Славия – Левски 8:2 при елиминациите за Купата

В навечерието на финала за Купата на България на 9 май (19,30 ч. на ст. "Васил Левски") Славия води на Левски с 8:2 при елиминациите в сблъсъците между двата отбора за националната Купа, когато двубоите не са били в група. Мачовете между двата  най-стари и автентични отбора у нас, съществуващи и днес, които не са преминавали през сливания, окончателни преименувания или придобиване на чужд лиценз, вече имат 103-годишна история. Това всъщност е и най-старото българско дерби. Първият двубой между Славия и Левски е на 1 април 1915 г. И завършва 1:0 за "белите".

Слъсъците за националната купа (Царска купа, Купа на Съветската армия и Купа на България) започват от 1943 г. Тогава за първи път вечните съперници, както наричат по онова време Славия и Левски, се срещат във финала на държавното първенство. Преди това са играли официални мачове само в шампионата на София и в Националната дивизия, която е първообразът на А група (1938 и 1939). Но за държавно първенство до 1943 г. не са излизали един срещу друг - регламентът е позволявал само на един участник от област да се класира и играе в елиминациите за титлата. Което се променя през 1943-а и точно затова двубоите между "бели" и "сини" предизвикват огромен интерес. Славия печели два пъти с по 1:0 и освен шампионския плакет получава и Царската купа, за която този сезон няма отделен турнир (такъв всъщност се провежда само 5 пъти). Затова тези мачове на практика се приемат и като първите двубои между големите съперници и за национална купа.

През 1947 г. в група с останалите софийски отбори Славия пада с 0:1 от Левски - вече сблъсък от турнира за Купата на Съветската армия. Две години по-късно в същата надпревара "сините" отстраняват "белите" с 1:0 на полуфинал.

Следват три триумфа на Славия - на четвъртфинал през 1952 г. (2:1), на полуфинал 1963 г. (3:1 и 0:0) и отново на полуфинал 1964 г. (2:2 и 2:1). В последните 4 двубоя Михаил Мишев – Горнобанския кмет отбелязва общо 5 гола за "белите".

През 1970 г. Левски печели с 2:0 на полуфинал за Купата на Съветската армия срещу белите (тогава ЖСК-Славия). Това се явява последният краен успех на "сините" в турнирите за националната купа.

1972 г. Георги Гугалов отбелязва дузпа срещу Георги Каменски от полуфинала Славия – Левски 10:9 с дузпи (1:1) на полуфинала за Купата на Съветската армия. Снимка: Книга "Един век футбол в бяло"

Идва драматичният полуфинал през 1972 г. (1:1), спечелен от Славия с дузпи – 10:9. От бялата точка се изреждат да бият всички полеви играчи и накрая се стига до вратарите. Георги Каменски пропуска, а Георги Гугалов е точен и носи сладкия успех на "белите“.

През 1981 г. при учредяването на Купата на България мачът във финалната група завършва 1:1.

Четвъртфиналът през 1990 г. отново носи радост на "белите", които печелят в първия мач с 4:1 на Герена. В реванша Левски стига до 3:2 на "Овча купел", като при 3:1 "белият" страж Антонио Ананиев спасява дузпа, бита от Петър Михтарски.

През 1996 г. Славия вдига Купата на България и по-късно прави дубъл с титлата. При резултат 1:0 с гол на Атанас Киров "синият" президент Томас Лафчис изважда отбора от терена, но санкциите са символични – в правилника не е предвидено наказание за подобно деяние. Действията на Лафчис са в отговор на съдийството на Митко Митрев. В аналите резултатът от този мач е 4:0 за "белите", на които е присъдени и служебни 3 гола.

1996 г. Кирил Качаманов и Мариян Христов във въздушен двубой по време на финала за Купата на България между Славия и Левски – 4:0 служебно, прекратен при 1:0. Снимка: Книга "Един век футбол в бяло"

Последният сблъсък е през 1998 г. Левски взима добра преднина в първия мач от осминафинала – 2:0. Реваншът на заснежения терен на "Овча купел" обаче изхърля "сините" - 3:0 за Славия. Резултатът на полувремето е  1:0 (Симеон Чилибонов), а на почивката в тунела е изгонен Мартин Кушев от домакините, които излизат за втората част с 10 души. Въпреки това отбелязват втори гол (Румен Панайотов), а в края на мача, когато всички чакат продълженията, Елин Топузаков си отбелязва автогол с глава.

Общата рекапитулация показва 8:2 крайни успеха за Славия в директните елиминации (два финала) за купата. От двата мача в групи пак за националния трофей Левски има 1 победа и 1 мач е равен.