Левски и Божинов изригнаха и поставиха Ботев на колене (видео+галерия)

Отборът на Левски обърна Ботев (Пловдив) с 3:1 в първи четвъртфинал за Купата на България на стадион “Георги Аспарухов” и даде сериозна заявка за класиране на полуфинал преди срещата-реванш. Нападателят на гостите Доре (13) откри, но Кристовао Рамос (15), Дъстли Мюлдер (25) и Валери Божинов (49) развалиха 102-ия рожден ден на “канарчетата” с три ответни гола и донесоха първи успех за 2014 година за 26-кратните шампиони.

Антони Здравков пусна на мястото на наказаните Станислав Ангелов, Владимир Гаджев и Ларсен Туре - Даниел Димов, Кевин Брю и Кристовао Рамос, който направи повторен дебют за "сините", след като Наско Сираков го изгони през лятото. Станимир Стоилов заложи на своя титулярен състав.

Над 1000 фенове на гостите опънаха хореография по случай 102-ия рожден ден на клуба с огромна снимка на първия тим от 1929 година, който печели титлата след успех с 1:0 и надпис "Нашата история -102-плаши враговете!"

След по-добро начало "канарчетата" поведоха в 13-ата минута след гол на Феребори Доре, който беше точен с глава след центриране на Христов отдясно.

Само две минути по-късно Кристовао Рамос възстанови равенството, след като центрира от фаул и топката се удари в гредата, докосна се в ръката на Стаховяк и спря в мрежата.

В 22-ата минута Крумов бе напът да вкара втори гол, но стражът на гостите спаси. Дъстли Мюлдер с красив гол от 17 метра направи 2:1 за домакините в 25-ата минута след извеждащо подаване на капитана днес Орлин Старокин. Холандецът стреля с външен фалц, топката се отби в лявата греда на гостите и влезе във вратата.

Невероятен Стаховяк в 33-ата минута спаси Ботев след удар на останалия сам срещу него Божинов, а при добавката Бастос на празната врата стреля в аут.

Втората част започна отлично за "сините", след като Валери Божинов вкара своя първи гол за клуба и изправи около 4000 на крака. Нападателят се разписа в 49-ата минута с десния крак, като преди това преодоля на два пъти Сърджан Лукин.

Бастос премина няколко бранители и стреля силно, но Стаховяк спаси. При следващата атака Доре се отскубна зад синята защита, но се забави сам срещу Блажевич и Димов изби в корнер.

Младите Борислав Цонев и Мики Орачев замениха в 65-ата минута Бастос и Рамос, които нямат сили за пълни 90 минути. Вандер Виейра пък смени Куертан, а Ромарио замени Огнянов. Радослав Цонев пък смени игралия с шина Крумов. "Сините" се бранеха с 10 души в тяхната половина до края, но до чисти положения пред тяхната врата не се стигна, а само до две-три мелета.

Настроенията в двата лагера бяха коренно различни преди мача на сезона за двата клуба, предвид целите и позициите им, като сега усмивките се върнаха в лагера на столичани преди поредното дерби с ЦСКА. "Канарчетата" пък дойдоха за победа и си тръгват с два гола пасив преди дербито с Локомотив (Пловдив) в неделя и срещата-реванш със "сините" на 19-и март.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (Пд) 3:1 (първи мач)