Изненадващо! Испания загуби при завръщането на "свещения" стадион (видео)

Световният и европейски шампион Испания претърпя поражение с 0:1 от Република Южна Африка в контролна среща, играна на "Сокър Сити" в Йоханесбург. Именно на този стадион на 11 юли 2010 година Ла Роха стана световен шампион. Тази вечер иберийците играха слабо в нападение, допуснаха много грешки в защита и бяха наказани от Паркър в 56-ата минута. Любопитното е, че в 75-ата минута Виктор Валдес се контузи и въпреки че по правилник се извършват шест смени, испанците направиха седма.

Висенте дел Боске заложи на десетима световни шампиони и Начо Монреал в стартовия състав. Чаби Алонсо преодоля травмата си и започна в партньорство със Серхио Бускетс и Андрес Иниеста. Триото в атака беше оформено от Педро Родригес, Фернандо Йоренте и Давид Вийя. Иберийците изиграха първи мач с почти изцяло червените си екипи, с които ще играят на Мондиала.

Още в третата минута Вийя прати топката в мрежата, но след отсъдена засада. Пасът на Иниеста беше добър, но Ел Гуахе избърза. В 29-ата и Педро беше уловен от засадата и попадението му не беше зачетено. В десетата Иниеста шутира над гредата.

Още при първата опасна атака на домакините замириша на гол. В 18-ата Маниса шутира от далечна дистанция, топката се отклони от Серхио Рамос и нацели гредата. Минута по-късно Икер Касийяс улови хубав удар на Паркър. В 26-ата Йоренте стреля с глава след пас на Алваро Арбелоа. В 32-ата Клаасен без малко не изненада Икер.

В 39-ата Чаби Алонсо също опита изненадващ удар. В 44-ата Алонсо даде превъзходен пас към Педро, но вратарят Куне спаси. В добавеното време Кумало беше много близо до попадение, след като засече с крак на първата греда.

На почивката в игра за Ла Роха се появиха Виктор Валдес и Сантиаго Касорла. Южноафриканците продължиха да създават положения. В 46-ата Рантие получи извеждащ пас, но стреля неточно. В 54-ата Иниеста намери Начо Монреал и левият защитник беше много близо до гола. Стотина секунди по-късно световният шампион допусна гол във вратата си. Африканците разиграха силно и Паркър атаката с насочване в мрежата.

В 63-ата резервата Алваро Негредо пробва неуспешно късмета си отдалеч. В 70-ата отново нападателят на Манчестър Сити стреля, но вратарят улови. В 73-ата Хесус Навас намери Иниеста на дузпата, но героят на Испания не можа да намери добре топката.

В 75-ата Виктор Валдес се контузи и след кратка суетня кой да застане на вратата се наложи Пепе Рейна да се съблече. Испанците вече бяха направили шестте смени и трябваше полеви играч да застане на вратата. Въпреки това Рейна сложи ръкавиците, които иначе щяха да бъдат за Алваро Арбелоа. Селекционерът на домакините изрази бурно протест за нарушение на правилника, но играта продължи. Валдес излезе без да може да пренесе тежестта си на десния крак.

Рейна на два пъти спаси своите от втори гол - в 84-ата и 86-ата минути. При първото положение трябваше да се справя лице в лице със съперника. В добавеното време Санти Касорла и Раул Албиол пропуснаха да отбележат.

Така Испания завършва годината със загуба и с много колебания преди Световното първенство в Бразилия през лятото.

Снимки: Getty Images/Guliver