Гледай на живо

Стамен Белчев обявява целите на ЦСКА-София в турнира за Купата и в първенството

Бъдещите звезди се обират от машината на Цорк

Бъдещите звезди се обират от машината на Цорк

Борусия (Дортмунд) се специализира през последните години в купуването на млади и сравнително непознати таланти и в превръщането им впоследствие в суперзвезди. Михаел Цорк – рекордьорът по изиграни мачове в историята на клуба (463) и легенда с две спечелени титли в Бундеслигата и единствената до момента Шампионска лига (1997 г.), се превърна в спортен директор на любимия си отбор след окачването на бутонките на пирона и започна да доминира в кабинетите, както го правеше в средата на терена, докато играеше. Заедно с генералния директор Ханс-Йоахим Вацке изградиха тим, който избегна банкрута, спечели две титли в Бундеслигата и стигна финал в ШЛ с Юрген Клоп, а днес се пълни с младоци – дори и старши треньорът Томас Тухел е още бебе на пейката.

„Рискувахме и доведохме обещаващи футболисти с душа и сърце”, заяви Тухел, когато неговият Бейби Дортмунд започна да се оформя. Този сезон отборът се подмлади още повече. Александер Исак, 17-годишният шведски нападател, е последният юноша, приземил се на „Вестфаленщадион”. „Множество големи клубове от Европа искаха да го вземат и сме щастливи, че избра нас. Той е талантлив и още развиващ се нападател и го смятаме за попълнение с огромен потенциал”, сподели Цорк.

Голямата перла на АИК Солна ще се присъедини към колекцията суперталанти, които вече изпъкват под ръководството на Тухел. Техническият щаб на Борусия отиде на лов за таланти из целия континент миналото лято. Във Франция купи, ала това си е чист грабеж, Усман Дембеле (19 г.) за 15 млн. евро – електричното крило, което предизвика възхита още в първия си сезон в Рен с финтове и голове (12), а днес вече е опасен в Германия… и в ШЛ. Емре Мор, 19-годишният втори нападател, показва първи признаци на големия си талант в Дортмунд след идването си от датския Норшелан срещу 9,75 млн. евро. Рафаел Герейро (22 г.) изпъкна във френския Лориен, стана европейски шампион с Португалия и вече си спечели място сред титулярите. Микел Мерино също бе привлечен, след като блесна във втородивизионния испански Осасуна.

Тези покупки следват набелязаната линия от прежните години. Юлиан Вайгъл, който изумява в центъра на полузащитата на „жълто-черните” със своето хладнокръвие, равновесие и пас, играеше във Втора Бундеслига за Мюнхен 1860, когато Дортмунд го взе 19-годишен в елита. Кристиан Пулишич бе „скрит” диамант в училищния футбол в Пенсилвания, САЩ, преди да бъде доведен 16-годишен в Европа (вчера договорът му бе удължен под заплахата да бъде изпуснат срещу малко пари заради Ливърпул). Матиас Гинтер изпъкна във Фрайбург и след трансфера си е днес германски национал.

Трудът на Михаел Цорк обаче се простира дори още по-назад във времето. Работа с костюм и вратовръзка, в преговори и в дискусии с техническия щаб на клуба за намиране и купуване на анонимни футболисти, които днес са на върха. Конструира отбор, който му донесе трофеи и… куп пари в касата. Европейските грандове търсят свръхкачество в Рурския басейн.

Невен Суботич дойде 19-годишен от Майнц 05 по настояване на Клоп. Матс Хумелс бе обещаващ централен защитник, но ненужен в Байерн (Мюнхен), та дойде в Дортмунд също на 19 години, преди да се завърне в Бавария вече като един от най-добрите бранители на планетата. Илкай Гюндоган правеше първите си стъпки в Бундеслигата с екипа на Нюрнберг, когато на 20 години отиде при „жълто-черните”. Шинджи Кагава бе на 21, когато дойде от японския Серезо Осака. А Роберт Левандовски бе също на 21, когато бе купен след показване на голмайсторски умения в полския Лех (Познан) и се превърна в един от водещите стрелци в света. Преди това бе доведен неговият сънародник Якуб Блашчиковски от Висла (Краков), пак на 21 години. Пиер-Емерик Обамеянг бе взет малко по-голям, 24-годишен, ала също стана един от най-смъртоносните нападатели на планетата след трансфера си за 13 млн. евро от Сент Етиен.

Това е шедьовърът на Михаел Цорк, който, освен че върна Борусия на футболната карта на най-големите, изкара и печалба от продажбите си – почти 240 млн. евро за последните пет години (и при това Левандовски бе изпуснат като свободен агент). Цели 107 милиона от тях дойдоха само миналото лято с трансферите на Хенрих Мхитарян, Хумелс и Гюндоган съответно в Манчестър Юнайтед, Байерн и Манчестър Сити.

Това е плодът на клиничното око на германската версия на Мончи. Една машина, която обира отвред звездите на бъдещето.

ГОЛЕМИТЕ ТРАНСФЕРИ НА ЦОРК НА МЛАДОЦИ В ДОРТМУНД

Исак (17 г. при сделката): купен за 9 млн. евро от АИК през 2017 г.

Дембеле (19): купен за 15 млн. от Рен през 2016

Мор (19): купен за 10 млн. от Норшелан през 2016

Мерино (19): купен за 4 млн. от Осасуна през 2016

Герейро (22): купен за 12 млн. от Лориен през 2016

Вайгъл (19): купен за 2,5 млн. от Мюнхен 1860 през 2015

Пулишич (16): взет от Пенсилвания Класикс през 2015

Гинтер (20): купен за 10 млн. от Фрайбург през 2014

Гюндоган (20): купен за 5,5 млн. от Нюрнберг през 2011 и продаден за 27 млн. на Манчестър Сити

Левандовски (21): купен за 4,5 млн. от Лех през 2010 и отишъл със свободен трансфер в Байерн

Кагава (21): купен за 250 000 от Серезо Осака през 2010, продаден за 22 млн. на Манчестър Юнайтед и откупен обратно през 2014 за 8 млн.

Хумелс (20): купен за 4 млн. от Байерн през 2009 и продаден за 35 млн. пак на Байерн

Суботич (19): купен за 4,5 млн. от Майнц 05 през 2008

Блашчиковски (21): купен за 3 млн. от Висла през 2007 и продаден за 10 млн.

Жон Прада, „Марка”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички