Очаквайте в 15:00 Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Литекс направи голяма крачка към участие в евротурнирите (видео)

Отборът на Литекс надви трудно Ботев (Пловдив) с 1:0 в последния мач от кръга в "А" група и направи важна крачка към участие в евротурнирите през следващия сезон. Страхил Попов вкара единствения гол с глава в 64-ата минута.

"Оранжевите" вече имат 51 точки и делят второто място с Локомотив (София). ЦСКА и Берое са с по 48. "Канарчетата" пък останаха на последно място в първата шестица с 39 точки.

Първото чисто положение за гол в двубоя се откри пред гостите в 9-ата минута, когато Филип Филипов проби отляво и нахлу в наказателното поле, но шутът му от малък ъгъл излезе в аут. В следващите минути ловчанлии отговориха с два неточни изстрела на Румен Руменов и Бьорн Йонсен.

В 34-ата минута домакините стигнаха до гол, който обаче не бе зачетен, тъй като Йонсен бе в положение на засада. Нападателят отигра ситуацията и асистира на Кристиян Малинов, който се разписа. Страничният рефер обаче вече бе сигнализирал и попадение нямаше. Три минути преди края на полувремето Данило Асприля опита акробатично изпълнение, но стреля в аут. В 45-ата минута пък Иван Горанов стреля отлично от пряк свободен удар, но топката срещна гредата зад Михаил Иванов.

"Оранжевите" увеличиха оборотите след почивката и в 54-ата минута пропуснаха поредна възможност да поведат. Попов центрира в наказателното поле, където Асприля бе оставен непокрит, но стреля високо над вратата.

В 61-ата минута Божидар Васев изскочи зад защитата на Литекс и напредна към Винисиус Баривйера, но бе застигнат, след което падна след изблъскване с ръка от бранител в оранжево. Според рефера Георги Йорданов нарушение нямаше и играта продължи. В ответната атака Асприля подаде към Йонсен, чийто удар премина покрай вратата.

В 64-ата минута Асприля центрира от свободен удар, Попов намери топката с глава в наказателното поле и отправи изстрел, който се оказа неспасяем за Иванов - 1:0 за ловчанлии.

В 77-ата минута Иванов излезе далеч извън наказателното поле, за да прекъсне подаване към Йонсен, но поднесе топката точно на крака на влезлия като резерва Антон Недялков. Шутът по земя на 22-годишния състезател обаче не намери очертанията на опразнената врата и кълбото излезе в аут.

В последните минути на срещата Мариян Огнянов получи възможност да изравни, но прати топката високо над напречната греда. В добавеното време Лазар Марин бе още по-близо до гол, но и неговият удар не попадна във вратата.