Участието на държавата в строежа на стадион "Лудогорец арена" предизвика разнопосочни мнения. Съоръжението е изградено за осем месеца, инвестицията е в размер на 5 млн. лева, като средствата са по правителствената програма за „Растеж и устойчиво развитие на регионите”. Новият сектор, който бе открит в петък разполага с 2308 седящи места, с модерни и просторни съблекални с всякакви удобства. Чуха се обаче и много критики по отношение на това, че държавата е отпуснала пари на "Лудогорец", но е обърнала гръб на други отбори от "А" група. По тази тема "ПИК" потърси мнението на кмета на Разград Денчо Бояджиев.
- Г-н Бояджиев, богопомазана община ли е Разград, че да получава милиони от държавата по проект за стадиона на Лудогорец?
- Аз мисля, че тези, които интерпретират нещата по този начин, просто не познават реалната действителност. Проектът за стадиона на Лудогорец не е от тази година, а от началото на 2014 година. През миналата година правителството на Пламен Орешарски отдели 500 млн. лева, които трябва да се реализират за подобряване на инфраструктурата на десетки български общини. 350 млн. от тази сума бяха инвестирани в проекти, за които са кандидатствали общините. През 2014 г., когато се даде гласност на този фонд, много от общините, които имаха проекти кандидатстваха. Община Разград имаше готов проект и кандидатства за отпускане на финансиране.
- Кога и как държавата отпусна парите за стадиона?
-С постановление на министерския съвет на Орешарски от средата на февруари м.г. правителството разпредели тези 350 млн. лева. Община Разград е една от многото общини, които получиха такива целеви средства за капиталов разход. Нашето искане беше за по-голяма сума, но правителството на Орешарски ни даде 3 млн. лева за м.г., а останалата сума бе предвидена за тази година. Обектът беше записан като преходен - започна 2014 година и трябва да бъде завършен тази година. Миналата година Орешарски си отиде и когато дойде правителството на Борисов, аз написах писмо до министър Горанов и до Бойко Борисов за отпускане на останалата сума. И тази година с постановление на Министерския съвет ни бе отпуснат втория транш от сумата.
- Ще съумее ли държавата да си възвърне отпуснатите средства?
- Държавата има ангажимент да се инвестира в обекти, които са с общинска инфраструктура. Стадионът в Разград е общинска, а не частна собственост. Много хора не знаят този факт. Държавата инвестира средства в един обект, който е държавен, респективно общински и отпуснатите пари не се губят. Стадионът ще продължи да бъде общински и за вбъдеще. По силата на договора, който имаме за публично-частно партньорство ние имаме ангажименти по поддръжката на съоръжението - по поливането, осветлението и газът, който се използва. Много хора не знаят, че теренът е с подземно газово отопление и през тежките зими, когато трябва да се играят мачове, той се отоплява. Общината е инвестирала в инфраструктурата около стадиона - асфалтирали сме улиците около стадиона, тъй като той е в парковата зона на града. Озеленили сме около арената. Инвестицията на държавата в стадиона не е инвестиция в празното, а в една публична общинска собственост.
- Прави впечатление, че Разград се прочу около Лудогорец. Само с това ли е известна общината?
- Вярно е, че Лудогорец е една от добрите визии, които има нашият град. Но Разград има и архитектурни дадености, в града има най-големия архитектурен резерват, който е от времето на Римската империя. В него са инвестирани 6 млн. лева. В града има и множество културни събития, които му придават облик. Продължаваме да създаваме настроение и емоция на нашите съграждани. По-важното, обаче е, че братя Домусчиеви не са изкуствено прикрепено тяло към града. Те са собственици на едно от най-големите предприятия в града, което създава 1000 работни места. Домусчиеви имат трайно присъствие в града много преди да направят проекта "Лудогорец", който реално започна през 2010 г. Благодаря им, че ми повярваха. Когато ми предлагаха идеята за проекта, аз малко се притесних дали ще имаме необходимата готовност и самочувствие за такъв голям отбор, но те ми увериха, че създават отбор, който няма да живурка в "Б" група, а отбор, който ще има лицето и визията да представя достойно България. Най-отговорно казвам, че съм благодарен за това, което направиха, защото те зарадват и продължават да носят положителни емоции на хората от Разград.
- Как гледате на обидната реплика на Домусчиев към журналиста от "Би Ти Ви" Димитър Тасев?
- Гледах тази интрига, която беше направена от репортажа. Не може заради няколко празни места, да се интерпретират нещата по този начин. Стадионът в Разград е много голямо и модерно съоръжение, но няма как винаги да се пълни с 12 000 места, тъй като целия Разград реално е 36 000 души. Когато ЦСКА и Левски играят с Лудогорец, стадионът винаги се пълни. Така се случва и с международните мачове. Убеден съм, че през следващата година някои от българските представители в евротурнирите ще играят в Разград, защото няма да имат лицензирани стадиони. В това отношение беше излишно да се прави такава интрига. По-важното за нас е, че проектът на братя Домусчиеви за нов и модерен стадион ще бъде реализиран. Цялата документация е готова и ще започне строеж на отделните сектори на стадиона. Живот и здраве догодина по това време при тази организация, която имаме съм сигурен, че стадионът ще бъде завършен.