Левски тръгна с успех при Славиша Стоянович (видео+галерия)

Отборът на Левски стартира с трудна победа ерата на Славиша Стоянович начело на тима. "Сините" победиха с 2:0 Ботев (Враца) в гостуването си от 3-ия кръг на Първа лига. Двубоят се игра на отличния терен на стадион "Огоста" в Монтана, а не на "Христо Ботев" във Враца, където все още липсва осветление, въпреки че в този час не беше необходимо.

Станислав Костов (8`) и Жерсон Кабрал (85`) вкараха попаденията за 26-кратните шампиони на България, които временно излязоха на върха в класирането с актив от седем точки.

Домакините имаха претенции за две дузпи, като през първата част топката срещана ръката на Станислав Костов при резултат 0:1. Тимът на Ботев (Враца) в трети пореден мач показа добри неща на терена, но отново не успя да вземе точки, като остана на последно място без спечелена точка.

Двубоят бе първото домакинство на новаците в елита през този сезон, след като гостуваха в първите две срещи - Черно море (

1:2

) и Дунав (

1:3

).

В своя дебют Стоянович бе направил само една промяна сред титулярите от мача с "моряците" на "Георги Аспарухов" -

2:2

, като на мястото на контузения Антони Белмонт игра Жорди Гомес. Испанецът влезе на мястото на французина още в 23-ата минута срещу тима на Илиан Илиев. Така Левски във втори пореден мач започна само с един българин в състава си.

101 Ботев (Враца) - Левски

Мартин Полачек бе на вратата, а Цветкович, Яблонски, Ейолфсон и Аймен Белаид бяха в защита. Кали Тиам, Давиде Мариани и Гомес бяха халфовете в схемата 4-3-3. В нападение стартираха Жерсон Кабрал, Станислав Костов и Габриел Обертан. Французинът във втори пореден мач бе капитан на "сините".

Сашо Ангелов пък направи две промени от загубата в Русе. Атанас Фиданин смени Михаил Милчев, а капитанът Ивайло Михайлов замени Емил Стоев.

Юношата на столичани Николай Кръстев отново бе на вратата, а Фиданин,  Венцислав Керчев, Михаил Иванов и Андреас Васев действаха в защита, докато Даниел Гаджев, Йордан Апостолов и Михайлов бяха пред тях. Юлиян Ненов, Петър Атанасов и Валери Домовчийски пък бяха в предни позиции.

Мачът започна с удар извън целта на Гаджев, а в 3-ата минута защитник спря изстрел на Кабрал в наказателното поле. В 8-ата минута гостите поведоха в резултата. Обертан подаде на Гомес, който чукна топката с пета към Костов.

Нападателят не успя да уцели топката при първия опит, но движението му финтира защитник и вратаря Кръстев, като позволи на голмайстора да прати топката в мрежата при втория си опит. Това беше негов втори пореден гол, а също така общо пети за 26-кратните шампиони.

Постепенно играчите на Ботев се окопитиха, като в 32-ата минута имаха претенции за дузпа. Фиданин стреля в посока на вратата, топката рикошира в ръката на Костов в наказателното поле, след което вратарят Полачек спаси. Реферът Стефан Апостолов обаче остана безмълвен.

В 43-ата минута Костов имаше добра възможност за гол, но Керчев на шпагат изби неговия изстрел.

Буквално в последната минута Йордан Апостолов опита да прехвърли Полачек, но топката мина покрай гредата.

Втората част започна с удар на Кабрал, който беше спасен от Кръстев, а след това Керчев се намеси добре, като изчисти подаване на Гомес към Кабрал и Костов. В 49-ата минута домакините искаха нова игра с ръка в наказателното поле на Левски, но така и не стана ясно, дали имаха основание.

Агитката на Ботев пък запали серизона димка.

Играчите на Сашо Ангелов бяха видимо по-свежи и започнаха да атакуват по-опасно. Буш смени Костов, а Сергей Георгиев влезе на мястото на Ненов.

Удар на Георгиев беше париран със сетни усилия от Ейолфсон, след като Мариани сбърка, а нов изстрел на домакините мина покрай вратата. Футболистите на Стоянович нямаха никакви сили, като оставиха изцяло инициативата на Ботев (Враца).

Така беше до 80-ата минута, когато треньорът на "сините" накара играчите си да опитат да задържат топката и да оставят противниците далеч от Полачек.

При една отлична контраатака в 85-ата минута Кабрал матира Кръстев и донесе първия успех на Стоянович начело на Левски. Холандецът получи топката от Сержи Буш, след което финтира Васев и със силен удар прати топката под гредата на снажния вратар. Попадението беше второ за крилото в първенството, а също така общо четвърто за клуба, като през този сезон вече беше отбелязал на Вадуц (3:2) в Лига Европа.

Успехът беше пети поред за Левски срещу врачани в елита, в който имат 37 победи от 57 мача. Тимът от Враца остана с едва седем победи над "сините", но последният от тях е през октомври 1988 година.

Следващата седмица столичани гостуват на Дунав (Русе), докато момчетата на Ангелов имат визита на стадион "Васил Левски" срещу Септември.

БОТЕВ (ВРАЦА) - ЛЕВСКИ 0:2