Гледай на живо

Гледайте всички мачове и голове от шампионската лига тук

Чакмаков посочи правилния път пред ЦСКА - той е този на Арсенал и Дортмунд

Чакмаков посочи правилния път пред ЦСКА - той е този на Арсенал и Дортмунд

Председателят на сдружението "ЦСКА Завинаги" начерта пътя, по който трябва да тръгне ЦСКА. Според бизнесмена трябва да се следва моделът на управление на Арсенал, Борусия (Дортмунд) и Олимпиакос. В тази връзка Чакмаков разкри в интервю пред Sportmedia.tv, че в скоро време очаква среща с мениджъра Арсен Венгер, на която да се дискутират идеите и методите, с които французинът успя да превърне лондонския Арсенал в един от малкото самоиздържащи се и рентабилни футболни клубове в Европа.

Ето какво каза Александър Чакмаков по теми, които интересуват привържениците на ЦСКА:

Ще се ангажира ли с издръжката на първия отбор на ЦСКА?

"Такава дилема пред мен не седи. Нямам никакво намерение да влизам в професионалния футбол в България. Достатъчно съм видял и знам, че с нищо не мога да помогна на ЦСКА (самостоятелно). Не виждам как бих могъл да помогна на професионалния клуб да съществува по-добре от сегашния му вид. За това се изисква ресурс от порядъка на 20 милиона евро, с които да се изчистят всички задължения за последните години. Трябва да разполагам и със свеж ресурс от 4-5 милиона евро, с които да поддържам ЦСКА. Не разполагам с такива пари. Компанията, която представлявам в България не инвестира в спорт. Аз не разполагам с лични средства и в същото време не мога да ангажирам ресурса на компанията за тази цел. Аз като "Сашо Чакмаков" нямам възможността да помогна на ЦСКА. Мога да помогна да се изградят игрищата и да се завършат ремонтите по стадиона, и да мобилизираме други хора да помогнат".

Какви са основните цели пред "ЦСКА Завинаги?

"Основните цели на "ЦСКА Завинаги" са три. На първо място Детско-юношеската школа, след това да възстановим стадиона във вида, в който е съществувал винаги и да го лицензираме. На трето място имаме един много сериозен проект – нов стадион. Ако имаме съгласие с новите собственици на футболния клуб, ЦСКА ще може да се сдобие с нов стадион в рамките на 2-3 години. Имаме визия и за "Панчарево".

Какво пречи на ЦСКА да си построи нов стадион?

"Безвъзмездното даване освобождава възможността на ползвателя да сключва договори с трети лица, каквито сме ние. Това позволява много по-голяма свобода. Целият терен в „Борисовата градина“ обаче си остава държавна собственост. Строителството на нов стадион изисква няколко предпоставки. Трябва да има стратегически инвеститор, трябва да има разрешение от държавата, която е собственик на терена и волята и съгласието на ползвателя, какъвто е футболният клуб. Много сме далеч от това състояние.

За да се построи нов стадион, ЦСКА трябва да акумулира публика. В момента клубът не привлича достатъчно зрители. За да се постигне това, клубът минимум трябва да участва в Лига Европа всеки сезон. Ако ЦСКА имаше късмета да се управлява като Лудогорец на всеки мач щяхме да имаме по 25 000 души и идеята щеше да е много по-рентабилна и сметките бързо щяха да излязат".

По какъв път трябва да тръгне ЦСКА според Чакмаков?

"Следя много внимателно английския Арсенал. Очаквам среща с Арсен Венгер. В момента се координира, защото те са много заети. Венгер е в основата на това да реанимира един клуб и да го направи втори по рентабилност в Европа след Байерн Мюнхен. Той познава добре и балканския футбол. Исках среща с Венгер, защото го уважавам изключително много. Интересно ми е как е довел дотук концепцията си, която е разработил преди 17 години. За да се направи нещо за ЦСКА, то трябва да се направи с акъл.

Не гледам само Арсенал, но и Дортмунд, които също са много интересни. Те също бяха фалирали. Интересувам се от хора и организации, които са взели фалирали футболни клубове и са ги докарали до върха в Европа. Борусия (Дортмунд) беше фалирал и имаше синдик. Финансовият директор на клуба е избран за финансист на Германия благодарение именно на модела на клуба. Управлението там е много интересно, защото става въпрос за бутиков клуб в Рурската област. Борусия има 2 милиона души членове. Има неща, които не могат да бъдат пренесени напълно в България, но могат да бъдат приложени. Така ние ще можем да предложим един модел на новите собственици на ЦСКА. Има много неща, които можем да гледаме и да приспособим за България. Идеята на сдружението е да предлага подобни модели и да помага с участие, ако това е възможно.

Може да се вземе пример и от Оксер за развитие на школата. На Балканите христоматиен е примерът с гръцкия Олимпиакос, който се възстанови след тежка финансова криза и през последните 17 години стана шампион на южната ни съседка цели 14 пъти".

Следвай ни:

Още от БГ Футбол

Виж всички