Страхотен гол измъкна Левски от нова загуба, "сините" остават без победа при Дерменджиев

Отборът на Левски прекъсна негативната си серия от три поредни загуби в контролите през зимната подготовка. "Сините" завършиха 1:1 с шампиона на Литва Судува, след като Давиде Мариани отбеляза страхотен гол в 79-ата минута. Преди това резервата Бараускас даде аванс на литовците в 77-ата минута. Двубоят беше доста нервен на моменти, тъй като играчи на шампиона от Литва влязоха грубо в краката на българския тим. Един път Буш беше ударен с лакът, като последва меле между двата тима и доста активен беше Рейш, след което Паулиньо беше ударен лошо от прекия си конкурент, а накрая и Нганиони беше брутално изритан без топка пред скамейката на 26-кратните шампиони. Това вбеси щаба на Левски, който нахлу на терена с всичките си футболисти, но съдията овладя ситуацията..

Проверката беше пета на столичани през тази зима, които продължават да нямат успех през 2019 година. Наставникът Георги Дерменджиев също спря серията си от три поредни поражения, записвайки първо равенство начело на тима. "Сините" отстъпиха с 0:1 от китайския Хенан, с 1:2 от Висла Плоцк и 1:2 от Урал, а преди това завършиха 1:1 с руския УФА, но тогава тимът беше воден от Славиша Стоянович.

Отборът от Литва е първенец на своята страна през последните два сезона и може да има скоро българин в състава. Срещата беше наблюдавана от играч №1 на България през 2013 година Иван Иванов, който пристигна в Кипър, за да води преговори със Судува.

26-кратните първенци на България бяха без своя голмайстор Станислав Костов, който вкара в последната проверка, но получи травма в адукторите. Освен него мача пропуснаха Жерсон Кабрал и Антони Белмонт. Тримата тренираха тази сутрин на базата на "сините" в Агия Напа.

Бившият треньор на Лудогорец направи само една рокада в състава от двубоя с тима на Николай Димитров-Хичо. Илия Димитров започна като дясно крило вместо Богдан Вашчук. Николай Михайлов бе на вратата, а Цветкович, Яблонски, Рейш и Горанов отново действаха в защита. Тиам и Юруков бяха опорните халфове в схема 4-2-3-1. Димитров, Давиде Мариани и Паулиньо започнаха зад Буш.

Мачът стартира с лошо влизане в краката на Цветкович, който имаше нужда от лекарска намеса. В 7-ата минута Михайлов се намеси добре при меле пред неговата врата. Първата опасност в полза на "сините" дойде в 18-ата минута, когато Яблонски пропусна с глава.

Бразилецът Паулино беше най-активен във втори пореден мач, а Мариани беше по-раздвижен от предните срещи. Илия Димитров пък пропусна да вкара с глава в края на първата част.

Капитанът Иван Горанов напусна на почивката, тъй като също се оплаква от болки в адуктурите. На негово място влезе Луи Нганиони. Вратарят Ники Михайлов направи страхотно спасяване в 53-ата минута, когато изби в корнер удар с глава на противников нападател. Бившят защитник на Лудогорец Теро Мантула пазеше добре Буш, който отстъпи мястото си на Станислав Иванов,  а Димитров за първи път на този лагер отиде на върха на атаката.

Тимът на Левски имаше инициативата, владееше топката, но нямаше идея как да стигне до гол. При една бърза контраатака на Судува защитата пред Николай Кръстев не се подреди добре, като резервата Бараускас даде аванс литовците. Буквално две минути по-късно Мариани със страхотен изстрел от 25 метра матира стража на противника. Топката се удари в горната греда и спря в мрежата за крайното 1:1
В оставащите минути нямаше чисти положения и така "сините" записаха второ равенство в контролите.

Последният мач на Левски е срещу Чукарички на 8 февруари, ако преди това не бъде уредена проверка срещу по-скромен тим, в която да играят юношите и резервите. Именно срещу сърбите пък 26-кратните шампиони на България ще имат генерална репетиция преди срещата с Локомотив (Пловдив) на 17 февруари.

ЛЕВСКИ - СУДУВА 1:1
0:1 Бараускас (77)
1:1 Мариани (79)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Николай Михайлов (60-Николай Кръстев), Милош Цветкович, Давид Яблонски, Нуно Рейш, Иван Горанов (46-Луи Нганиони), Кали Тиам, Илия Юруков, Илия Димитров, Давиде Мариани, Паулиньо, Сержиу Буш (66-Станислав Иванов)

СУДУВА: 12. Иван Кардум, 11. Андро Шурлюга, 82. Алгис Янкаускас, 19. Валидас Славичкас, 15. Александър Живанович, 45. Теро Мантула, 17. Жиедриус Матулевичус, 4. Гратас Сигредас, 42. Матеуш Четнарски, 7. Елигиус Янкаускас, 21. Паулиус Голубичкас