Гана сложи край на мечтите на Екваториална Гвинея в скандален мач (видео)

Отборът на Гана сложи край на мечтите на Екваториална Гвинея за достигане на финал на турнира за Купата на Африка. Воденият от Аврам Грант тим надигра категорично с 3:0 домакина на турнира и си уреди среща с Кот д`Ивоар в битка за титлата в неделя вечер. Джордан Аю от дузпа в 42-ата, Мубарак Уакасо в 45-ата и Андре Аю в 75-ата минута отбелязаха трите гола за ганайците, които спокойно можеха да спечелят и доста по-убедително.Срещата обаче бе съпътствана и от грандиозен скандал. В 83-ата минута мачът бе прекъснат заради сблъсъци по трибуните, които наложиха феновете на Гана да бъдат изведени от стадиона под полицейска охрана, за да не се стигне до по-сериозни проблеми. След около половин час разправии, все пак бе взето решение мачът да се доиграе, като все още не е ясно какво наказание ще бъде наложено на домакините заради хулиганските изстъпления на техните фенове.Първото полувреме вървеше доста скучновато, почти без никакви реални голови положения пред двете врати. Това обаче бе така само до заключителните пет минути, когато Гана стигна до два бързи гола. Първо в 41-ата минута Квеси Апиа се откъсна зад защитата и вратарят Фелипе Овоно излезе да го пресрещне, но извърши нарушение срещу нападателя за дузпа. Джордан Аю пък бе хладнокръвен от бялата точка и откри резултата за своя тим. В добавеното време на полувремето гостите организираха страхотна контраатака. Кристиан Атсу напредна и подаде на непокрития Мубарак Уакасо, който финтира защитник и със силен удар направи резултата 2:0.През втората част се очакваше Екваториална Гвинея да опита натиск, с който да потърси обрат в мача. Вместо това обаче Гана бе отборът, който стоеше далеч по-добре на терена и търсеше трети гол. В 49-ата минута Атсу изведе Андре Аю в наказателното поле, но той стреля в близкия ъгъл, където вратарят Овоно бе заел добра позиция и спаси. След това в 55-ата минута след заучено положение Херисон Афул получи центриране в наказателното поле и с глава свали за Джон Бой, който обаче от близо не успя да насочи топката в мрежата. Три минути по-късно пък отново Атсу даде великолепен извеждащ пас за Апиа, който отново не успя да преодолее вратаря Овоно.По-добрата игра на ганайците в крайна сметка им донесе и трети гол. В 75-ата минута Апиа бе изведен зад защитата, вратарят Овоно излезе да го пресрещне, но изби топката в краката му и нападателят отново я овладя и веднага подаде на непокрития Андре Аю, който от близо прати кълбото в мрежата за 3:0.В края се стигна и до сблъсъците между феновете и временното прекъсване на двубоя, но в крайна сметка организаторите някак успяха да овладеят ситуацията и срещата завърши без повече инциденти. Макар да оставаха 7 минути, бе решено да се доиграят само 3 от тях, като и двата отбора видимо се пазеха и просто протоколно доиграха мача.Така Гана ще срещне Кот д`Ивоар на финала в битка за трофея, докато за Екваториална Гвинея остава утешението да спори за бронзовите медали срещу ДР Конго.