Митко Джоров: Ръководството на ЦСКА ми каза, че оставам за постоянно

Митко Джоров: Ръководството на ЦСКА ми каза, че оставам за постоянно

Митко Джоров ще продължи работа като главен методист на школата на ЦСКА-София и през следващата година. В периода ноември-декември специалистът изкара едномесечен стаж в клуба, като на "Армията" са останали много доволни от него и са го поканили да остане за постоянно. Това все още не е скрепено с договор, но веднага след Нова година би трябвало да стане факт.

"Тема Спорт" разговаря с Джоров, който разказа любопитни детайли около своята работа в "Борисовата градина" до момента, както и около персоналното си развитие. 48-годишният пловдивчанин е в треньорската професия още от 1994 г., когато завършва НСА и веднага след това започва работа в ДЮШ на Ботев (Пловдив). От 2005 до 2012 г. е част и от Спартак (Пловдив), където с родените 1994-95 година печелят два пъти Купата на БФС и стават вицешампиони в Елитната група до 17 г. Има опит като старши треньор на Ботев, Видима-Раковски и Евроколеж. През последните години е бил директор на школите на Берое и Локомотив (Пловдив).

- Г-н Джоров, стана ясно, че оставате за постоянно на работа в ЦСКА. Имате ли вече и подписан договор?
- Все още не сме подписали. Но проведохме разговори с ръководството. Казаха ми, че са доволни от моята работа и искат да остана за постоянно. Моето желание се припокрива с това на ЦСКА. В момента има по-важни процеси като уточняването на треньора и функционирането на всички структури на клуба като цяло, така че аз ще почакам. Разбрали сме се след Нова година да подпиша и ще се уточнят окончателно моите отговорности. Школата се събира на 15 януари, ще бъда в София тогава и започваме. Горя от нетърпение да продължа своята дейност в ЦСКА. Благодарен съм много на отношението на господин Стефан Яръмов и на колегите треньори от школата, които бяха отзивчиви и действахме добре в екип.

- Какви са основните ви задачи в ЦСКА?
- Ролята ми е да снимам мачовете на отборите от школата. След това изваждам ключовите моменти, които показват предимствата и недостатъците на нашите формации. Същевременно виждаме слабостите и силните страни на съперниците. Обсъждайки видеата с колегите, набелязваме акцентите за работа в тренировъчния процес. Така е много по-лесно за треньорите, да покажат на състезателите върху какво трябва да наблегнат в тренировъчния процес, за да се развиват.

- Вие сте натрупали огромен опит като треньор, основно при подрастващите, от кого сте се учили?

- Започнах като треньор още през 1994 г. Работил съм с две поколения футболисти. Едните бяха набор 1986 г. в школата на Ботев. Част от тези, които станаха професионални играчи, са вратарят Павел Станев и Георги Куртев, а също и Тодор Тимонов и Дормушали Саидходжа. Тимонов и Саидходжа бяха част и от ЦСКА. Другото ми поколение пък е набор 1994 г. От него 8 момчета подписаха професионални договори с Ботев. Бих отличил Лазар Марин, който сега е в ЦСКА и търси своето утвърждаване в състава. Другият е Радослав Терзиев, който се превърна в основен футболист в Ботев (Пловдив). Що се отнася до това от кого съм се учил, ще отговоря, че имам академично образование и после съм продължил да се развивам чрез курсове и комуникация с колеги. Аз съм възпитаник на НСА. Фактът, че съм изучавал физиология, биохимия и ТМСТ (Теория и методика на спортната тренировка) ми позволява да имам обяснения какво се случва в човешкия организъм при физически натоварвания и как чрез тренировки да влияем на функционалните промени в него. В момента завършвам УЕФА "Про" лиценз, където ми преподават проф. Лъчезар Димитров, както и доцентите Юри Николов и Михаил Мадански. Те тримата, заедно с останалите лектори от БТШФ (Българска треньорска школа по футбол), помогнаха на мен и на останалите курсисти да си "сверим часовниците" с най-добрите в Европа. Освен това получих възможност да разговарям и с хора, играли футбол на най-високо ниво и работили в чужбина, което е безценно като опит.

- А какви престои имате в чужбина?

- Работил съм в академията на Велко Йотов в Атланта, САЩ. В интерес на истината нямаше как да се водя на работа там, защото нямам зелена карта и по тази причина съм му гостувал с туристическа виза. Наблюдавал съм тренировъчния процес от точка "А" до точка "Я" и помогнах за систематизирането му и изготвянето на документация. Ходил и съм в Южна Африка, където имам приятел, който се занимава с индивидуалното развитие на физическите качества на състезатели. Черпил съм опит от него и съм силно впечатлен. Казва се Петър Къртев, той е бивш футболист на Ботев (Пловдив). В неговото студио всяка година ходеше лекоатлетката Тезджан Наимова с треньора си Стойко Цонов заради разликата в климатичните условия и ноу-хауто на Петьо. В България, както е известно, имам опит като директор на школите на Берое и Локомотив (Пловдив). Видял съм и хубави, и лоши неща там. Черпих опит и в академия ДИТ София. Бях старши треньор на Видима-Раковски, а основната част от кариерата ми е преминала в Спартак и Ботев. На базата на всичкия опит дотук смятам, че мога да съм полезен и на ЦСКА. Ще се старая да избягвам допуснатите грешки в миналото и да давам най-доброто от себе си.

- Като човек, през чиито ръце са минали много подрастващи футболисти, виждате ли в школата на ЦСКА перспективни момчета?

- Това е една от основните причини, поради която искам да работя в ЦСКА! Също така ще се направи и базата в Панчарево, с което ще можем да затворим цикъла. А именно - да привличаме талантливи състезатели, да им обръщаме нужното внимание и да ги развиваме. Тоест не просто да селектираме деца и да ги употребяваме, а да привличаме такива и да усъвършенстваме техните възможности, за да израснат добри професионални футболисти.  

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички