В началото на май всички, които завършват гимназията, вече са се подготвили с тоалета. Всъщност това важи по-скоро за дамите - ние, мъжете, често в последния момент решаваме какво да облечем, защото (се правим, че) не сме толкова суетни. Затова прилагаме тук едни кратки съвети какво да (не) правиш за въпросния grande finale на гимназията.
Костюмът на татко не е за тук. Ако трябва да сме честни, за никъде не е. Нека баща ти си го носи, а ти инвестирай в един нормален костюм. Не забравяй, че на тази възраст с костюм в три части ще изглеждаш по-скоро смешно, но това не е правило. продавач-консултантите затова получават заплати - допитай се до тяхното мнение.
Евтиният костюм съвсем логично никак не е за препоръчване. Няма какво да те заблуждаваме: надали ще носиш 500 пъти точно този костюм. Но може и пък да влезе в употреба. Затова нека не е смешно евтин, но да не е и екстремно скъп. Заложи на черното или нюанс на сивото, а тъмносиньото също не е лоша идея. Забрави за всякакви ексцентрични оранжево, жълто, ярко лилаво, ярко зелено и подобни - не си клоун, не е нужно другите да те запомнят като такъв именно на бала ти.
Шапка към костюма може да бъде добър аксесоар, но опциите към строго официалното облекло всъщност не са много. Повдигнатата федора, елегантното бомбе или хубавият каскет могат да стоят както полуиронично, така и съвсем сериозно. Важно е съчетанието, за което е добре да се допиташ отново до продавач-консултанта, а не да решиш самосиндикално, че си велик с определена визия.
Блейзърът, толкова много сме писали за него... И все пак, тук също е добре да заложиш на класиката. Нали знаеш, че ако си с дънки (тъмносин деним), черен блейзър и бяла вталена риза, няма как да сбъркаш? Е, има как. Съобрази се с цветовете и в никакъв, ама никакъв случай не си взимай блейзър с по-голям размер с идеята, че е добре да ти става и след година-две - ако всичко е наред, това спортно сако ще е едно от многото, спокойно.
Обувките могат да са много и различни в зависимост от останалия дрешен ансамбъл. Лачените, лъснати до безумие обувки, трябва да останат най-късно в 80-те и ти никога да не ги носиш. Спортно-елегантните модели са за предпочитане дори и в съчетание с цял костюм, докато мокасините и едноцветните кецове (другите са си недопустими, извинявай) могат да казват "Аз съм свеж и не ми пука много", но и "Майка ми избра костюма, а аз си купих обувки за 20 лв". Така че внимавай.
Всичко бляскаво и любимото ламе (това били онези блестящи нишки, които тъпаците слагат в много палтове - по ризи, костюми, шапки и къде ли не)... Златистите и сребристи орнаменти са зяерски кич - знаем, че го знаеш, но е добре да ти го напомним за всеки случай.
Ланците и пръстените са много фин елемент. Няма лошо да си носиш някакъв нормален пръстен, ама нека не е такъв, който ваш'те са ти направили от злато, останало от баба ти..., с монограм или голям, но абсурдно евтин черен камък. Тук също можеш да си позволиш известно свободолюбие и ирония, като комбинираш по-свободен блейзър с рокаджийски пръстен. Но ланецът, който да се подава "небрежно" под разкопчаната риза и косматата ти гръд, е напълно забранен, сори.
Идиотската прическа е много относително понятие - за теб множе да е изключително актуална и fancy, но според околните да е пълна скръб и да им се иска да те пребият с вестник. Нека няма две шепи гел или онези рогца на Кийт Флинт от Prodigy. Нека няма и футболната класика "отпред късо, отзад модерно". Не си оставяй и къс малоумен бретон като на секретар на комсомола.
"Забавната" вратовръзка в 4 цвята и огромен анимационен герой също не е най-добрата идея. Това не значи да носиш случна дюсна (макар че така поне знаеш, че не си в грозна грешка), но не бъди някакъв екстравагантен авангардист на бала си - не е нужно облеклото ти да заявява, че си болен фен на кубизма, нали така?