Верея с историческа първа победа като гост в елита, португалец посече "канарчетата" (видео)

Отборът на Верея (Стара Загора) постигна изключително ценна историческа първа победа като гост в елита. В двубой от 28-ия кръг на Първа професионална лига воденият от Александър Томаш състав спечели с минималното 1:0 визитата си на Ботев (Пловдив) и сложи край на серията си от 13 поредни срещи без успех далеч от “Трейс Арена”. Единственото попадение в Коматево бе дело на португалеца Педро Еуженио, който се разписа в 16-ата минута.

С успеха си в Група “А” на плейофите във втората осмица на майсторската ни група Верея събра 33 точки и поне временно зае така желаното второ място. На две точки зад заралии обаче е най-старият столичен клуб Славия, който утре гостува на последния в подреждането Монтана. Въпреки поражението днес тимът на Николай Киров остава лидер на първата четворка с 38 точки на сметката си.

Първото полувреме на двубоя в Коматево не предложи кой знае колко положения за гол, но за сметка на това пък бе изпъстрено с нерви, спорни моменти, множество нарушения и цели седем жълти картона. Макар да владееше инициативата, Ботев така и не успя да намери път към вратата на Георги Аргилашки. Верея пък разчиташе предимно на контраатаката.

При една такава в 16-ата минута защитата на домакините се пропука, Виктор Генев не се намеси по най-добрия начин, топката попадна в Георги Андонов, който веднага подаде надясно към Педро Еуженио. Бързоногият португалец по много техничен начин преодоля в наказателното поле младия Кристиян Димитров, след което от няколко метра не остави шанс на Иван Чворович.

Записалите загуби в последните си два шампионатни двубоя футболисти на Александър Томаш можеха до голяма степен да си подпечатат трите точки в 42-ата минута. “Сините” отново организираха мълниеносна контраатака отдясно, голмайсторът Еуженио нахлу в наказателното поле и пусна успоредно към Андонов. Останал сам очи в очи с Чворович, опитният нападател направи фрапантен пропуск, след като намери десния му страничен стълб.

През втората част Ботев вдигна оборотите и за разлика от първото полувреме на няколко пъти стигна в опасна близост до вратата на Аргилашки. Четвърт час след почивката Тодор Неделев получи топката отляво и стреля силно, но встрани от вратата. Секунди по-късно голмайсторът Фернандо Виана имаше две добри възможности да постави под напрежение вратаря на Верея, но противно на отличните си изяви до момента през сезона, подходи твърде несериозно и разочарова с отиграванията си.

В 71-ата минута пред Неделев се откри нова възможност за гол, но Аргилашки се намеси вещо и с крак отрази удара. Пет минути преди края на мача резервата Омар Косоко получи топката на границата на наказателното поле, добре се измъкна от защитник в синьо и стреля. За съжаление на Николай Киров обаче и неговият удар не намери очертанията на вратата. В последната минута и удар с глава на защитника Виктор Генев премина встрани от лявата греда и лиши “канарчетата” от възможността да вземат поне точката.