До този момент са известни имената на огромно количество атлети, в чиито кръвни проби при допинг тестове взети от началото на 2016 година е установено наличието на „мелдоний”, повечето от които от Русия. Сред тях - тенис звездата Мария Шарапова, биатлонистът Едуард Латипов, колоездачът Едуард Ворганов, фигуристката Екатерина Боброва, състезателите по бързо пързаляне с кънки Павел Кулижников и по шорттрек Семьон Елистратов и Екатерина Константинова и волейболистът Александър Маркин. За съжаление към този списък трябва да бъде добавно и името на българската лекоатлетка Габриела Петрова, която аз лично се надявам също да бъде уневинена.
Оттогава насам Кулижников бива, колкото упрекван, толкова и поддържан, и подкрепян от хората в кънки средите и привържениците на кънки спорта по света. Едни преждевременно се превъплатиха в шампиони, други, сред които някои елитни медии в Холандия, в обработен снимков материал символично го събориха от почетната стълбичка, трети пък не спираха да сипят обиди по адрес на руските спортисти. Групата, вярващи в това, че Павел Кулижников не е употребявал никакви забранени субстанции, откакто бе уличен в употребата на допинг за първи път, намериха различни начини да подкрепят любимеца си с публикации в социалните мрежи, плакати, а някои даже щамповаха върху спортните си екипи следното послание: „Паша чист”.
Преди ден световната антидопингова агенция (WADA) излезе с официално изявление за препарата мелдоний, от което става ясно, че в случаите, когато в допинг пробата мелдоний е в количество до 1 микрограма на милилитър кръв и тя е взета до 1 март 2016 г., това се явява допустимо количество и в такъв случай се счита, че атлетът не е приемал препарата умишлено, след неговата забрана и затова не би трябвало да бъде наказван, а би трябвало да може да продължи състезателната си дейност. Цялата тази бъркотия около употребата на тази вече забранена субстанция е свързана с прибързаното включване на мелдония в допинговия списък на „WADA”, без да са направени тестове за действието на препарата със коректната продължителност, в която веществото се тества в продължение на 2-3 години, а не както в случая – 2-3 месеца.
От всичко това става ясно, че състезателните права на Кулижников, чиято проба за мелдоний е в рамките на този 1 микрограм на милилитър кръв, няма да бъдат отнети, нито временно, нито завинаги. Как обаче ще бъде възстановена репутацията на тези спортисти като него, това не става ясно. Според него самият, името на „всемогъщия” Путин ще бъде замесено и в това. Но както и да е, за любителите на кънки бягането в световен мащаб, това е една добра новина, защото не са много кънкобегачите с подобна техническа подготовка като тази на Кулижников, от който определено има какво да учат всички сприньори.
Фани Богданова специално за Sportal.bg