Мария Сакари - гръцката гордост на женския тенис
След като се класира на полуфинал на “Ролан Гарос” и стана първата гъркиня на такава фаза в турнир от “Големия шлем”, Мария Сакари вече мечтае за по-сериозен пробив на най-голямата тенис сцена. В САЩ останаха впечатлени от посланието ѝ върху камерата след достигането на 1/4-финалите - “Елас”, което на гръцки означава… Гърция.
Тази страна никога не е била с особени традиции точно в тениса, но сега може да се похвали със световния номер 3 Стефанос Циципас и Сакари, която вече проби в топ 20 при дамите.
Мария направи сериозна заявка за солидно присъствие в Ню Йорк още с класирането си за втори пореден път за 4-ия кръг, и то елиминирайки двукратната шампионка от “Шлема” Петра Квитова. През годината дотук гъркинята участва и загуби доста драматични и трисетови битки, но в САЩ се пребори точно в двубой от такъв характер срещу Бианка Андрееску, за да стигне 1/4-финалите.
Гъркинята със сигурност впечатлява с физическата си постройка и най-вече широките и здрави рамена. На 18 години тя се мести от Атина в Барселона и логично започва да тренира основно на клей, само че в никакъв случай играта ѝ на твърди кортове не е пострадала. Естествено, поведението ѝ по време на игра е много свързано с физическите ѝ данни - в ударите си влага много сила, както и топспин. Кик-сервисите пък също са доста успешно оръжие срещу която и да е съперница.
Следващото препятствие за Сакари никак няма да е леко - една от най-добрата на сервис в тура Каролина Плишкова, която също е загубила само един сет досега в турнира. Чехкинята се завръща към най-добрия си период в кариерата през тази година, след като вече стигна до финал на “Уимбълдън”.
Сакари обаче вече натрупа достатъчно самочувствие с важни победи като тази в Маями над Наоми Осака, прекратявайки серията от 23 успеха на японката; тази над Ига Швьонтек, прекратявайки поредицата ѝ от 11 победи на “Ролан Гарос”; и тази над Бианка Андрееску, която дотогава имаше 10 последователни спечелени мача на US Open.
Една от основните причини Сакари все още да не в топ 10 не е липсата на качества, а на постоянност, към която тя започна да се стреми през този сезон. Евентуален втори полуфинал в “Шлема” би бил вече трамплин към все по-сериозен статут в женския тенис.