Барса превзе "Сан Мамес" в голово шоу и се доближи максимално до Реал Мадрид (видео)

Отборът на Барселона срази с 5:2 Атлетик Билбао на "Сан Мамес" в мач от 22-ия кръг на испанската Примера дивисион. Победата позволи на каталунците да се доближат само на точка от лидера в класирането Реал Мадрид. По веднъж за Барса се разписаха Лионел Меси (15), Луис Суарес (26), Неймар (64) и резервата Педро Родригес (86), а автогол си отбеляза Оскар де Маркос (62). За баските точни бяха Микел Рико (59) и Ариц Адурис (66). Домакините завършиха мача с 10 души след червен картон на Чабиер Ечейта в 75-ата минута.

В 15-ата минута каталунците излязоха напред в резултата след удар от фаул на Лионел Меси. След изстрела на аржентинската суперзвезда топката се отклони от главата на играч от стената на баските, това заблуди вратаря Горка Ирасиос и въпреки че той успя да закачи топката, тя се озова в мрежата.

В 18-ата минута домакините можеха да изравнят резултата, но чилийският страж на каталунците Клаудио Браво спаси удар отблизо на Ариц Адурис. Три минути по-късно пък уругвайският нападател на Барса Луис Суарес направи сериозен пропуск. След великолепна атака на гостите Неймар чукна топката с пета към Меси, той центрира отляво и сложи кълбото на главата на Суарес, но Ирасиос изби удара на бившия голаджия на Ливърпул. Малко след това и ветеранът Чави Ернандес стреля опасно с глава към вратата на Ирасиос, но не намери целта, а в 24-ата минута Браво отрази изстрел на Маркел Сусаета от фаул.

Стигна се до 26-ата минута, когато футболистите на Луис Енрике вкараха втори гол. Барселонци осъществиха светкавична контраатака, при която Неймар подаде на Суарес с глава, уругваецът продължи към Меси, а аржентинецът върна топката към играча с номер 9 на гърба малко пред наказателното поле и той с убийствен изстрел изпрати кълбото в долния десен ъгъл на вратата на баските.

В 30-ата минута Чави изскочи сам срещу Ирасиос, първоначално го преодоля, но ъгълът вече бе много малък и опитният халф пробва пас към Неймар. Бразилската звезда игра с коляно, а защитник на Атлетик Билбао изби от голлинията с глава. Получи се разбъркване, при което обаче на домакините им се размина и резултатът не стана 0:3.

Само две минути по-късно резултатът можеше да бъде 1:2. След неразбирателство в отбраната на Барселона Адурис получи шанс да стреля с глава, но за късмет на гостите ударът му срещна гредата. В 43-ата минута и пред Неймар се откри шанс да вкара гол, но нахлулият в наказателното поле на домакините бразилец се забави и топката му бе отнета.

Осем минути след началото на второто полувреме навлезлият в наказателното поле на Барса Унай Лопес получи възможност да стреля от въздуха, но изпълнението на младока бе разочароващо.

В 59-ата минута баските се върнаха в мача, намалявайки изоставането си в резултата. Жерард Пике не попречи на Ариц Адурис да стреля в наказателното поле, Браво изби, но топката попадна право в Микел Рико и халфът не сгреши при добавката - 1:2.

В следващите няколко минути зрителите на "Сан Мамес" видяха опасности и пред двете врати, но за неудоволствие на баските Барса стигна до 1:3. Това стана след бърза контра отдясно, при която Суарес пусна топката към Меси, той стреля, кълбото се отклони от Оскар де Маркос и се озова в мрежата.

Само две минути по-късно резултат стана 1:4. Гостите отново атакуваха отдясно, Иван Ракитич подаде на Меси, той продължи към Чави, който обаче хитро пропусна топката за Неймар и бразилецът с прецизен удар я насочи във вратата на Ирасиос.

Головата фиеста продължи с пълна сила и в 66-ата минута бе ред на баските да реализират гол - за 2:4. Негов автор стана Адурис, който бе изпуснат от защитата на Барса и пробва удар в близкия на Браво ъгъл. Чилийският страж бе изненадан и зрителите видяха пореден гол. Той обаче не се оказа последен в двубоя.

В 75-ата минута нервите на защитника на Атлетик Билбао Чабиер Ечейта не издържаха и той изрита в коляното Луис Суарес. За това си действие Ечейта получи червен картон, а Суарес няколко минути по-късно отстъпи мястото си на Педро Родригес. Последният оформи крайния резултат с попадение в 86-ата минута, когато Меси намери с прекрасен пас в наказателното поле на домакините Серхио Бускетс и той продължи към намиращия се почти на голлинията Педро, който само подложи крак, за да отклони топката в мрежата.

В последните секунди Неймар можеше да вкара още един гол, но не за първи път тази вечер изигра лековато положението и резултатът остана непроменен.

Барса събра 53 точки и диша във врата на водача Реал Мадрид, който е с 54. Трети е Атлетико Мадрид с 50, а Атлетик Билбао заема 13-а позиция с 23 точки, като е на 5 от зоната на изпадащите.