Георги Василев е единственият треньор, печелил титлата с три различни отбора у нас - Етър (1991 г.), Левски (1994 и 1995 г.) и ЦСКА (1997 г.). Пред „Преса“ един от най-опитните родни наставници направи равносметка на футболната 2014 г. и посочи какъв е пътят пред новия национален селекционер Ивайло Петев.
- Г-н Василев, каква година очаква националният отбор след скандалния край на 2014-а?
- Тепърва предстои да разберем. Определено не приемам начина, по който се разделиха ръководството на БФС и Любослав Пенев. После се чуха мнения и оценки за работата на Любо, с които също не съм съгласен. В първия квалификационен цикъл при него се видяха наченки на добри резултати, впоследствие обаче тази инерция като че ли бе прекъсната. И треньорът се превърна в изкупителна жертва на слабите игри, а и на липсата на качества у футболистите си.
- След мача с Малта се чуха мнения, че Ивелин Попов не бива да бъде викан повече в националния. Или че най-малкото трябва да се раздели с капитанската лента. Съгласни ли сте с подобни призиви?
- Любо гласува на Попов огромно доверие, но капитанът подведе своя треньор. Избяга от отговорността си, като в случая даже не визирам пропуснатата дузпа срещу Малта, а по-скоро поведението му след мача. Колкото до това дали Ивелин да бъде викан отново, според мен българският футбол не бъка от кой знае какви таланти като бразилския например. Макар че те и бразилците, като гледам, не успяват да си намерят правилните играчи напоследък. В нашия случай не бива да се отказваме с лека ръка от футболистите си. А дали Попов трябва да остане капитан, това ще си го преценят вътре в отбора. Но момчетата са длъжни да решат проблемите помежду си, за да продължат напред.
- Не е ли риск да се назначава нов селекционер в средата на едни донякъде изгубени квалификации?
- Не, даже напротив. По този начин ще се снеме част от напрежението върху Ивайло Петев, който е зареден с огромна амбиция да успее. Както виждам, не му липсва и самочувствие, но дали разполага с опита да обедини футболисти от различни клубове и с различни характери в името на общата цел, е отделен въпрос.
- Иван Вуцов бе първият, който атакува Петев, като намекна, че някои от играчите може да не са достатъчно респектирани от новия треньор...
- Петев със сигурност ще трябва да се потруди, за да си извоюва авторитет сред футболистите. А с натрупването на необходимия опит ще може да взема важни решения в трудни моменти.
- Самият Петев наскоро си пожела да има повече национали от „Левски“ и ЦСКА. Къде сбъркаха най-вече двата ни гранда, че от години да не са гръбнакът на държавния ни тим?
- О, това е резултат от грешни и недалновидни решения, вземани в продължение на много време. И те се отразяват и върху представянето на двата тима на терена. При ЦСКА да кажем, че те обичат да възкръсват от руините. Но на тях винаги им трябва някакъв враг, някой, с когото да са в конфликт. Така се мотивират може би. А при „Левски“ лутането е безкрайно. Хората в родния футбол все чакат да ударят дъното, но май се оказа, че то е прекалено на дълбоко.
- В този ред на мисли смятате ли, че Стойчо Стоев е правилният човек за „сините“?
- И той като новия национален селекционер направи треньорско име в „Лудогорец“. Но нека не забравяме, че собственикът на въпросния клуб Кирил Домусчиев подсказа с действията си, че отборът му върви независимо кой е наставник. За Стоев и Петев „Лудогорец“ се оказа добър трамплин в занаята. Сега обаче двамата трябва да доразвият потенциала си на други места, при други условия.
- Според вас може ли ЦСКА да прекъсне доминацията на тима от Разград?
- За мен отборът на Стойчо Младенов е единствената реална конкуренция на „Лудогорец“. Макар в последните си мачове да изглеждаше малко предсказуемо. Нека не забравяме, че ЦСКА за поредно лято стартира с изцяло обновен тим, докато „Лудогорец“ има стабилно ядро. Убеден съм, че ни очаква изключително интересна футболна пролет.
- Напоследък много се говори за проблемите с школите. Смятате ли, че трябва да се намали броят на чужденците в „А“ група за сметка на юношите?
- Не съм сигурен, че подобни мерки ще проработят. Ако у нас въведат такива ограничения, то какво трябва да измислят в Англия, където играят предимно чужденци? Налагането на собствени кадри и въобще на млади футболисти е хубаво, но не бива да е самоцелно. Защото много от тези перспективни играчи все още не са укрепнали и не са готови за тежките мачове. При всички положения най-важно е да се ремонтират базите, оттам трябва да се тръгне. В „Литекс“ например и без въведени писмено правила работят успешно с младите.
- Чуват се мнения и че броят на отборите в „А“ група трябва да бъде редуциран до 10...
- Като гледам как сме тръгнали, да не останат само шест клуба. И да играят по шест пъти помежду си, за да запълнят програмата. Аз съм привърженик на традиционната схема с 16 отбора. Какъв е смисълът сега от „Б“ група да влизат два отбора, в случая „Марек“ и „Хасково“, които най-вероятно ще изпаднат веднага? Ако продължаваме така, тимовете от второто ниво ще загубят стимул да печелят промоция за елита.
- Като човек, работил дълги години в чужбина, имате ли обяснение защо футболистите ни не успяват да се наложат зад граница напоследък?
- В България имаме проблем, защото все смятаме, че ние сме открили топлата вода. А пък, видите ли, чужденците са глупави и не разбират от футбол. Ние не сме научени на търпение, искаме играчите ни, като излязат навън, веднага да станат едва ли не като Пеле. А то се оказва, че не са достатъчно подготвени. И затова стоят на пейката.
- И накрая - кой заслужава да стане футболист №1 за 2014 година?
- Победителят задължително трябва да бъде от „Лудогорец“. И Владо Стоянов, и Светльо Дяков са достойни за наградата.