Алтернативите за “фалшива деветка” в Барса

Отсъствието на Лионел Меси в следващите два месеца до Нова година задължава треньора на Барселона Херардо Мартино да потърси средносрочно решение за покриване на позицията на аса от Росарио.

Въпреки че с идването на Тата “десетката” на испанските шампиони промени обичайния си пост в някои случаи – често на десния фланг както в първите си сезони, предпочитанието му е да бъде “фалшива деветка” в сърцето на атаката със свобода на придвижване и достигане на противниковото наказателно поле в търсене на гола.

АЛТЕРНАТИВИТЕ

В мачовете този сезон, в които Меси липсваше, Сеск Фабрегас и Неймар заемаха тази позиция, разменяйки си местата постоянно с останалите съставни части от тройката в атака. Дори Алексис Санчес заемаше позицията на фалшив централен нападател в някои срещи.

До момента в Примера Неймар е натрупал 4 гола и 7 асистенции за 813 изиграни минути, поделени в 11 мача. От своя страна Сеск има също 4 попадения и една асистенция повече (8) с участие в 12 срещи (834 минути).

ДА ПРЕЖИВЕЕШ МЕСИ

Другите двама нападатели с претенции за титуляри в схемата на Мартино – Алексис и Педро, имат съответно 7 и 6 гола с по две асистенции.

Очевидно е, че поради контузиите и ротациите приносът на Меси този сезон е спаднал в сравнение с предходните – 8 гола и 4 асистенции в Ла Лига 2013/14 срещу 19 гола на същия етап през 2012/13.

Също така обаче е видно, че останалите в състава отговарят подобаващо за поддържането общо взето на нивото в головата разлика. Ако в миналото първенство тя на този етап бе 43:15, сега е 38:8.

Съотборниците ще трябва да докажат, че са се научили как да преживяват без Меси.