Президентът на Дунав: Не сме готови за "А" група, но работим в тази посока
След 24 години Дунав (Русе) може отново да стане част от "А" група. В последния кръг „драконите” разбиха с 4:1 втория тим на Лудогорец и излязоха на първо място. За амбициите на клуба и пътя, който трябва да извърви, "Тема Спорт" потърси президента на Дунав д-р Симеон Симеонов.
- Г-н Симеонов, доволен ли сте от това, което показва Дунав Русе?
- Категорично съм на мнение, че имаме най-добрия отбор в "Б" група в момента.- Изненадва ли ви първото място?
- Не може да ме изненада нещо, което е поставено за цел на футболистите и треньорите още преди началото на сезона - първите две места.- Какво е нужно още на отбора?
- Тези неща са в компетенцията на старши треньора и неговия екип. Според мен ще ни трябват няколко попълнения през зимата, за да вдигнем още класата си. Но те са приоритет на Веселин Великов, а не на ръководството.- Каква е схемата при издръжката на клуба?
- На сайта на общината официално е обявена помощта, която тя оказва. Тоест какво е заложено в бюджета на общината за футболния клуб. Така че всеки може да види и да прецени. Тя помага много с базите, защото те са изцяло неин приоритет за развитие. Останалата част от финансирането е от местния бизнес.- Какви ремонти предвиждате по стадиона?
- Знаете какви са изискванията за "А" група от следващия сезон, така че на стадиона трябва да бъде монтирано осветление. Предвидено е поставянето на седалки в секторите, в които няма, както и цялостен ремонт на игрището. Говорим не само за покритието, но и за дренаж и автоматична поливна система. Градският стадион е общински и общината има грижата. За това помага безкрайно много и фактът, че през следващата година Русе е европейски град на спорта.- Готов ли е отборът за "А" група?
- Според мен още не. И това е посоката, в която трябва да се работи - да си допълним селекцията, да подобрим доста неща в организацията и базите. За да не се получи после бързо изпадане. Примерите пред нас са много - Хасково, Марек, Любимец, Нефтохимик... бързо влизат в елита и после излизат.- Дори и в момента е така с Монтана и Пирин (Благоевград), които се борят за мястото си в "А" група...
- Монтана и Пирин са малко по-различни модели. Те имат зад себе си силни общински структури и силна общинска база. Така че даже и да изпаднат от "А" група, за в бъдеще ще продължат участие във втора дивизия. Защото клубове като Марек, Хасково и Любимец реално ги няма на футболната карта. Така че от тази гледна точка нашите ходове трябва да са много добре прецизирани и да си даваме ясна сметка, че най-горното ниво на родния футбол е едно сериозно предизвикателство.- Доволен ли сте от работата на Веселин Великов?
- Факт е, че втора година имаме договорни отношения и си ги изпълняваме стриктно. Ръководството на клуба няма забележки към него. А даже и да имаме, ще си ги коментираме помежду си.- Как ви се струва нивото на футбола в "Б" група, колко далеч е от елита?
- Вие преценете. Видяхте как Поморие се противопостави на Левски за Купата на България, Локомотив (Горна Оряховица) отстрани Лудогорец. Смятам, че разликата между отборите в "А" и "Б" група са само няколко футболисти. Всеки един тим от нашата група с двама-трима качествени играчи може да мери сили с всеки отбор от елита. Естествено, нужна е и доза шанс. Разбира се, аз не съм футболен специалист и не парадирам въобще, че моето мнение е меродавно. Просто казвам какво виждам.- Нужен е и малко по-висок бюджет...
- Бюджетът е много разтегливо понятие. Особено когато се коментира по медии, той звучи по един начин, а когато се изпълнява реално, цифрите са други. Малкият ни опит във футбола вече го е доказал - бюджетите са най-относителното схващане. Истината е, че футбол без пари не може да се прави.- Пример за футбол с пари е Лудогорец.
- Да, прави сте. Но аз мога да ви дам и обратния пример за отбори с пари, които нямат същите резултати. Сами може да се сетите за тях. Не искам да споменавам имена, за да не влизам в конфронтация, но имат подсигурени бюджети от държавата, а нивото, което показват, е много по-ниско.Снимка: Венцислав Великов