Стари врагове дебнат ЦСКА във „В“ група

Стари врагове дебнат ЦСКА във „В“ група

Стари врагове, исторически дербита, горещи агитки и екзотични дестинации очакват футболистите и феновете на ЦСКА в Югозападната „В“ група. Първенството при аматьорите стартира на 8 август, а програмата ще стане ясна на 27 юли.

Единствено победителят се класира за „Б“ група, а на теория „червените“ са безусловен фаворит. Без съмнение обаче се задава изключително интригуващ сезон, в който поне още няколко клуба ще посегнат към мечтаната промоция в професионалния футбол.

Впечатляващи са амбициите и ресурсите на столичния „Септември“. Отборът се сля с „Конелиано“ от село Герман. Проектът се финансира от бизнесмена Румен Чандъров,


собственик на няколко хотела


в Слънчев бряг. Той ръководи детската школа ДИТ, която разполага с модерна база в Драгалевци. В нея тренират над 250 млади футболисти, като бяха привлечени някои от най-големите таланти на ЦСКА, „Левски“, „Славия“ и „Локо“ Сф. Чандъров е твърдо решен до две години да разполага с отбор в „А“ група. Той планира мащабен ремонт на рухналия стадион на „Септември“ и разчита името да привлече феновете от „Красна поляна“ - квартал с богати футболни традиции.

Любопитното е, че за треньор бе назначен Николай Митов. Преди два сезона специалистът с прякор Жадното почти изведе „Левски“ до титла и купа и е последният „син“ наставник с победа над ЦСКА във вечното дерби. Митов стяга мащабна селекция, с която отново да огорчи „армейците“.Не е за подценяване и конкуренцията на „Локо“ Сф. „Червено-черните“ ще имат нови собственици на общото събрание в четвъртък. Бизнесмените Мирослав Касев и Димитър Петков ще трябва да сглобят отбор в съвсем кратки срокове, но с нужните средства качеството е гарантирано.Към „Б“ група е устремен и „Витоша“ Бистрица. „Тигрите“, за които преди две години професионални мачове записа премиерът Бойко Борисов, ангажираха за треньор опитния Костадин Ангелов-Лаптопа. Той ще разчита на бившите „армейци“ Йордан Върбанов и Четин Садула, а домакинствата ще се играят на модерно съоръжение край летището.Здрави сблъсъци се задават с грандовете на Югозапада, оставили трайна следа в „А“ група, но позагубили от някогашния си блясък. Най-трудна се очертава битката на „Стадиона на мира“ в Перник. „Миньор“ завърши на второ място през миналия сезон, на 5 точки зад „Оборище“ Панагюрище. Със сигурност срещу ЦСКА трибуните ще са пълни докрай, а първият съдийски сигнал ще бъде съпътстван с познатия зловещ вой на митичната корабна сирена. Напрежението се покачи още преди жребия, когато на „Армията“ бяха привлечени някои от водещите футболисти на „Миньор“. През миналия шампионат те работеха именно под ръководството на Янев. Местните фенове реагираха с декларация, неподходяща за публикуване и завършваща с лаконичното „Бог прощава, Перник не“.Нажежена ще бъде обстановката и срещу „Беласица“. Напоследък тимът домакинства в Коларово заради неразбирателство с арендатора на местния стадион „Цар Самуил“, но предстоят нови преговори. ЦСКА винаги играе трудно срещу петричани, а през 2001 г. не успя да спечели дори с помощта на


легендите си Йордан Лечков и Любослав Пенев


Скандалният двубой, игран пред 10 000 зрители, завърши 0:0 след две отменени попадения на гостите. За друг двубой полицията нахлу в сектора с „червени“ привърженици, а от палките пострадаха дори и деца. По онова време „Беласица“ се ръководеше от кума на Наско Сираков - Константин Хаджииванов, впоследствие посочен в международни разследвания като мастит бос на черното тото.

Кошмарни спомени пазят на „Армията“ и от битките с „Велбъжд“. През април 1999 г. играчите на ЦСКА отказаха да излязат за второто полувреме на стадион „Осогово“ в Кюстендил. Двама от тях - капитанът Адалберт Зафиров и вратарят Ивайло Иванов, се оплакаха, че здрави момчета са ги били в тунела.В онези години съперникът носеше името „Левски“ и бе спонсориран от ВИС-2, а негов президент бе покойният Георги Илиев. Мачовете между двата отбора по правило се превръщаха в гладиаторски схватки - както на терена, така и по трибуните.В ЦСКА не бива да си правят илюзии и за предстоящите срещи с „Марек“. Гордостта на Дупница също идва директно от елита, след като остана без професионален лиценз. Показателно е, че през миналата есен „червените“


стигнаха само до равенство


на „Бончук“, въпреки че все още играеха стабилно при Стойчо Младенов и водеха в класирането на „А“ група. Но това далеч не е най-срамният епизод на 31-кратните шампиони. През 1978 г. те губят с 0:1 от „Марек“ финала за Купата на Съветската армия. Утехата им е, че в същата година дупничани вземат скалповете на „Ференцварош“, „Байерн“ Мюнхен и „Абърдийн“ със селекционер сър Алекс Фъргюсън.

„Рилски спортист“ също редовно даваше отпор на ЦСКА в Самоков при управлението на покойния си бос Юри Галев. Исторически препратки ще има и покрай срещите с „Чепинец“. Преди 37 г. бойкият тим от Велинград сензационно отстрани „Левски“ в турнира за купата, а „червените“ успяха да го елиминират на полуфинал след 2:2 в редовното време и дузпи. Днес „Чепинец“ е далеч от най-славните си дни, но за сметка на това Велинград предлага възможност за примамлив СПА уикенд за „червените“ привърженици. Сходна е ситуацията със Сапарева баня, където обаче защитата ще трябва да внимава за бившия нападател на „Левски“ Екундайо Джайеоба. Нигериецът има две титли и 13 попадения за „сините“ от 2004 до 2008 г.

Цветан Баяслиев, "Преса"

Следвай ни:

Още от БГ Футбол

Виж всички