджъра е на дъното на техния списък от критерии, доста зад заплата, продължителност на договора, престиж на клуба (а в този случай още говорим за Манчестър Юнайтед със 75 000 фена на стадиона всяка седмица и за Премиър Лийг) и шансове за игра.
Всъщност критериите са дори в гореспоменатия ред.
3. ДОКАТО МОУ Е В ЧЕЛСИ, СДЕЛКАТА Е ДОБРА ЗА МАТА
Испанският офанзивен халф е щастлив в Лондон и в Челси. Чувства се истински свързан с клуба и феновете. Същевременно обаче предстои световно първенство тази година и простата математика излиза на преден план: Испания е претъпкана от талант, той не е сигурна част от националния отбор и му трябват игрови минути да се докаже, иначе няма да отиде в Бразилия.
Мата не натисна за трансфер през август по няколко причини: помисли, че може да убеди Жозе Моуриньо да му даде повече минути, не е (и не иска да бъде възприеман като) проблемен и желанието на собственика Роман Абрамович бе испанецът да остане. Мата не натиска за трансфер и сега, но знае, че това е идеална възможност да се премести в друг голям клуб и там да получи игровото време, от което се нуждае.
4. ТОВА Е ОТЛИЧНА СДЕЛКА ЗА ЧЕЛСИ
Не често се случва да се отървете от ненужен играч (а докато Моуриньо е начело, Мата с право или не е такъв) и да получите повече от 40 млн. евро за него. За клуб със сериозни проблеми в изпълняването на критериите на Финансовия феърплей – ще разберем през април как ще процедира УЕФА – това е много добра оферта.
Мата е на 25 години и, макар винаги процентите да играят, точно в момента на тази цена бихте го занесли на гърба си до “Олд Трафърд”. Дойде ли лятото, с тези игрови минути на испанеца и следователно неучастие на Мондиала, цената му ще се срине.
Проблемът с играчи от калибъра на Мата е, че заради заплатите и трансферната им стойност има ограничен брой способни да си ги позволят клубове – не повече от осем или девет. И ако по една или друга причина никой от тях не търси играч с подобен профил или просто не го хареса, трябва да преговаряте със следващото ниво. На тази територия ще разглеждате оферти от 20 млн. евро... най-много.
5. ЗА ЮНАЙТЕД СДЕЛКАТА Е ИЛИ/ИЛИ
Или има нещо, което ние не знаем, или мисленето там е по-замъглено от всякога. Ще се върна на Юнайтед по-натам, ала за момента сделката не изглежда особено разумна.
На първо място е Финансовият феърплей. Юнайтед напълно се вписва в критериите, подобно на Арсенал, Байерн (Мюнхен) и няколко други големи клуба, ала доста не се. Април може да се окаже грубо събуждане за доста типове из цяла Европа и това може да доведе до внезапна достъпност на талантливи играчи на неочаквано понижени цени.
Откровено казано, Мата е в този списък. Ако искаш да го вземеш, защо не изчакаш до юни? Не е като цената му изведнъж да се вдигне. А и ако някой случайно се появи сега на сцената и го поиска, винаги имаш варианта да се намесиш с контраоферта.
По-стратегическият въпрос е къде се вписва Мата в тактическата визия на Дейвид Мойс. Най-добрата му игра е зад централния нападател. Може да действа и на фланговете, но само в система, базирана на владението на топката с малко пресиране или работа в защита. Мойс не залага на такъв стил и дори ако реши да промени рязко философията си, човек ще се зачуди защо това ще става по средата на сезона, когато има малко време новите неща да се тренират и отработват.
Ок, приемаме, че Мата отива зад нападателя. Което значи, че когато всички за здрави, ще е при 4-3-1-2 зад Уейн Рууни и Робин ван Перси. При тази схема обаче ти трябват централни полузащитници, и то добри, способни и да защитават, и да нападат. Нужни са ти поне пет варианта в състава за тези три места. Юнайтед не е дори близо до това, което значи покупка на две или дори три нови лица в средата на терена. Което пък значи още харчове в момент, в който трябва спешно да се оправиш със защитната четворка при договорните ситуации на Патрис Евра и Неманя Видич.
Другият проблем е, че сменяш системи във време, когато съставът ти е пълен с крила: Нани (получил нов договор до 2018 г. миналия септември), Луис Антонио Валенсия, Аднан Янузай, Ашли Йънг и Уилфрид Заха. Плюс Шинджи Кагава, който е осъден да бъде или резервата на Мата, или поредното крило в един отбор, който няма да залага на крила.
Продажбата на тези момчета за дори близка до пазарната им стойност е трудна, когато имат скъпи договори и не играят редовно.
После е ред на Янузай. Какъв е планът за него? Ако ще го отглеждат като крило, пускането му в тим без крила няма да помогне. Ако ще е като атакуващ халф, ще има пред себе си 25-годишен рекорден клубен трансфер за изместване.
6. НЕИЗВЕСТНИТЕ НЕИЗВЕСТНОСТИ
Всичко гореизброено ни връща към тях, към тези фактори, които ние не знаем и които биха могли да помогнат за обяснение на подхода на Юнайтед. Вече сте в полето на спекулациите, така че нищо от написаното по-долу може да не е истина.
Може би в клуба вече са отписали Рууни и всъщност планът е да се премине към 4-4-1-1 или 4-2-3-1. Той има по-малко от 18 месеца до изтичането на договора – точката, при която или преподписваш, или те продават. А ако изчакате до лятото, продавачът ще получи по-малко от пазарната стойност, тъй като играчът ще е по-близо до статута си на свободен агент.
Тъй че получаваш каквото можеш за Рууни (не много, може би около 20 млн. паунда предвид ситуацията) и освобождаваш неговата заплата от бюджетното си перо. Той вече е свързван с Реал Мадрид, макар че според мои източници фаворитите на “белите” за следващия сезон са други: Серхио Агуеро и Луис Суарес.
Може би пък контузията на Ван Перси е по-сериозна от очакваното и се подготвят за живота без него. Мата би бил застраховка: ако холандецът е извън сметките, пускаш Мата зад Рууни и си добре. Може и да е някаква комбинация между двете неща.
7. МОЖЕ МОЙС ПРОСТО ДА ИСКА ДА КУПИ КАЧЕСТВО
Защото системите и тактиките са нещо чудесно, ала играчите ти печелят мачовете. И има едно просто и вечно уравнение: колкото повече добри играчи имаш, толкова по-добре се справяш. Това е опростен и напълно недодялан подход, но понякога именно простите планове сработват най-добре.
Докарайте Мата. Вземете още един вариант, докато Ван Перси и Рууни са контузени. Започнете да печелите мачове и да се изкачвате в таблицата. Дори изкаран на фланговете извън любимата си позиция, той е по-добър от всичко на разположение на Юнайтед сега. По този начин поне ще имате по-добър шанс да стигнете до Топ 4, който в крайна сметка е на само 6 точки разстояние.
Програмата също работи в полза на Юнайтед. Още 35 точки, или може би дори само още 30, в оставащите мачове може да ги изведат до 4-тото място. А с Мата това става възможно.
После, веднъж щом си завършил в Топ 4 в преходната си година и може би си стигнал напред в Шампионската лига (съперник на осминафинала е Олимпиакос), нещата вече не изглеждат толкова черни. И можеш да бръкнеш в торбата с парите за летни трансфери с увереност за по-добро бъдеще.
Габриеле Маркоти, ESPN