Рилски спортист срази Черно море с убийствена трета четвърт
Рилски спортист записа важна победа с 85:74 над Черно море Тича в едно от дербитата на 23-тия кръг на Sesame Национална баскетболна лига. Изключително силна трета четвърт на домакините от Самоков им позволи дори в един момент да се откъснат на 20 точки пред съперника в резултата, въпреки че първото полувреме премина кош за кош.
Така Рилецо записа 19-а победа (2 загуби) от началото на сезона и продължава да бъде на първо място в класирането, докато Черно море Тича е с 11 успеха и вече 9 поражения.
Христо Бъчков е MVP в дербито с Черно море
Алън Арнет реализира 16 точки за самоковския тим, а също с толкова се отличи и Юре Планинич, чийто принос беше основно през втората част на срещата. Христо Блъчков пък хвана 10 борби - показател, който се оказа ключов за победата на домакините.
Майкълин Скот завърши с 19 точки (7 борби и 7 асистенции) като топ реализатор не само за Черно море, ами и в мача като цяло. Шон Смит добави 15, а Николай Стоянов се отличи с няколко тройки и завърши с 12 точки на сметката си.
Първа четвърт
Двата тима още от самото начало оправдаха очакванията за вълнуващ и оспорван мач, като Алън Арнет и Майкълин Скот нанизаха по 5 точки в първите 5 минути на двубоя, а резултатът беше 9:9. Борбите също бяха изравнени в първата четвърт и това допълнително увеличаваше интригата и непредсказуемостта на срещата.
Тенденицята за висока резултатност продължи, като Арнет продължи да бележи за домакините, а тройка на Красимир Петров за първи път им позволи да се откъснат в резултата при 17:12.По драматичен начин обаче гостите от Варна изравниха резултата в самия край на първата четвърт, благодарение на тройка на Николай Стоянов за 22:22.
Втора четвърт
И втората четвъртина започна кош за кош, като никой не успяваше да се откъсне с повече от 2 точки в първите три минути. Логично резултатът се движеше наравно до 26:26. Николай Стоянов и Цветомир Чернокожев бяха най-резултатни за Тича в първата половина на втората четвърт, докато за Рилски спортист никой не се открояваше с повече точки, особено след като Алън Арнет седна на пейката.
Флорвиъс вкара петия си фал от шест опита и запази тенденцията Черно море да не позволява на домакините да се откъснат в резултата. Невероятна тройка на капитана Чавдар Костов направи обаче аванса 42:38 за Рилецо на полувремето. Арнет и Скот бяха с по 11 точки до този момент и съответно топ реализатори в мача.
Трета четвърт
Тича започна като в нокдаун второто полувреме - загубиха 3-4 борби в нападение и получиха 4 точки, с което изостанаха с 46:38 за 90 секунди. Треньорът на варненци Васил Евтимов веднага взе таймаут и крещя на играчите си с нецензурни изрази. Безобразието в борбата на Черно море продължи в нападение (17:8) обаче и това допринесе за увеличаването на разликата в полза на Рилски. Самоковци поведоха с 54:47 в първите 5 минути от четвъртината, което даже реално не беше чак толкова сериозен аванс, колкото можеха да си издействат домакините.
Изглеждаше неминуемо Рилецо да се откъсне с повече в резултата и точно това се случи в следващите минути. За Черно море бяха направени доста промени и съставът стана експериментален, а разликата 2 минути преди края се качи на 15 точки при 64:49. Паритет имаше единствено между топ реализаторите Арнет и Скот, които имаха по 14 точки преди последната четвъртина.
Последна четвърт
Черно море все пак се окопити и активизира достатъчно, за да намали разликата на 10 точки и да не позволява излагателство. Марин Маринов дори направи тройка и съкрати пасива на варненци до само 7 точки, което пък следваше да събуди позаспалите домакини при 5:30 минути оставащи до края.
Рилецо не позволи да се стигне до сензационен обрат и до края менажира двубоя достатъчно солидно, че да поддържа около 10 точки аванс. Притежанията на домакините протичаха стратегически по-дълго и те спокойно дочакаха края, за да се поздравят с победа 85:75.
Стартови петици: Рилски спортист: Алън Арнет, Александър Янев, Сюприйм Хана, Христо Блъчков, Юре Планинич Черно море Тича: Шон Смит, Николай Стоянов, Майкъл Скот, Цветомир Чернокожев, Джон Флорвиъс
Пълно класиране в Sesame НБЛ: