Полша надигра Северна Ирландия за историческа победа (видео)

Отборът на Полша надви с 1:0 Северна Ирландия в среща от група С на Европейското първенство, играна в Ница. Аркадиуш Милик реализира единствения гол в 51-ата минута. Това е първа победа за Полша на еврофинали при третото участие на отбора. С успеха поляците временно дръпнаха и на другите два отбора в групата Германия и Украйна, които играят тази вечер.

Голямата звезда на поляците Роберт Левандовски поведе атаката на тима, подкрепян от Аркадиуш Милик. Островният състав беше подреден в схема 4-5-1 с централен нападател Кайл Лафърти.

Момчетата на Адам Навалка стартираха агресивно и натикаха своя съперник в наказателното му поле. Полските бекове не спираха да сноват в офанзивен план и топката често се намираше в близост до вратаря МакГавърн. В петата минута отбраната на северноирландците не се подреди добре и остави Аркадиуш Милик сам на дузпата. Номер 7 обаче не съумя да уцели добре полувисоката топка. В деветата минута отново той завърши атаката, като този път беше блокиран.

Левандовски беше пазен зорко и възможностите се откриваха пред неговия партньор в атаката. В 29-ата Милик шутира от 21 метра, но вратарят се беше позиционирал много правилно. В 31-ата Лукаш Пишчек проби до аутлинията, извади ниска топка за Милик, който финтира бранител и едва от пет-шест метра стреля неточно над гредата, пропилявайки отличен шанс за откриване на резултата. В 39-ата Бартош Капустка можеше да отбележи истински шедьовър, ако не беше чудесната изява на вратаря. Капустка овладя на гърди, технично финтира бранител и от 19 метра отправи страхотен удар към далечния горен ъгъл. По-малко от минута по-късно се получи разбъркване в наказателното поле на островитяните, след което топката излезе в аут.

И втората част започна с по-напориста игра на поляците. В 51-ата опитите им дадоха резултат. Блашчиковски беше изпуснат отдясно, хитро намери Милик, който с удар от 13 метра порази вратата на островитяните - 1:0. Северноирландският тим така и не можа да реагира адекватно на този гол. Акциите в зелено и бяло бяха прекалено вяли и предвидими.

В 68-ата Блашчиковски получи пространство и реши да стреля, но пропусна целта. В 71-ата резервата Конър Уошингтън показа страхотна скорост, създавайки напрежение пред Войчеш Шчесни. Вратарят все пак успя да стигне първи до топката. В 81-ата резервата Гросицки шутира към близката греда, като сантиметри не му достигнаха. В 82-ата Милик шутира от въздуха от около 17 метра, но вратарят беше заел точната позиция.

В 86-ата северноирландците стигнаха до страхотен шанс след хитро изпълнение на статично положение. Стивън Дейвис беше намерен с нисък далечен пас, ала не успя да стреля. Минута по-късно Гжегож Криховяк напредна и отправи мощен изстрел от 22 метра, а топката профуча много близо до гредата, излизайки в аут. В крайна сметка поляците се поздравиха с ценни точки на старта на кампанията.

Полша (4-4-2): Шчесни; Пишчек, Гилк, Паздан, Йедречук; Блашчиковски (80 - Гросицки), Криховяк, Мачински (78 - Йодловиец), Капустка (88 - Пешко); Милик, Левандовски
Северна Ирландия (4-5-1): МакГавърн; МакЛахлин, Каткарт, Еванс, МакОули; МакНеър (46 - Далас), Норууд, Дейвис, Беърд, Фъргюсън (66 - Уошингтън); Лафърти

Снимки: Getty Images/Guliver