Александър Лефтеров защити титлата си на Caribi Bowling Open V във Варна

В седмицата  30.06 - 06.07.2013 в боулинг център Кариби, Варна се проведе петото издание на турнира Caribi Bowling Open.В него взеха участие 40 играчи от страната. С награден фонд от 5000 лева, турнирът бе валиден за Купата на ББФ с коефициент 1.6.

До четвъртък се класираха директно за финалите 2 играча по резултат – Марина Стефанова от БК АТИА и Живко Василев БК Максим. Марина Стефанова завърши на седмо място в крайното класиране, след като бе спряна от Калоян Иванов, но взе приза и паричната награда за най-добре представилата се жена, а Живко Василев се превърна в гордостта на варненци, влизайки в челната тройка.

От първото Десперадо в четвъртък вечер се класираха още двама играчи: Галин Грудев от БК Боляри и Танер Сюлейманов от БК Мега боулинг, Русе. Лидер след квалификациите бе играещият с лява ръка русенец Радослав Сонев със среден резултат от 195,6 от 5 игри, следван от Диан Динев от БК Страйк Мания с 194,2. Най-близо до тях с 189,2 среден се доближи единствено Калоян Иванов от БК Страйк Мания след 6 дни квалификации.

От Десперадото в събота вечер се класираха двама представители на домакините : Северина Добрева и Валентин Димитров от БК Максим, Варна (тя завърши на 20-то място в крайното класиране, а той на 12-то). Последните двама класирали се за финалите в неделя бяха  отново домакини: Цвятко Първанов и Пламен Николов с най-много изиграни серии. Най-висока игра на турнира 245 точки постигна Добромир Пенчев от БК Боляри в мача си срещу Радослав Сонев. Втората игра на Добри бе 178 точки и се оказа недостатъчна за да надвие Радослав, който направи невероятния за целия турнир сбор от две игри - 441 точки и уверено продължи към четвъртфинала. Само преди седмица Радо зае престижното трето място на турнир с награден фонд 4000 лева в Бургас.

Изключително силно представяне на БК Максим Варна на целия турнир – те имаха 9 финалисти от общо 20. Най – добре представилият  се варненец -  Живко Василев се пребори с Радослав Сонев в малкия финал. Под бурните аплодисменти на съотборниците си и силната им подкрепа Живко Василев от БК Максим получи последната купа и заслужено спечели специалния приз, осигурен от организаторите за най-добър играч от Варна.

По пътя си към втората си титла в тази зала Александър Лефтеров, който бе четвърти след квалификациите, отстрани Пламен Станчев от БК Мега сравнително лесно. Той му взе солиден аванс още в първата игра, постигайки  213 точки. В следващия си мач по-трудно преодоля Ивайло Жеков от БК Максим, като хвърли само 5 точки повече за 2 игри сбор и то с 2 страйка и девятка в последния си фрейм, с което държа публиката и най-вече съотборниците си в напрежение до последния си удар.

Калоян Иванов от БК Страйк Мания бе другия финалист. Това е втори голям финал за Републиканския шампион за тази година, след като той стана втори само преди седмица на Плейграунд Боулинг Опън в Бургас. Калоян  Иванов отново бе спрян на Финала  от представител на БК АТИА – след като в Бургас това направи Юли Петров, във Варна - Александър Лефтеров защити титлата си от миналата година и спечели приза от 1000 лева в петото издание на Caribi Bowling Open.