Още не е завършила и първата седмица на месец юли, първата след официалното откриване на трансферния пазар, и Реал Мадрид вече е на три отворени взаимосвързани фронта: възможната продажба на Кристиано Роналдо и евентуалните покупки на Неймар и/или Килиан Мбапе.
Комуникационните канали действат в две посоки през телефоните на президента на клуба Флорентино Перес, спортния изпълнителен директор Хосе Анхел Санчес и агента на португалския носител на „Златната топка” – Жорже Мендеш. Това са дни на стратегически игри на шахматната дъска и на публични отрицания, защото CR7, който се е „изключил” напълно, тъй като е във ваканция, е твърдо решен да си тръгне от „лос бланкос”, а поредицата официални комюникета служат само за да защитят интересите на клуба след изтичането на информация за офертите към Неймар и Мбапе.
Най-често изговаряната фраза на „Сантиаго Бернабеу” е същата като всяко лято: „Преди новите да влязат, оставете други да излязат.” Това значи, че докато не се знае с яснота кои играчи ще бъдат продавани и колко пари могат да постъпят за тях, няма да се прави крачка напред към покупките на нови попълнения.
В този случай обаче преговорите за напускащи и пристигащи вървят едновременно и някои от тях са задвижени от доста време назад. Тези за Мбапе обаче набраха скорост едва в последните няколко дни.
ПЛАНЪТ: ДА НЕ СЕ ВБЕСЯВА ПСЖ
Планът на Реал Мадрид, разкрит в „Ел Конфиденсиал”, минава през това да се разбере дали има интересна оферта за закупуването на Кристиано Роналдо и евентуално и за Гарет Бейл (Флорентино Перес им е бесен, задето помрачиха празниците за третата поредна Европейска купа, и иска да започне нов проект без тях), за да се седне на масата за същински преговори с Пари Сен Жермен за топмишените Неймар и Килиан Мбапе.
И двамата са възможни покупки, ала трябва да се подходи с добро и такт спрямо парижани, за да не се разрушават коректните отношения между двата клуба. Оттам и светкавичните реакции от Чамартин с публични декларации за отричане на интерес към нападателите на ПСЖ веднага щом се заговори за оферта към някого от тях.
В очакване на вести около бъдещето на Кристиано Роналдо, голям процент от шансовете на „лос меренгес” да купят Неймар и/или Мбапе се крие в последната заплаха от УЕФА към парижани. Камарата по финансовия контрол на европейската централа отново отвори казуса с възможните нередности около привличането на двамата стрелци миналото лято. В случая с младия французин се гледа под лупа дали наистина ПСЖ се е опитал да заобиколи Финансовия феърплей със странната сделка първо футболистът да бъде взет под наем, а след година да има задължителна клауза за закупуването му от Монако срещу умопомрачителните 180 млн. евро.
УЕФА продължава да разглежда онези връзки между държавното ръководство на Катар и ПСЖ, които нарушават финансовия контрол над европейските клубове – нещо, което се квалифицира като „финансов допинг”, тъй като на парижани се гледа като на „държавен клуб”.
От тази ситуация може да се възползва Реал Мадрид, стига УЕФА да се реши да направи стъпка напред в процеса и да наложи наказание на ПСЖ (както Милан бе лишен от право на участие в следващото издание на Лига Европа), ако не докаже наличие на адекватни счетоводни сметки в реалистичен за спецификата на клуба бюджет.
Тогава френският шампион може да се види принуден да пусне Неймар и/или Мбапе да си тръгнат, като вече е наясно със сериозния интерес на европейския и световен първенец към двамата си асове, защото комуникацията между Флорентино Перес и катарските босове е директна.
ИМЕТО НЕЙМАР ПРЕДИЗВИКВА ПАНИЧЕСКА АТАКА У МАДРИД
Едно име на един футболист е най-добре въобще да не се произнася по кабинетите на „Бернабеу” и с него трябва да боравят много внимателно медиите след реакцията на Мадрид в понеделник с моменталното публично отрицание; отрицание, което не се случи след изтичането на нито едно от другите спрягани сериозно имена за преминаване при еврошампионите – Роберт Левандовски, Мохамед Салах, Хари Кейн, Алисон и Тибо Куртоа. Комюнике в почти същия вид, забележете, излезе и по отношение на Мбапе два дни след това за бразилеца.
Клубът твърдо е решен да блокира всяка изтекла и публикувана информация, която може да провали шансовете за трансфер на Неймар. Сделката се пече на бавен огън и Флорентино Перес защитава своите интереси с играта на отрицания (помним знаменитото „Никога! Никога! Никога!” след запитванията дали ще привлече Дейвид Бекам от Манчестър Юнайтед), защото смята, че бразилецът не е кой да е футболист и Пари Сен Жермен не е кой да е клуб. Не смята да кара мишената си да се бунтува, както стори с Бейл и Лука Модрич, които взе от Тотнъм чак накрая на летния прозорец. Намираме се в една типична операция „made in Florentino”. Босът иска да представи поне една суперзвезда сега след три поредни ялови лета.
Преговорите на най-най-най-високо равнище предизвикват огромно напрежение в кабинетите в Мадрид, което се увеличава драстично веднага щом някой заговори дори и с малко повече от позволеното по темата. Защото, както разбра „Ел Конфиденсиал”, офертата за Неймар съществува (според TVE е 310 млн. евро за клуба му и по 45 млн. чисто във всяка от седемте му години предложен договор) и е била пратена преди Мондиала в Русия. Сега се чака отговорът и никой на „Бернабеу” не иска с избързване да предизвика бързото „не” от Париж.
Реал Мадрид включва защитния си механизъм, когато му е най-нужно, и не отрича публично всяка появила се новина за трансфер. Случаят с Неймар и Мбапе обаче е съвсем различен. Флорентино Перес не иска в Париж и Катар да тълкуват като поставяне под натиск медийните информации за иначе съществуващите оферти и, след като е наясно, че никой няма доказателства за тях или въобще за водените преговори, прави хода с комюникетата.
Ръководството на „белите” прехвърли топката в полето на колегите си от Кан де Лож с направеното в началото на лятото предложение за Неймар и наскоро за Мбапе и, до получаването на отговор дали сделката е възможна това или другото лято, на Чамартин властва законът на тишината. Липсата на отговор до момента се смята за добър знак сред ръководителите на Мадрид. А междувременно на „Бернабеу” остава все по-силно усещането, че бъдещето на Кристиано Роналдо се превръща във все по-маловажна тема с всеки изминал ден.
Улисес Санчес-Флор, „Ел Конфиденсиал”