Неочакваният голмайстор на Барса

Старши треньорът на Барселона Луис Енрике може да бъде спокоен за нападателната мощ на своя тим. Лионел Меси, Неймар и Луис Суарес гарантират магия в "синьо-червената" атака, а неочаквано на хоризонта се появи и ново име, което блесна ярко в предсезонните игри. 18-годишният Мунир Ел Хадади стана голмайстор на каталунския тим в контролите.

Роденият в близост до Мадрид футболист реализира два гола във вратата на ХИК (Хелзинки) и два в тази на мексиканския Леон. Срещу финландците игра 60 минути, а за трофея "Жоан Гампер" влезе след почивката и за 12 минути реализира на два пъти.

Появилият се на бял свят на 1 септември 1995 година испанец с марокански корени започва да играе в кварталните отбори на Мадрид. Галапагар е първият му клуб, който е много близо до дома му. След това преминава в друг анонимен за света на футбола клуб - Сантана, за да бъде открит от съгледвачите на Атлетико Мадрид.

"Рохибланкос" решават да го преотстъпят на юношеския тим на Райо Махадахонда. Там прави фурор, бележейки 32 гола в 29 мача. Тези числа предизвикват интереса на Райо Валекано, Манчестър Сити и Осасуна, които отправят апететитни предложения. В крайна сметка Мунир избира да продължи развитието си в Барселона.

Идва на "Ла Масиа" през 2011 година с репутацията на голаджия и бързо затвърждава името си. Нравни се на треньорите и с прекрасните си качества като флангови нападател. Печели уважение със страхотните си умения да пази и води топката, да вижда добре играта и да стреля от всякакви позиции със силния си ляв крак.

Първият му голям форум с каталунците е Юношеската лига на УЕФА, където в рамките на шест мача бележи пет гола и дава три асистенции. Появява се интерес от Арсенал, Пари Сен Жермен и Байерн (Мюнхен), но Мунир решава да подпише договор с Барса до 2017 година.

През изминалия сезон Барселона спечели първото издание на Младежката Шампионска лига, а Ел Хадади освен че става голмайстор на турнир, се отличава и с два гола на финала срещу Бенфика. Дебютира за дублиращия тим на Барса на 1 март 2014 година при успеха с 2:1 над Майорка.

На 19 април бележи първия си гол за дубъла. След дебюта си изиграва общо 11 мача (4 като титуляр) и вкарва три гола. Въпреки желанието си да играе за националния тим на Мароко, решава да се състезава за юношеския тим на Испания (до 19 години), където дебютира през настоящата година.

Не е далеч и датата, на която ще влезе за първи път в официален мач на мъжкия тим на "блаугранас". Луис Енрике вече включва в плановете си талантливия тийнейджър, макар още да няма картотека за първия отбор.

Снимки: Getty Images/Guliver