9 (бил)ярда

9 (бил)ярда

Билярдът е западният вариант на медитацията - успокоява след тежки работни дни. А и има състезателен характер. Пък и е добър начин да предизвикаш някоя дама. Ето кои са най-разпространените игри на билярдната маса.

Осма топка (8 ball)
Най-разпространената билярдна игра с "джобове". Неслучайно когато някой казва, че обича да джитка билярд, има предвид именно "8th ball". В САЩ игрицата най често се играе на маси с дължина 7 фута. В началото на играта петнайсетте топки (без топката бияч) се подреждат във формата на триъгълник. Играта е наречена "Осма топка", тъй като в крайна сметка победителя се определя от правилното вкарване на топка номер 8 (черната топка). Билярдните маси, предназначени за игра на "Осма топка", са едни от най-разпространените в света.

Девета топка
Девета топка е една от характерните за заведения билярдни игри. Това се дължи на значително по-простите правила на играта в сравнение с игри като Осма топка или Снукър. Както всички билярдни игри Девета топка се играе като се редуват ходове на двама играчи. Всеки играч се опитва да направи позволен удар и ако с него успее да вкара някоя от топките на масата има право да продължи. Изключение прави случаят, при който играчът вкара топка номер 9. Ако ударът е изпълнен по правилата и топка номер 9 влезе в някой от джобовете, играчът който е играл побеждава. За позволен удар в играта на Девета топка се смята удар, при който бялата първо удря топката с най-ниска стойност на масата (от 1 до 9).

3 cushion
Много е възможно да си чувал за тази игра от батковците в билярдната зала. 3-спонтовият карамбол е по-известен с английското си наименование 3 cushion (от англ. cushion - спонт на билярдна маса). Става дума за билярдна игрица от вида на карамболите - игри, които се джиткат на билярдна маса без джобове. 3-спонтовият карамбол се играе от двама души с общо 3 билярдни топки - бяла, жълта и червена, които в официалната форма на играта са по-големи от тези в Осма или Девета топка, но често се практикуват и с стандартните за тези игри топки. Стандартната маса е с размери 305х152 см. Използва се стандартна щека за билярд като в 8-а и 9-а топка. Всеки играч има собствена топка-бияч като единият от тях играе с бялата, съответно другият играч играе с жълтата, а червената топка винаги е топка-мишена. Преди началото на същинската игра се определя кой от двамата играчи ще играе пръв. Това може да стане с някакъв вид жребий (ези-тура или каквото там си решите), по договорка между двамата играчи или по друг начин. След като се определи реда на игра, топките се поставят по следния начин: червената топка е в средата на горната част на масата (късият спонт от далечната страна на началната линия), а жълтата топка в средата на долната част на масата върху стартовата линия (при условие, че играчът с бялата топка печели началният удар, в противен случай бялата топка е в средата), а бялата се слага от дясната и страна. Целта на играта е да се достигне до определен брой точки, който трябва да бъде договорен между играчите преди началото на играта.

Снукър
Една от най-разпространените билярдни игри по света, а турнирите са си зрелище за стотици хиляди по целия свят. Характерно за играта на снукър е, че вместо играчите да се опитват да вкарат определена топка по определен начин, както е в игри като Осма топка и Девета топка, в снукъра двамата играчи трупат точки. Точките се определят от топките, които са вкарани от играча и от тяхната стойност (1 за червена, 2 за жълта и т.н.). В крайна сметка за победител се счита играчът, който успее да събере повече точки. В снукърчето максималният брой точки, който може да бъде събран, е 147.

Последвайте каналите ни в:

Още от Булевард

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти