100 години ски спорт в България

Дузпа върна преднината от 14 точки на Лудогорец преди гостуването на "Герена" (видео)

Шампионът Лудогорец продължава да върви уверено към петата си поредна титла в "А" група. "Орлите" надвиха трудно с 2:1 Черно море в първи мач от 29-ия кръг. Вандерсон (9) и Клаудио Кешеру (71-дузпа) бяха точни за домакините, а Георги Илиев се разписа за гостите. Варненци трябва да съжаляват, че продължават да нямат победа тази пролет, след като пропуснаха няколко отлични положение при 1:1, а след това и в последните минути, за да стигнат поне до заслужена точка.

Лидерът в първенството отново дръпна с 14 точки пред Левски. Успехът бе осми пореден от осем мача през 2016 година, а като цяло рекорден 12-и поред в "А" група за тях. Играчите на Георги Дерменджиев вече имат 60 точки преди гостуването другата седмица на "сините" на стадион "Георги Аспарухов".

Домакините бяха без Козмин Моци и Йордан Минев. Първият се разболя часовете преди срещата, а близнака все още не е напълно готов след травма. "Моряците" имаха много проблеми, а също така и започнаха срещата притеснени.

"Орлите" пък стартираха силно и с настроение, и поведоха още в 9-ата минута след отлична бразилска атака. Кафу изведе с пета Лукас Саша, който подаде на връхлитащия Вандерсон. Последният нахлу в наказателното поле и без проблеми прати топката в мрежата за 1:0. Голът бе негов шести за този сезон и трети през тази година.

В 18-ата минута Венцислав Керчев изби топката с ръка след удар на Бакари в наказателното поле, но Владимир Вълков не посочи бялата точка и това ядоса играчите, и скамейката на варненци. При следващата атака Клаудио Кешеру изпусна да удвои от чисто положение. Румънецът пропусна още веднъж малко по-късно, когато стреля слабо в ръцете на Георги Китанов.

Изненадващо в 31-ата минута гостите изравниха. Владислав Стоянов подаде на Витиня, който направи скандална грешка. Крайният защитник прати топката в краката на Георги Илиев на границата на наказателното поле, като се опита да намери съотборник. Ветеранът стреля мигновено в празната врата, като прати коженото кълбо в мрежата за 1:1. Това е негов първи гол след завръщането му във Варна през зимата.

До края на първата част чисти положения липсваха.

Второто полувреме започна с пропуск на Бакари в 51-ата минута и на Куриьор в 65-ата минута. Двамата бяха близо до пълен обрат. Точно в този момент, когато гостите изглеждаха по-свежи и по-опасни се стигна до втори гол в тяхната врата.

Много хубава атака на домакините в 70-ата минута завърши с дузпа за "орлите". След няколко двойни подавания Вандерсон бе изведен зад защитата. Пламен Николов се опита да го спре, но при опита си да направи шпагат повали Вандерсон, който падайки стреля в ръцете на Китанов.

Вълков посочи бялата точка. Решението му бе бурно оспорвано от гостите, което забави изпълнението с една минута. Кешеру застана зад топката и майсторски копна топката, като вкара своя 13-и гол в това първенство. По този начин се върна еднолично на върха при стрелците в "А" група с преднина от един гол пред Мартин Камбуров.

Никола Спасов направи тройна смяна и хвърли всичко в атака. Симеон Райков, Владислав Романов и Бакир Расим се появиха на терена.
Именно в краката на Райков попадна топката за евентуално 2:2 в 88-ата минута. Бившият играч на Левски обаче стреля силно, но встрани от целта.
Гостите се хвърлиха в атака и създадоха няколко мелета пред Владислав Стоянов, а Стойчев също от добра позиция не засече топката във вратата на домакините.

Така Лудогорец продължава без грешка, а Черно море с актив от 29 точки остана на шесто място. Поражението бе 11-то за тима, който няма победа от 28 ноември 2015 година, когато надви с 3:1 Локомотив (Пловдив) на "Лаута".

ЛУДОГОРЕЦ - ЧЕРНО МОРЕ 2:1
1:0 Вандерсон (9)
1:1 Илиев (31)
2:1 Кешеру (71-д)

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): Вл. Стоянов - Витиня, Терзиев, Керчев, Натанаел - Саша, Дяков - Кафу, Марселиньо, Вандерсон - Кешеру

ЧЕРНО МОРЕ (4-2-3-1): Китанов - Еуженио, Стойчев, Николов, Венков - Д. Георгиев, Паланков - Траянов, Г. Илиев, Курьор - Бакари