В Плевен тази вечер ще бъде отбелязана 100-годишнината на плевенския футбол в града. Това съобщиха от инициативния комитет за тържеството. Александър Димитров - председател на Областния съвет на Българския футболен съюз в Плевен уточни, че по този повод са удостоени с отличия от централата на БФС на 42-ма футболисти, деятели и треньори - 12 златни значки, 14 сребърни и останалите бронзови.
Организационният комитет е наградил кметовете на Плевен през годините с юбилейни статуетки. Заслужили дейци получават 30 юбилейни медали. Плевен има много талантливи деца, които искат да играят футбол но нямат условия, коментира Димитров. Според него са нужни поне 3-4 затревени терени и едно изкуствено покрито игрище за футбол, за да се отговори на потребностите на младите хора и децата в 100-хилядния град. Има проекти, но досега не са намерени пари за построяване на нужната база, каза той. Според него плевенският бизнес не обръща особено внимание на плевенския футбол може би затова, защото пред последните години състезателите се представят в професионалния футбол слабо.
Началото на футбола в Плевен е поставено през 1919 година, уточниха от Областния съвет на БФС. Драгомир Несторов и негови съкварталци се захващат със създаване на спортен клуб в града. През есента на 1919 година е насрочено събрание. За патрон и име на клуба е избрано името на генерал Скобелев. По този начин се поставя началото на организирания футбол в град Плевен. Популярността на "Скобелев" расте бързо. За по-малко от три месеца членове на клуба са 150 ученици и младежи. Малко по-късно футболният отбор се сдобива с официален екип и истинска футболно топка. През 1920 година се създава и втори спортен клуб "Победа". Негов ръководител е крупният за онова време фабрикант на цигари Стефан Бакалов. След първите два клуба на футболната територия на Плевен се появяват спортните клубове "Вит", "Ботев 21", "Бенковски","Атлетик","Орел","Сила","Сокол" и други.
На 31 юли 1921 година в салона на Популярна банка в Плевен се провежда Учредителния конгрес на Севернобългарска спортна лига. В състава й са включени три плевенски отбора. В чест на конгреса е организиран първи голям турнир с участието на 11 отбора за една седмица. През 1924 година се провежда и първия футболен мач на осветление между отборите на "Скобелев" и "Победа".
На 19 август 1931 година се учредява СК "Белите орли",които съществува и до днес. На базата на този клуб през 1947 година се създава ФК "Спартак" - Плевен, който носи най-голямата слава и успехи на града и големи разочарования в наши дни. Има още футболни клубове в града "СП 39", "Торпе-до", "Сторгозия", "Локомотив", "Строител".
Плевенския "Спартак" се нарежда на 10 място във вечната ранглистата на "А" ПФГ за периода 1948-2009 г. Двама плевенски футболисти имат над 300 мача в "А" група - Сашо Върбанов и Пъшо Димитров. Пламен Гетов се нарежда на пето място в ранглистата на голмайсторите с 164 гола, след Петър Жеков, Наско Сираков, Динко Дерменджиев и Христо Бонев.
Много са имената на добрите футболисти израснали в плевенския футбол като Никола Пърчанов, Пъшо Димитров, Стефан Величков, Пламен Гетов, Румен Горанов, Пламен Николов,Георги Денев,Милен Горанов, Христофор Маринов, Тодор Барзов, Лъчезар Танев, Ивайло Петков, Сашо Марков.
Сред треньорските кадри се помнят Христо Нейков, Марин Константинов, Константин Господинов, Атанас Цанов, Недялко Боев, Вачко Маринов, Емил Копев, Емил Вулов, Благой Кръстанов и много др.
Плевенската футболна общественост се гордее с представителите на футболната Темида като Минко Гълъбов, Симеон Александров, Георги Трифонов, Георги Маринов, Иванко Робев, Парашкев Боров, Валентин Костов, Веселин Пенчев, Ташко Ташков, Васил Минков, Момчил Врайков и Ивайло Лазаров, посочват от Областния съвет на БФС.