Божинов помрачи сбогуването на Гонзо с Черно море (видео+галерия)

Нов гол на Валери Божинов донесе втора поредна победа на Левски в "А" група. Днес "сините" спечелиха трудно с 2:1 при гостуването си на Черно море в последния домакински мач с треньор Георги Иванов-Гонзо, който от лятото се завръща в своя дом "Георги Аспарухов", а днес бе изпратен с аплодисменти от двете агитки. Владимир Гаджев откри в 8-ата минута от дузпа, Валери Домовчийски изравни в 12-ата минута, а Божинов с глава донесе трите точки на столичани в мач без значение за двата отбора.

Въпреки това играчите на Елин Топузаков и Гонзо търсеха трите точки с всички сили, а Ивайло Стоянов се наложи да извади 11 жълти картона. Домакините имаха и няколко претенции за дузпа в тяхна полза през второто полувреме.

Черно море измъчи Левски, но загуби с 1-2 18-ата победа за сезона на Левски го остави на пето място с пет точки преднина пред “моряците”, които останаха шести с 54 точки преди последното си гостуване на шампионите от Лудогорец.

Двата тима започнаха много открито срещата с положения към двете врати. Първо Георги Китанов получи жълт картон, защото игра с ръка извън наказателното поле при опит да спре Валери Божинов.
При последвалото заучено положение Гаджев шутира, а Михаил Венков игра с ръка и бе отсъдена дузпа. Националът застана зад бялата точка и с точно изпълнение в долния десен ъгъл даде преднина на Левски. Това беше негов пети гол за сезона.
В 12-ата минута Станислав Ангелов обаче направи детинска грешка. Капитанът бе последен човек и при опита да подаде наляво, топката бе пресечена от Валери Домовчийски, който овладя на гърди и сам срещу Блажевич вкара своя първи гол от девет мача в плейофите за "моряците".
Домакините се заредиха с енергия след този гол и пропуснаха още няколко шанса чрез Домовчийски, който имаше възможност да накаже отново своя бивш отбор. Първият от тях беше в 16-ата минута, когато той остана сам срещу Блажевич.
В 30-ата минута Аймен Белаид напусна принудително поради травма и беше сменен от Пламен Димов.
Буквално в последната минута на първата част Блажевичс изби с една ръка в корнер удар с глава на Бакари.
Втората част започна с промяна за столичани. Елин Топузаков върна Орлин Старокин в центъра на защитата, а Пелето бе изместен в халфовата линия. Ново положение за "моряците" имаше в 49-ата минута, като този път Мики Орачев изчисти на метър от голлинията центриране към Бакари. В 53-ата минута Гаджев с перфектно центриране намери Божинов, който се отскубна от Кирил Котев и с глава вкара своя трети гол в "А" група.
Интересното е, че преди срещата Божо смени своя № 10 с № 86, който веднага му донесе късмет. Това се случи и с Генков преди седмица.
Китанов спаси вратата си след най-добрата атака на Левски в 58-ата минута, когато Радослав Цонев стреля от 12 метра.
Последваха две спорни ситуации в наказателното поле на гостите. Първо Иван Коконов падна в наказателното поле при сблъсък с Мики Орачев, когато Блажевич се хвърли в краката на двамата и хвана топката. Втората бе в 73-ата минута, когато Бакари се откъсна, а Димов с решителен шпагат му влезе в краката и изчисти топката. При влизането обаче той защипа краката на нападателя, който падна контузен и бе изнесен на носилка. Въпреки желанията на варненци дузпа не бе отсъдена.
Последваха две спасявания на Блажевич, а в оставащите минути Ивайло Стоянов показа доста жълти картони.
Домакините се опитваха да изравнят, а гостите да задържат преднината си. В добавеното време грешка на Китанов даде възможност на "сините" да вкарат нов гол. Резервата Стивън Петков обаче се размина с топката на няколко метра от празната врата след подаване на Божинов и пропусна да си направи страхотен подарък за своя рожден ден.
Домакините поискаха нова дузпа за игра с ръка на Пламен Димов, а в последните секунди Китанов с отлично спасяване спря Борислав Цонев пред гола.
Въпреки това Левски стигна до победата преди последните два мача в този трагичен за състава сезон с Лудогорец и Литекс.