Безпрецедентна окупация на Лудогорец сред стрелците на Първа лига

Редовният сезон в Първа лига завърши. Най-сигурното преди старта на плейофите е, че Лудогорец за шести пореден сезон ще бъде шампион на България. "Орлите" имат преднина от 16 точки пред Левски и цели 21 пред ЦСКА-София, като просто са без конкуренция в родния елит. По всичко личи, че най-вероятно тимът ще спечели поредната си титла с рекордна за историята си преднина пред втория, която миналата година бе 14 точки. Освен това разградчани имат отбелязани общо 69 попадения досега, като със сигурност ще подобрят своя рекорд от 74 гола, които тимът отбеляза през сезон 2013/2014 година. Тогава "орлите" сториха това в 38 мача - 26 от редовния сезон и 12 мача в плейофите. 57 бяха вкараните голове тогава от "орлите" след края на редовния сезон, а 17 пъти се разписаха в 12-те мача за титлата.

Като резултатност най-добрият сезон преди настоящия е този от първата титла на клуба - 2011/2012 година, когато Лудогорец отбеляза 73 гола в 30 мача.

Лудогорец - Цървена звезда 2:2 Тимът на Георги Дерменджиев направи нещо, което не е правено досега в родния футбол. Първите петима голмайстори в първенството са футболисти на шампионите. След изиграването на всичките 26 кръга преди плейофната фаза лидер е Клаудио Кешерю с 19 попадения от 22 мача. Втори е новото попълнение Жоао Пауло с 13 попадения, но 12 от тях са вкарани през есента с фланелката на Ботев (Пловдив). Бразилецът има един гол в четири срещи за "орлите". Тримата му сънародници, които направиха страхотни игри в Шампионската лига през есента - Марселиньо, Джонатан Кафу и Вандерсон следват в класацията. Родният национал има 12 гола, като това е негов личен рекорд. Той ги е отбелязал в 24 мача, като към тях е добавил и 12 асистенции. Другите двама бразилци са вкарали по десет гола в 23 мача, а Вандерсон пък дели първото място по асистенции с Марселиньо с общо 12 голови подавания.

Лудогорец - Левски 2:1 Шести сред стрелците е най-добрият български нападател в първенството Мартин Камбуров, който е голмайстор на първенството за 2016 година. Неостаряващата легенда на Локомотив (Пловдив) също се е разписвал десет пъти в 23 мача, но за разлика от бразилците на "орлите" е сторил това в повече минути на терена. Той има 2070 минути от началото на сезона, докато нито един от петимата футболисти на Лудогорец все още няма 2000 минути през тази кампания в Първа лига. Капитанът на другия пловдивски гранд Ботев (Пловдив) - Тодор Неделев следва след тях с девет гола, но в 25 мача.

Лудогорец - Арсенал  част II Интересен факт е, че само четворката Кешерю, Марселиньо, Вандерсон и Кафу има с 13 гола повече от целия тим на Левски (38), който е на второ място и с 16 повече от третия в класирането - ЦСКА-София, който има 35 отбелязани гола.

Дори без головете на стрелец номер едно в шампионата Кешерю (19), а само с попаденията на тримата бразилци зад него, които имат общо 32 попадения, Лудогорец ще има по-добра атака от цели девет тима в първенството. Единствено пловдивските Ботев (36) и Локомотив (35) в компанията на "сини" и "червени" ще имат повече, а Дунав (Русе) със своите 32 гола ще има равен показател.
Левски - Локомотив (Пд) 1:2