Идеалният отбор на Първа лига за изминалия кръг

Родният шампионат вече премина в решителната си фаза. Отборите бяха разделени на първа шестица и втора осмица. В първия кръг от новата схема лидерите Лудогорец и ЦСКА-София нямаха особени проблеми със съперниците си. "Орлите" разбиха с 5:0 Верея, докато "червените" се справиха с 4:1 с Ботев. Левски пък загуби за първи път на "Герена" през този сезон, отстъпвайки с 1:2 на Берое.

В долната част на таблицата Славия и Витоша не успяха да си вкарат гол и завършиха 0:0, а Черно море се върна на победния път с успех 2:1. Локомотив (Пловдив) и Дунав пък направиха много атрактивен мач и завършиха 2:2, докато Септември измъкна 1:0 от Етър.

Душан Перниш (Берое)
Стражът на заралии демонстрира за пореден път, че е един от най-стойностните вратари в Първа лига. Словакът бе с основен принос за победата на Берое 2:1 на стадион “Георги Аспарухов” срещу Левски, след като спаси дузпа в 42-ата минута на Роман Прохазка, запазвайки преднината на своя тим от едно попадение. Под рамката Перниш отново бе безпогрешен, като с добрите си намеси отказа нападателите на “сините”. (2)
Левски пак се сгромоляса на "Герена"
Лукас Саша (Лудогорец)
Бразилският футболист направи страхотен мач в лявата зона на защитата на шампионите. Той бе изключително активен в атака, но и много стабилен в защита. С подобна игра Саша даде заявка за титулярно място именно на тази позиция. (2)

Камен Хаджиев (Берое)
Бранителят е може би най-стабилният футболист в отбрана на старозагорци от началото на сезона и не е случайно, че се пребори за титулярно място в защитата на Берое в конкуренцията опитни играчи като Павел Виданов и Иван Бандаловски. Срещу Левски Хаджиев освен, че бе много стабилен на своята позиция, успя да отбележи втория гол за тима си, който се оказа решителен за успеха с 2:1. (3)

Георги Ангелов (Витоша)
Играещият под наем от Левски полузащитник се превръща във все по-ключов играч за Витоша. Халфът е използван в отбрана в схема с трима защитници и се справя на ниво с тази си задача. В мача със Славия, въпреки ниското ниво на игра като цяло на двата тима, Ангелов демонстрира сигурност в зоната си и не допусна много положения пред вратата на тима си. (1)
Славия - Витоша Бистрица
Милен Желев (Берое)
Десният бек на старозагорци показва огромно израстване в кариерата си и се наложи като един от най-силните футболисти в на своята позиция в Първа лига. Срещу Левски на “Герена” бранителят бе сред най-добрите на терена и постоянно тормозеше защитата на “сините” с пробивите си. Освен това помогна много в отбрана и имаше голяма заслуга за крайния успех. (3)

Едвин Джеси (ЦСКА-София)
Зимното попълнение на ЦСКА-София Едвин Джеси записа нов силен мач, отчитайки се с асистенция при четвъртия гол за “червените” във вратата на Ботев (Пловдив) дело на Хеан Бланко. Роденият в Амстердам нападател впечатли със себераздаване и непрестанни пробиви по крилото, което постави в шах крайните бранители на “канарчетата” Веселин Минев и Филип Филипов. (1)

Светослав Дяков (Лудогорец)
Капитанът на “орлите” изигра изключително стабилен мач при успеха с 5:0 над Верея (Стара Загора). Опитният футболист контролираше играта на шампионите. Той изглежда все по-готов за най-важните битки в края на сезона в Първа професионална лига. (1)
Лудогорец - Верея 5:0
Георги Илиев (Черно море)
Голямата звезда на “моряците” за пореден път през последните години се превърна в герой за тима. Капитанът отбеляза гол в края на първата част, като това бе в неговия мач №400 в родния елит. Интересен факт е, че само шестима други играчи са с повече срещи от него в историята. (2)

Енрике Рафаел (ЦСКА-София)
Крилото на “червените” не успя да накаже Иван Чворович, но талантливият футболист бе на много високо ниво, заедно с Едвин Джеси. Бързината и техниката на Енрике направиха кошмарен мача за защитата на “канарчетата”. (1)

Педро Еуженио (Берое)
Португалецът е може би най-приятната изненада в родния шампионат. Крилото не спира да бележи и да прави силни мачове със “зелената” фланелка. Еуженио вече има цели 14 гола на сметката си, след като Левски стана поредният тим, който бе попарен от негово попадение. Голът бе много красив, след като Педро технично прехвърли Божидар Митрев. Малко по-късно пък атакуващият халф центрира от фаул за гола на Камен Хаджиев. (6)
Клаудиу Кешерю (Лудогорец)
Румънският нападател на Лудогорец показа класата си при разгромната победа за “орлите” над тима на Верея. Българският шампион победи своя опонент с 5:0, а Кешерю се отчете с две попадения във вратата на Богомил Цинцарски. Таранът на разградчани откри резултата 5 минути преди края на първата част, а в 72-ата минута реализира втория си гол в срещата след ювелирно изпълнение на свободен удар от близо 30 метра. (10)