Арсенал направи това, което не успя в първите 17 кръга, и се върна към победите (видео)

Арсенал се отърси от двете поредни загуби, които допусна в последната седмица, побеждавайки с 3:1 Бърнли на "Емиратс". Пиер-Емерик Обамеянг (14') даде ранен аванс на "топчиите", които са първи път след 17 неуспешни опита успяха да се оттеглят на почивка в двубой от Висшата лига с преднина в резултата. Габонецът удвои три минути след подновяването на играта. Ашли Барнс (63') върна едно попадение, което създаде известно напрежение в "артилеристите", но те в крайна сметка съхраниха преднината си, а в добавеното време дори я увеличиха след гол на Алекс Иуоби (91').

Унай Емери бе направил шест промени в сравнение с мача със Саутхамптън. Голямата новина бе, че Месут Йозил се завърна в стартовия състав и водеше отбора с капитанската лента. Мохамед Елнени започна за първи път в Премиър лийг през този сезон. Сократис, Ейнсли Мейтланд-Найлс, Сеад Коласинак и Александре Лаказет също бяха титуляри.
Крис Ууд и Джеф Хендрик се завърнаха сред 11-те на Бърнли.
Двата тима се хвърлиха в атаки от самото начало, като за две минути успяха да създадат по едно чисто голово положение. Първо Мейтланд-Найлс получи от Обамеянг и стреля от няколко метра, но Харт спаси с една ръка. Секунди след това Барнс изведе Уестууд сам срещу Лено, който обаче успя да отклони топката, преминала впоследствие встрани от далечната греда.
В 14-ата минута домакините организираха страхотна атака. Йозил първо размени пасове с Мейтланд-Найлс и Обамеянг около границата на наказателното поле, след което центрира с външен фалц към далечната греда, където бе Коласинак, който върна към Обамеянг. Габонецът стреля от осем метра, отбелязвайки 11-ия си гол в Премиър лийг от началото на сезона.
В 37-ата минута Унай Емери трябваше да предприеме принудителна смяна, тъй като Начо Монреал получи контузия и бе заменен от Лихтщайнер.
До почивката резултатът се запази, което означаваше, че за първи път през този сезон в Премиър лийг Арсенал се оттегли на почивка като отбор, който води в резултата.
Три минути след подновяването на играта Обамеянг простреля Харт за втори път. Коласинак проби на скорост отляво, след което намери Лаказет в средата. Французинът изведе Оба, който с мощен шут прати топката под напречната греда.

В 63-тата минута гостите се върнаха в мача. Центриране от фаул бе отклонено от Мий, след което стана страхотно разбъркване в наказателното поле на Арсенал. Барнс се ориентира най-добре и стреля от пет метра, намалявайки резултата.
В добавеното време Иуоби, който замени по-рано Обамеянг, оформи крайния резултат след удар отблизо. Нападателят бе в положение на засада, коят обаче остана немаркирана и попадението бе зачетено.
Арсенал остава на пето място във временното класиране с актив от 37 точки. Бърнли е на 18-а позиция с 12 пункта.