Атлетико отчая Байерн на "Калдерон" (видео)

Атлетико Мадрид победи с 1:0 на Байерн (Мюнхен) на стадион "Висенте Калдерон" в първа полуфинална среща от Шампионската лига и е на 90 минути от финала в Милано. Голът за домакините отбеляза Саул в 11-ата минута, след като се възползва от грешка в отбраната на баварците, преодоля трима бранители и с удар с левия крак направи вратаря Мануел Нойер безпомощен.

Срещата напълно оправда очакванията на фенове и специалисти. Инициативата и топката бяха владение на гостите, докато домакините перфектно изпълниха своя предварителен план да отбележат ранен гол и да задържат аванса си. С огромна заслуга за успеха беше и вратарят на Атлетико Ян Облак, който отчая нападателите на гостите със спасяванията си. Двата тима си размениха и по една греда, а баварците имаха претенции за дузпа за игра с ръка на бранител на "дюшекчиите".

Двубоят започна при страхотна атвосфера на "Калдерон", създадена от феновете на Атлетико. Още от началните минути гостите се опитваха да задържат топката по-продължително, което беше напълно в стила на водения от Гуардиола тим. В същото време атаките на домакините бяха по-остри, а удари към вратата на Нойер отправиха Саул и Фернандо Торес, който постоянно сменяше местата си по фланговете на атаката.

В 11-ата минута отбраната на баварците се пропука зловещо. Саул финтира трима футболисти на Байерн, нахлу в наказателното поле и с хубав удар с левия крак откри резултата с третия си гол от 16 мача в Шампионската лига.

Реакцията на Байерн беше незабавна. Още в следващата атака Видал успя да насочи топката с глава към вратата, но Хименес изчисти от голлинията. Последва нова опасна ситуация пред вратата на Ян Облак, но този път атаката на Видал беше спряна от съдията.

Към 25-ата минута Байерн стигна до добра възможност, след като Дъглас Коща с удар директно от фаул успя да изненада Облак, но за негов късмет топката мина встрани от вратата. В 29-ата минута баварците претендираха за дузпа за игра с ръка на Савич след изстрел на Лаам, но реферът Марк Клатенбърг прецени, че е нямало умисъл в действията на бранителя. Минута по-късно Антоан Гризман се озова очи в очи с Нойер, но германският страж успя да спре топката с крак.

Въпреки смазващото си превъзходство във владеенето на топката - 71 срещу 29%, баварците така и не успяваха да го материализират, което внесе напрежение в играчите. В 40-ата минута Дъглас Коща си изпусна нервите и фаулира голмайстора Саул, за което получи първия жълт картон в мача. В 42-ата минута Хави Мартинес с глава успя да спре опасна атака на Атлетико по левия фланг. Така първото полувреме завърши с положителен резултат за "дюшекчиите", а гостите се надяваха да обърнат нещата в своя полза през втората част.

Очакванията се оправдаха и баварците упражниха сериозен натиск от първата минута на второто полувреме. В 53-ата минута късметът беше на страната на Атлетико, когато след страхотен далечен удар на Алаба гредата спаси домакините от попадение.

Три минути по-късно Хави Мартинес стреля с глава, но Облак закова топката на голлинията. Малко по-късно и Кингсли Коман пробва късмета, но без успех. В 63-ата минута от малък ъгъл Роберт Левандовски завърши отлична атака на Байерн, но ударът му не затрудни Облак.

В тези минути мястото си на Франк Рибери на терена отстъпи Кингсли Коман, а натискът на Байерн продължи.
В 70-ата минута Дъглас Коща беше изведен с далечно подаване зад гърба на защитата на Атлетико, но опитът му технично да прехвърли Облак не успя. Удар на Видал отдалеч беше отразен по блестящ начин от стража на Атлетико, а междувременно в игра се появи и Томас Мюлер и пред вратата на домакините стана горещо.

Домакините бяха на път да удвоят, след като търпеливо изчакаха своя шанс четвърт час преди края. Фернандо Торес се измъкна от отбраната на гостите и стреля, но топката се отби в гредата. При добавката Нойер улови удара на Коке. Последните минути на срещата преминаха в бързо темпо и непрестанни опити на Байерн да изравни, като с пропуски се отличиха Коща и Видал, но до гол така и не се стигна. Така Атлетико постигна изключително добър турнирен резултат и гледа смело към реванша на "Алианц Арена".

Атлетико Мадрид - Байерн Мюнхен 1:0
1:0 - Саул (11)

АТЛЕТИКО (4-4-2): Облак - Хуанфран, Хименес, Савич, Филипе Луиш - Коке, Габи, Аугусто, Саул - Гризман, Торес

БАЙЕРН (4-1-4-1): Нойер - Лаам, Бернат, Хави Мартинес, Алаба - Чаби Алонсо - Дъглас Коща, Видал, Тиаго, Коман - Левандовски.

СТАДИОН: "Висенте Калдерон", Мадрид

СЪДИЯ: Марк Клатънбърг, Англия