20 години по-късно Юве със златен дубъл и на крачка от величието (видео+галерия)

Италианският шампион Ювентус доказа за пореден път, че е пълен хегемон на Апенините. “Бианконерите” спечелиха след точно 20-годишна пауза Купата на Италия след продължения и обрат с 2:1 над Лацио пред пълните трибуни на “Олимпико”.

Капитаните на двата отбора днес Стефан Раду и Джорджо Киелини отбелязаха по един бърз гол след центриране от фаул още в 4-ата и 11-ата минути, а Алесандро Матри в седмата минута на първото продължение донесе 10-ата рекордна купа на "Старата госпожа" в 67-ото издание на надпреварата.

Така освен трите златни звезди на фланелката, Юве ще стане първият тим в историята на калчото със сребърна звезда на своя екип след 10-ата купа. Това е едва трети златен дубъл в историята на “бяло-черните”, като последният бе именно преди 20 години – 1995 година, когато Марчело Липи бе начело на отбора.

Финал за Купата на Италия: Ювентус - Лацио 2:1 Първият сезон на Масимилиано Алегри може да се превърне в легендарен, ако на 6-и юни Юве спечели и Шампионската лига в Берлин срещу Барселона.

Треньорът на шампионите бе оставил на пейката очаквано Джанлуиджи Буфон от титулярите,  тъй като в турнира винаги пази Марко Сторари. Клаудио Маркизио и Алваро Мората пък бяха наказани и гледаха срещата от трибуните.
"Орлите" излизязоха без Стефано Маури, Федерико Маркети, Маурисио, и
Лукас Билия
в стартовите 11.
Двубоят започна ударно и още в 4-ата минута Стефан Раду с глава бе точен. Той засече центриране от фаул и взриви трибуните с тифози на тима. Джорджо Киелини обаче изравни още в 11-ата минута с хубав акробатичен удар от въздуха. Пирло центрира, Евра свали топката, а бранителя с хубав удар прати коженото кълбо в мрежата. Последва равностоен двубой без голови положение, като превес имаха играчите от Рим.
В 83-ата минута резервата Филип Джорджевич направи страхотен пропуск, останал сам срещу Марко Сторари с първото си докосване на топката, след като стреля слабо и вратарят спаси.
Гол на Алесандро Матри бе отменен поради засада в 87-ата минута. Нападателят се бе появил две минути по-рано на терена и категорично не бе съгласен с решението на Орсато.
Невероятен малшанс спря лациалите в 94-ата минута. Джорджевич стреля силно с левия крак от 20 метра, топката удари лявата греда на Сторари, след което мина през цялата врата и се отби в дясната греда на "бианконерите".
Три минути по-късно Матри даде аванс на Юве. Нападателят стреля слабо от 12 метра, но Бериша не се намеси добре и топката спря в мрежата. "Небесносините" бяха вече видимо изморени и въпреки влизането на Кейта гол във вратата на Юве не падна и над 25 000 тифози на "Старата госпожа" започнаха да празнуват на стадиона в италианската столица.
През последните две десетилетия "бианконерите" бяха загубили три финала - 2002 (Парма), 2004 (Лацио) и 2012 (Наполи), но след толкова чакане си гарантираха четвъртата звезда на фланелките и първа сребърна. Юве прекъсна и серията си от седем поредни мача без победа над Лацио в турнира от 2000 година насам, като в този период записа две равенства и пет поражения. С тази купа Торино изравни Рим по спечелини отличия - 15. Лациалите пък прекъснаха серията си от пет поредни триумфални участия на финал, след като загубиха едва втория си решаващ сблъсък за трофея от осем такива, както и първи от 54 години насам.

ЮВЕНТУС - ЛАЦИО 2:1 (след продължения 1:1 в редовното време)