Красен Кралев с коментар за "Българска армия"

Красен Кралев с коментар за "Българска армия"

Спортният министър в оставка Красен Кралев говори за стадион "Българска армия". Както е известно, в началото на 2017 година държавата промени статута на базата на ЦСКА от публична държавна в частна държавна собственост. В следващите месеци ще стане ясно кой ще придобие съоръжението в Борисовата градина и спортния комплекс на армейците за голям период от време.

"Държавата ще участва в процеса като гарант, че стадионът ще се използва само за спорт и че ще бъде реконструиран от тези, които ще го получат. Стадионът ще бъде използван единствено от фенове на ЦСКА и няма да е за друг отбор", каза министърът пред БНТ.

Ето и какво още каза Кралев:

За честата смяна на министри на младежта и спорта:

За тази година нещата са подредени, всички договори са подписани, така че да няма сътресения в предстоящия преходен период и федерациите да са спокойни. На България й е необходимо спокойствие и стабилност. През предишния олимпийски цикъл се смениха 5-има министри и това не беше добре. Надявам се през този да няма чак толкова много промени. Ролята на служебния кабинет е да подготви изборите. Служебният спортен министър трябва да направи така, че администрацията да работи и да обслужва федерациите, клубовете и хората ангажирани в спортната система. За толкова кратко време не можеш да правиш реформи.

За приоритетите в спорта:

Ние трябва да сме наясно какво искаме от спорта и да имаме дългосрочна стратегия. Тогава честата смяна на министрите, няма да се отразява. Повече от 25 години ние като нация не сме си отговорили на стратегическия въпрос дали искаме медали или здраво поколение. Защото ние имаме малък ресурс и не можем да обхванем всички спортове. Ако искаме медали, концентрираме се върху спортове с по-малка конкуренция. Навремето през 70-те години отговорните фактори в държавата са взели решение, че няма да развиваме колективните спортове, защото са 20 пъти по-скъпи, а носят един медал. Да, но те възпитават децата, най-популярни са и са в основата на здравето на нацията. Не можем да очакваме световни титли от футбол, баскетбол, водна топка, дори волейбол, но това са спортове със силен социален ефект. Трябва много ясно да си отговорим какви са ни приоритетите и да ги следваме.
  
За реформата в спорта и имало ли е съпротива:

Не е имало голяма съпротива срещу извършените реформи. По-скоро хората от системата на спорта, са наясно, че е нужна промяна, за да се осигурят повече средства, но не знаят какво точно трябва да се промени и за това се съмняват и трудно приемат нещата. Най-големият проблем е, че системата на спорта е дизайнирана така, че да функционира в социалистическа, а не в пазарна икономика. Това вероятно е единствената система в държавата, която не е променяна изобщо. Разчитаме на 100% финансиране от държавата и никакви опити за намиране на спонсори и да поканиш частния бизнес да стане част от системата на спорта. Това не е така в САЩ, Западна Европа и развитите икономики. Там има малко участие на държавата, основно регулативни функции, инвестициите в инфраструктура са на общините, но са създадени условия за привличане на частния капитал. Това искам да постигнем в България.
              
Инвестициите в спортната инфраструктура:
              
Няма лоша спортна инфраструктура, има лош мениджмънт. В момента има дефицит на кадри и нямаме обучени хора, които да управляват зали, стадиони и спортни съоръжения. Защото те трябва да функционират 7 дни в седмицата. Мениджмънтът на „Арена Армеец”, на „Булстрад Арена” в Русе, на Двореца на културата и спорта във Варна е добър. Не така стоят нещата с пловдивския „Колодрум”. Залата не е лоша, уникално съоръжение с колодрум, но никой не се заел да я менажира правилно. След приключването на „Арена Бургас”, която е необходима, за да можем да приемаме големи състезания в леката атлетика, България вече ще има достатъчно представителни зали. Оттук нататък трябва да се инвестира в малки зали с капацитет до 2000 места и в тренировъчни съоръжения. Във всеки областен център трябва да има такава зала. През следващия мандат ще се опитаме да намерим средства и за реконструкция на Зимния дворец, за да осигурим по-добри условия и на зимните спортове.
                  
За Станилия Стаменова, която си търси спонсор във фейсбук:
             
Станилия е един от спортистите, на който се гледа с повишено внимание, защото аз вярвам, че тя ще ни донесе медал в Токио. Още миналата година заради случаи като нейния изравнихме премиите за Световни и Европейски първенства за олимпийските и неолимпийските дисциплини в олимпийските спортове. Направихме специална програма за женското кану, която финансирахме със 100  000 лв. Привлякохме треньор от чужбина – един от най-добрите беларуски специалисти, за да можем да се готвим за следващия олимпийски цикъл. Така че тя получава достатъчно пари и подкрепа от държавата. Няма нищо лошо в това, че състезателите си търсят спонсори. Аз поощрявам това и съм го правил и в лични разговори с тях. И от това не бива да се правят сензации. Всеки спортист трябва да се промотира като продукт, който може да е добър партньор на големите компании. Лятото имаше и подобен случай с бадминтона, когато сестри Стоеви и Линда Зечири си търсеха спонсори. Това е нормално.

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички