Сашо Костов на 80: България е шест милиона, а левскарите - седем! "Синият" дух никога няма да умре (видео)

Сашо Костов на 80: България е шест милиона, а левскарите - седем! "Синият" дух никога няма да умре (видео)

"Аз го играех футбола малко на майтап… Ако бях малко по-сериозен, може би щях да бъда и малко по-добър футболист. За мен играта беше удоволствие, затова си позволявах доста финтове и кодоши". Думите са на Александър Костов. Днес легендарният футболист на Левски и националния отбор става на 80 години. А за това, че е бил голям играч, говори статистиката. От юноша на "сините" той се превръща в жива легенда на клуба.

Роден е на 2 март 1938 година в София. Носи любимата си фланелка от 1956 до 1971 година. Изневерява й само един сезон – през 1960/1961, когато отбива воинския си дълг в тогава военния тим на Ботев (Пловдив). За Левски изиграва общо 331 мача във всички турнири, в които вкарва 85 гола. С тима печели три титли 1964/65, 1967/68, 1969/70 г., а във визитката му пише и петкратен носител на Купата на България – 1957, 1958/59, 1966/67, 1969/70, 1970/71 г.

С националния отбор е участник на две Световни първенства – през 1962-ва в Чили и през 1966-а в Англия. След края на състезателната си кариера е треньор в Хасково и Монтана, работи и в чужбина - Кипър, Тунис и Индонезия. На "Герена" е помощник-треньор през 70-те години. През 90-те и първите години на новия век е част от техническата комисия към Левски. След това бе селекционер към школата на "Герена". И до ден днешен може да бъде видян всеки ден на стадиона, на който прекара младостта си.

Александър Костов е еднакво известен с финтовете и лафовете си. Част е от легендарното нападение на "сините" през 60-те години на миналия век – Георги Аспарухов-Гунди, Георги Соколов-Соколето, Христо Илиев-Патрата и Цветан Веселинов-Меци. Когато споменеш името му, в съзнанието на по-старите запалянковци изникват финтовете му, а разказите от уста на уста ги превръщат в мит за по-младите. Известен е с “финта на Сашо” – лъжливо тръгване с единия крак и прокарване на топката с другия покрай или между краката на бранителя срещу него. Признава, че го научил от бившото ляво крило на СССР Михаил Месхи.
"Сини сърца" се събраха за честване на 40 години от победата над Барса@@@"Финтът не е на Сашо, а на Месхи. Аз съм го гледал много пъти, след това го тренирах доста, за да го направя и в игра. Първият път се получи конфузно положение… Срещу мене играеше Апостол Чачевски от Локомотив (София) и като го направих, той тръгна към публиката стана смехотворно. След това започнаха да казват, че това е "моят" финт", разказва по-късно той. На един мач с ЦСКА пък прави няколко финта, решава да остави топката и хуква без нея по-крилото. "Защитникът тръгна по мен, вместо да я вземе", спомня си Костов.

Именно в двубой срещу "армейците" се ражда и най-популярният му кодош. На 17 ноември 1968 година Левски разбива "червените" със 7:2. ЦСКА открива чрез Жеков, но още до почивката "сините" вкарват четири гола чрез Аспарухов, Костов, Янко Кирилов и Борислав Богданов. През втората част с нови попадения на Кирилов и Гунди резултатът става 6:1. Минутата е 59-а, а зевзекът Сашо Костов съветва най-бързия от противниците Цецо Атанасов да донесе информационното табло от стадион "Народна армия", защото вече няма място къде да се изписват головете. После Аспарухов от дузпа прави 7:1, оформяйки своя хеттрик, а минута преди края все пак е останало място и на таблото се записва и Атанасов – 2:7.

"Лафовете ми са в кръвта, все са ми на устата. На мач в Израел срещу Апоел (Петах Тиква) поведохме с 5:0, аз бях резерва. Викам на Гунди – "Излизай". И той тръгна към скамейките. Треньорът Кръстьо Чакъров го пита: "Защо излизаш?", а той отговаря – "Сашо ми каза"… Просто Костов.

Не е тайна, че той е искал да пътува заедно с Гунди и Котков до Враца на 30 юни 1971 година, когато двамата загиват в катастрофа край Витиня. Но не се качва в колата. "Наистина трябваше да пътувам. Тогава даваха плат за костюм и по 50 лева като награда за участието. Отидох при Гунди и му казвам: "Дай да дойда и аз, за да взема този плат. Той ми отвърна: "Ти не си в телеграмата, не си викан и няма да дойдеш." Съдба. Но и до ден днешен обича да казва: "С тях трябва да започва всеки урок за Левски – с Гунди и Котков".

От октомври 1966 година до 23 февруари 1985 година Левски не допуска загуба на "Герена" – не познава поражението в 203 поредни домакински мача, което е рекорд във футбола ни. Може би защото по това време всички спазват завета на Костов. На излизане от съблекалнята той обикновено поставял 4 пръста на вратата. Сочел към тях на съотборниците си и им казвал: "Колеги, знаете си работата". Това било сигнал, че отборът трябва да вкара 4 гола. И да не спира да атакува, докато не достигне тази граница. "Силата на Левски е в нападението", казва и до днес той. А като волно крило не пропусна да допълни: "Птица без крила не лети", очаквайки любимият му "син" тим да играе с флангови атаки.
Поклонение пред легендарния Цветан Веселинов - Меци@@@Месец февруари бе тежък за всички, свързани с Левски. Затова и Костов ще отложи шумните тържества в памет на отишлите си през февруари негови съотборници и "сини" легенди Павел Панов и Цветан Веселинов-Меци. Но това не пречи да вдигнем тост за Александър Костов и да му пожелаем да е жив и здрав още дълги години!

"Тема Спорт"

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички