Любо Ганев: Няма да откажа на никоя бразилка

Любо Ганев: Няма да откажа на никоя бразилка

Ако вземем 10 медала, ще е супер, мечтае олимпийското аташе на България

След по-малко от 2 седмици Любо Ганев ще замине за своята четвърта олимпиада. В Лондон той беше водач на волейболния отбор, който стигна до 4-тото място, а сега е записан като олимпийско аташе и ще се грижи за доброто настроение на групата. Най-високият човек в делегацията не пази добри спомени от Бразилия, където беше прострелян в крака през 2009 г., но както винаги, гледа позитивно. Пред "7 дни спорт" той говори за отсъствието на волейболистите и даде ценни съвети за оцеляване в суровата бразилска действителност на спортистите, които ще защитават честта на България в Рио.

- Волейболът беше една от големите радости на българския спортен фен преди 4 години в Лондон, а сега няма да имаме отбор в Рио. Какви са причините за това отстъпление?
- Миналата година беше много тежка за нас. Имахме много контузени играчи, част от тях не взеха участие на европейското първенство. На олимпийската квалификация беше същото. Нямахме никакъв шанс да се класираме с това, с което разполагахме. Тази година все пак показахме, че имаме потенциал. Някой ще каже, че сме направили слаба Световна лига, но преди това на турнира "Хуберт Вагнер" показахме настроение и победихме световния шампион Полша и Сърбия, която по-късно спечели Световната лига. Имаме нужда от една година, в която да няма контузии и всички волейболисти да искат да играят в националния отбор, защото се видя и този проблем - под въздействието на приятелки, мениджъри, семейства някои решават, че е по-добре да си почиват. Всички трябва да знаят, че националният отбор е чест и гордост.

- Не само играчите, но също и треньорът, а и други волейболни хора обръщат внимание на неща извън терена. Как гледате на тези разменени реплики, мнения, контрамнения и отворени писма в последните седмици?
- Не обръщам внимание на тези неща, защото те не са съществени. За мен е по-важно, че наистина имаше външни фактори, които повлияха на отбора. Видяхме как игра отборът на турнира в Полша. След това единият играч иска да се отказва, на другия мениджърът му стои в хотела и му говори. На опитен състезател тези неща трудно могат да повлияят. Но на млад играч, който не е излизал в чужбина, като Сеганов, да отидеш и да му кажеш, че ще му спреш правата и няма да играе волейбола, ако не отиде при определен мениджър... Това са неща, които и ние като федерация не трябва да допускаме.

- Вие сте един от водачите на олимпийската делегация, но от олимпиада на олимпиада тя става все по-малка. Защо се получава така?
- Ние правим всичко възможно спортът да върви в тази линия, в която вървеше преди години.
Става все по-трудно да се издържа елитен спорт защото се увеличават изискванията към терени, стадиони, зали. В подготовката на отделните спортисти са нужни повече средства за лични треньори, медикаменти, нови технологии. Преди години един отбор по волейбол заминаваше за голямо първенство с 12 играчи, двама треньори и доктор. Сега има поне двама статистици, масажист, т.е. разходите стават по-големи. До 1990 година, когато спортът беше държавна политика, България винаги е била сред първите в класирането по нации. Сега държавата няма как да подпомага целия спорт, няма как да сме на това ниво. Радващо е, че в последните години се построиха много нови стадиони и зали. За България е важно със закон за спорта да се направи така, че повече фирми да помагат.

- При това положение на олимпийския принцип ли ще участваме в Рио?
- Не вярвам някой състезател да отива само заради олимпийския принцип. Разбира се, самото класиране за олимпийски игри е голямо постижение. Във волейбола се класират само 12 отбора, от които 4 европейски. Сърбия няма да играе на олимпиадата, а спечели Световната лига. Всеки, който отива в Рио, ще даде всичко от себе си, защото само той си знае колко пот и лишения му е коствала подготовката и класирането за игрите.

- Как гледате на възможността всички руски спортисти да бъдат извадени от олимпийските игри?
- Това е политически скандал. За мен такова решение няма да е правилно. Всички руски волейболисти бяха тествани преди олимпийската квалификация и няма положителна проба. Дори този, който беше хванат с мелдоний (б.р., Александър Маркин), имаше концентрация много по-малка от допустимата. Няма как да извадиш един състезател или цял отбор, който 4 години се готви за това. Политиката трябва да е вън от спорта. Всеки спортист, който е покрил критериите за участие, трябва да е там.
Ако трябва, да проверят всички руски спортисти още първия ден и да се спре веднъж завинаги с това. Пък и аз лично се съмнявам в констатациите на тази независима комисия. Евентуална санкция ще е чисто политическа и вредна за спорта.

- Известен сте със способността да вдигате духа на един отбор, но сега ви е поверена цялата делегация. Имате ли идеи как да го направите?
- Да, аз винаги съм позитивен и ще направя всичко, което зависи от мен. Познавам се с много хора и от другите делегации. За мен това е четвърта олимпиада - имам две като състезател, а в Лондон бях водач на волейболния отбор. Винаги мога да седна при някой състезател, който е загубил мач, и да си поговорим - това е много важно.

- Какви съвети ще дадете на нашите спортисти?
- Те вече са свършили по-голямата част от работата и трудното е минало. Сега просто трябва да реализират подготовката, която са провели, да постигнат резултати и да спечелят медали, защото всеки отива за това на олимпиада.

- Колко медала очаквате от нашите спортисти?
- Надявам се да са възможно най-много. Реалист съм и знам, че няма как да вземем повече от 10 медала. Това би било едно много, много добро постижение, при положение че сме със само 51 спортисти.

- Много се коментира въпросът със сигурността в Рио. Вие имате неприятни спомени от там. Някакви препоръки за оцеляване?
- Така е, но на олимпийски игри нещата са съвсем различни. Всички спортисти са в олимпийското село и там мерките за сигурност са огромни и няма как да влезе външен човек. Когато си вътре, няма проблем, а навън се пътува организирано. Ако някой все пак реши да се разходи - никакви скъпи часовници, без златни синджири и други бижута, за да не предизвикваме съдбата. Аз лично ще отида с часовник за 20-30 евро. Вече съм стрелян веднъж в Бразилия, така че съм си научил урока. Трябва да имаш по някой долар в джоба. Ако някой те спре, даваш му малко пари и той си заминава.

- Страх ли ви е от вируса зика?
- Не, не, не! Който го е страх от мечки, не ходи в гората. Точно пък на мен ли ще се падне? Пък и ако с един комар не можем да се преборим, къде сме тръгнали

- В олимпийското село ще има 450 000 презерватива за спортистите - 3 пъти повече от игрите в Лондон. Падат се по 41 за всеки спортист. Ще стигнат ли?
- Еми да. За 20 дни, по два на ден - бразилците са го измислили. Аз като човек от делегацията няма да се възползвам от тях и нямам право да лиша спортистите от това, което им се полага. На олимпиада настроението е приповдигнато, тестостеронът се повишава. Важно е да не се нарушават тренировъчният и състезателният процес. Разбира се, когато състезанието завърши и останат 2-3 свободни дни до заминаването, всичко е позволено. Когато бяхме в Лондон, казах на волейболистите, че ако на някого дойде жена му, веднага го пускаме да играе, защото ще има двойна мотивация.

- Трябва ли да се изненадаме, ако видим Любо Ганев, сниман до красива бразилка?
- Знаете, че не отказвам снимка на никого, било то малко дете, някой спортист или красива бразилка. Не съм го правил досега, няма да го направя и на стари години.
Последвайте каналите ни в:

Още от Булевард

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти