Името на Александър Чакмаков се свързва основно със сдружението "ЦСКА Завинаги". Съвсем нормално, след като е негов председател. Но синът на червената легенда Нако Чакмаков има и друг ангажимент към армейците. Той е основен благодетел на баскетболния клуб. Отбор, който постепенно се съживява, след като бе закрит в началото на 2009-а. Ето какво каза Чакмаков във връзка с баскетболния и футболния ЦСКА.
- Г-н Чакмаков, баскетболното първенство е към края си. Мнозина са на мнение, че ЦСКА изпусна добра възможност да се завърне този сезон предвид финансовите проблеми на голяма част от клубовете...
- Въпрос на финанси, при това дългосрочни и устойчиви. Аз и хората, които помагаме на клуба, нямаме тази възможност да издържаме отбор на конкурентно ниво в професионалната лига. Не сме готови, защото нямаме допълнителни инвеститори. Както виждате, отделяме големи средства за сдружението и футболния отбор, в момента това ни се явява приоритет.
- Това, че Левски не може да намери пари, показателно ли е за интереса към българския баскетбол?
- Вижте, баскетболният клуб има сериозна програма за развитие, която е устойчива. Вървим стъпка по стъпка. За две години възстановихме шест възрастови групи, добре комплектовани. Имаме различни национали, което не е малко за две години. Продължаваме в тази насока. Имаме спонсори за три от отборите. Имаме зала, работим по изграждане на новата. Клубът се развива устойчиво. Мъжки баскетбол в България много трудно може да бъде менажиран на ниво, което да носи възвращаемост на средства. Баскетболът не е като футбола, не е спорт, който да носи пари в България. Нито от реклама, нито телевизия, няма механизъм, който да връща пари. Виждате, че имаме един суперспонсор като "Лукойл", за който не е проблем да отделя сериозен бюджет. Всички останали отбори се борят да осигуряват средства, с които да функционират в рамките на няколкостотин хиляди лева. В последните 10-12 години първенството е доминирано изцяло от Лукойл, а много отбори изчезнаха. Виждате, че София е на път да остане без мъжки баскетбол. Така че не съм оптимист за мъжкия ни баскетбол. За ЦСКА съм, но е нужно време. Ще се възстановим и ще стигнем до мъжки отбор, но постепенно.
- Имате ли концепция да направите ЦСКА печеливш продукт?
- Не Вярвам, че може да има един клуб, който да е оазис в баскетболното ни първенство. Включително и във футболното първенство е същото.
- Тогава защо се заемате с подобна задача?
- Защото не може без ЦСКА. Просто трябва бавно да стават нещата. Времената са такива, че всичко се прави стъпка по стъпка. Създаващ собствени юноши, които се учат. Сърбите и гърците направиха така и имат резултати. След като направиш школата, ще дойдат и парите.
- До каква степен сте доволен от свършената работа през последните 2 години?
- Виждам талантливи деца, влезли сме в 17 училища с програми. 2 години обаче е недостатъчен срок, за да се компенсират 6-7 години отсъствие. Трябва търпение.
- Успявате ли да съчетаете тази работа с "ЦСКА Завинаги" и с ангажиментите, които поемате към футболния клуб, включително и меморандума, който подписахте?
- Винаги помагам на ЦСКА и смятам, че няма да има проблем. Баскетболният клуб 6 основната си част се ръководи от Роберт Гергов - изключителен човек, с много голяма баскетболна визия и трудолюбие. Това, което той прави, много ми допада, защото аз обичам да се работи правилно.
- Много хора си задават въпроса защо "ЦСКА Завинаги" събира средства за футболния клуб, при положение че не печели от това? Дали не криете нещо?
- Всички ползи са за футболния клуб. Разликата е, че има голям контрол върху това как се харчат парите. Всичко се качва непрекъснато на сайта ни. Документацията за трите игрища е в министерството. Сдружението ще подпомага клуба, но не може да го издържа. То може да консолидира голяма част от червената общност. Между другото, много голям резерв е българската армия. Така или иначе това е Централен спортен клуб на армията. Смятам за огромна грешка на предишните собственици, особено в последната година, че не направиха нищо по евентуална работа с военните. Този клуб е създаден именно с такава идея. Българските офицери биха могли да помогнат както с финанси, така и с интелект. ЦСКА е социално явление, с огромна членска маса, която може да бъде канализирана и използвана в полза на ЦСКА.
- Как ще продължите да помагате, ако се стигне до фалит?
- Нека да изчакаме. Виждам, че сегашното ръководство полага усилия това да не се случи. ЦСКА е флагман. Без ЦСКА не си представям футбол в България. Но ако стане, трябва да се провери дали е възможно клубът да участва в А група, управляван от синдик.
Юристите са на различно мнение. Ливърпул 6 месеца беше със синдик. Лийдс бе така, след това изпадна. Олимпиакос и АЕК също са такъв пример. Това са правни възможности. В най-лошия случай ЦСКА има три неща - история, невероятна фенска маса и потенциал, да се възстанови.
- Направихте трите игрища до стадиона. Имаше вариант срещу тях да влезете като акционери в клуба. Сега при новите собственици стои ли това на дневен ред?
- Темата с акциите отдавна е затворена. На този етап тя не е актуална. Нека да изчакаме и да видим какво ще се случи с клуба, кои ще са собствениците, с какви финанси ще работят и какви инвеститори биха искали да привлекат. Смятам, че сдружението може да има представител както и като индивидуални негови членове, но това няма да реши проблемите на клуба.
- Защо според вас две години "ЦСКА Завинаги" сякаш бе нежелан в ЦСКА?
- Не искам да се връщам към тази тема. Имам своето обяснение. Може би имаше един страх, специално у г-н Томов, да не би някой да засенчи ореола, който той сам си сложи, на Спасител на клуба, на медийна и всякакъв вид обществена подкрепа. От моя гледна точка това не отговаряше на истината. Не сдружението загуби през тези две години, а клубът.
Червените могат да се завърнат в НБЛ до 2 години
ЦСКА може да има мъжки баскетболен отбор, който да играе 6 НБЛ или А група 6 период до две години. Според Александър Чакмаков за това време е реално да се изгради новата зала на 4-ти километър, която да приюти основната част от играчите на червените, а школата да остане на "Българска армия".
"Има една много дълга кореспонденция между нас и министерството на спорта. Залата е пропаднала в едната част и се изисква допълнително укрепване, което не е в настоящия договор, а инвеститорите искат допълнителни гаранции, за да могат да дават пари. Има си разговори, които смятам, че са на път да приключат. Надявам се в следващите няколко месеца да започнем интензивна работа. Не знам дали някой я е виждал, но става въпрос за стара гребна зала, която е в окаяно състояние. Амбициите ни са до 2 години да е готова. Ще глътне около 1,5-2 милиона лева. Ако намерим допълнително финансиране, може да съкратим сроковете. В това време 17-годишните ще са годни да играят във втора дивизия и може да се мисли поне за А група. Разбира се, с някой по-опитен играч и евентуално чужденци от колежанското първенство. Но в никакъв случай със скъпи чужденци от типа на Лукойл Академик или Левски от миналата година", коментира шефът на армейците.