Манчестър Сити обърна Арсенал с гол в края и спорно съдийство

Манчестър Сити постигна 11-а поредна победа във Висшата лига, след като спечели с 2:1 при гостуването си на Арсенал. Това може би бе най-трудната победа на "гражданите" през този сезон, тъй като лондончани ги надиграха през първото полувреме. Букайо Сака откри резултата в 31-ата минута. Гостите изравниха след спорна дузпа, реализирана от Риад Марез. През първата част съдията пък не отсъди дузпа за Арсенал при ситуция, в която Едерсон повали Йодегор. "Артилеристите" останаха с 10 човека в 59-ата минута, когато Габриел получи втори жълт картон. В самия край Родри реализира победното попадение за Сити.

След тази победа тимът на Гуардиола води с 11 точки пред втория Челси, който утре се изправя срещу другия преследвач Ливърпул. Арсенал остана четвърти, но кандидатите за топ 4 ще имат възможност да се доближат до лондончани, когато изиграят отложените си мачове.

Арсенал стартира амбициозно, с висока преса и с опит да се надиграва със съперника, а не да му оставя цялата инициатива. Въпреки това, "гражданите" играеха повече с топката и в петата минута стигнаха до първата си възможност. Центриране на Де Бройне бе засечено с глава от Жезус, но топката мина покрай вратата.

Контраатаките на "артилеристите" носеха голяма опасност, тъй като домакините отлично успяха да ги организират на скорост. При една от тях Букайо Сака проби отдясно, но опитът му да намери съотборник в наказателното поле бе спрян от Родри. Секунди по-късно прекрасна комбинация изведе Йодегор в наказателното поле. Ъгълът бе малък, Едерсон излезе и повали норвежеца. Играчите на Арсенал имаха сериозни претенции за дузпа, но разглеждането с ВАР подкрепи решението на съдията, което бе ъглов удар. Преценката бе, че вратарят е играл с топката, въпреки че останаха сериозни съмнения дали не изрита първо крака на Йодегор.

Интересните ситуации и пред двете врати продължиха. В 14-ата минута Ман Сити пропусна да открие резултата. Центриране на Стърлинг намери непокрития Рубен Диаш, но неговият удар с глава прати топката покрай вратата. Малко по-късно Мартинели проби отляво и напредна. Едерсон обаче скъси ъгъла и блокира удара му.

Последва период, в който Арсенал имаше инициативата и притисна съперника - нещо, което много рядко се случва на "гражданите". Тези минути не доведоха до опасности пред Едерсон, но гостите бяха поставени под напрежение. Добрата игра на тима на Артета даде резултат в 31-ата минута. Тогава блестяща комбинация преодоля защитата на Сити. Тя завърши с подаване на Тиърни към Сака в наказателното поле и английският национал откри резултата.

Отборът на Гуардиола опита да отговори по някакъв начин, но домакините бяха отлично организирани. Многобройните комбинации на гостите на няколко пъти завършваха с грешни подавания. В същото време всеки път, когато Арсенал печелеше топката, организираше прекрасни контраатаки. При една от тях Мартинели отправи хубав удар, но покрай вратата. Бразилецът създаваше много проблеми на Кансело по лявото крило, а в 43-ата минута направи фантастичен пробив, който завърши с техничен удар, но отново топката мина покрай гредата.

След почивката "артилеристите" продължиха да играят агресивно, а Ман Сити не изглеждаше да има решение как да се справи със ситуацията. Гостите обаче намериха решение. Бернардо Силва получи топката в наказателното поле и бе повален от Джака. Първоначално съдията не отсъди нарушение, но след дълго разглеждане на ситуацията дузпа бе отсъдена и Риад Марез бе точен от бялата точка.

Играчите на Арсенал дълго оспорваха съдийското решение, а Джака и Габриел получиха жълти картони. При първата си атака след гола тимът на Артета можеше отново да поведе. В опит да върне топката към вратаря Лапорт прехвърли Едерсон и кълбото отиваше към мрежата. Нейтън Аке изби топката от голлинията, а Мартинели не успя да уцели опразнената врата при добавката.

Ситуацията се влоши още повече за лондончани секунди по-късно. Габриел Магаляеш събори сънародника си Габриел Жезус, който опита бързо да напредне. Съдията показа втори жълт картон на бранителя и Арсенал остана с 10 човека.

Останали с намален състав, "артилеристите" се опитаха да задържат резултата, а гостите владееха топката през повечето време до края. Лондончани се бранеха отлично до една ситуация в добавеното време, когато топката стигна до Родри в наказателното поле и той успя да я насочи към мрежата.

АРСЕНАЛ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:21:0 - Сака (31)1:1 - Марез (57-д)1:2 - Родри (93)