Феноменален Ботев развенча Лудогорец, взе пак Купата след 36 години и се класира за Европа! (видео+галерия)

Брилянтен Ботев (Пловдив) взе Купата на България и по този начин се класира за Лига Европа! Това стана факт, след като канарчетата надиграха с 2:1 Лудогорец на финала, провел се пред над 8000 бултраси на стадион "Васил Левски", и заслужено триумфираха с престижното отличие за трети път в своята история. За последно пловдивчани вдигнаха този трофей през далечната 1981 година, като от тогава губят цели пет финала. Футболистите на Николай Киров смачкаха своя противник през първата част, но след два сериозни пропуска и една греда те все пак откриха резултата чрез Омар Косоко чак в 44-ата минута. В началото на второто полувреме Антонио Вутов покачи на 2:0, а в 80-ата минута резервата Клаудиу Кешерю върна един гол.До края на двубоя разградчани имаха три отлични възможности за изравнително попадение, но брилянтни намеси на Иван Чворович, а веднъж и късметът помогнаха на Ботев да спечели Купата.Срещата започна с минута мълчание в памет на жертвите от атентата в Манчестър.Първата опасна атака в маче бе пред вратата на разградчани. Омар Косоко осъществи самостоятелен пробив в третата минута, който завърши с шут от 8-9 метра, но в аут. В 7-ата минута Дяков копна добре топката към Кафу, който прехвърли Чворович и вкара, но попадението правилно бе отменено поради засада. В 17-ата минута канарчетата пропиляха нова възможност да открият резултата. Антонио Вутов получи извеждащ пас зад гърба на разградската отбрана и стреля по диагонал, но твърде слабо и неточно.В 36-ата минута Ботев създаде най-добрия си шанс за гол до този момент. След груба грешка в отбраната на разградчани, Неделев отне топката и пусна към Балтанов, който без забавяне стреля по диагонал, но нацели десния страничен стълб зад Ренан.Така се стигна до 44-ата минута, когато Ботев закономерно откри резултата. Омар Косоко получи пас от Балтанов и след брилянтен фалцов изстрел с левия крак не остави шанс на Ренан - 1:0.Попадението подлуди агитката на канарчетата, която нахлу на пистата откъм сектор "Б", за да се радва заедно със своите любимци, след което се върна на трибуните. Втората част стартира с натиск на Лудогорец. В 49-ата минута Мисиджан отправи опасен фалцов шут с десния крак, който Чворович изби в корнер.Ботев обаче отговори подобаващо. Косоко и Неделев разиграха добре топката в 52-ата минута, първият центрира отлично към Вутов, който се хвърли на шпагат и простреля Ренан за 2:0.Само 180 секунди по-късно треньорът на орлите Георги Дерменджиев осъществи двойна смяна. На местата на Мисиджан и Кампаняро влязоха Кешерю и Кишада.След напускането и на Марселиньо в средата на второто полувреме разградчани натиснаха своя съперник и в 80-ата минута върнаха един гол. Това стори резервата Кешерю, който се възползва от разбъркване в наказателното поле и вкара след ефектен шут от 7-8 метра. В 85-ата минута Лудогорец беше близо до изравнителен гол, когато Кишада намери Кафу, но Чворович спаси. Само 180 секунди по-късно като по чудо Кешерю не вкара за втори път след изстрел с глава и брилянтно спасяване на Чворович.В даденото от рефера Никола Попов 4-минутно продължение отново Кешерю можеше да изпрати мача в продължения, но ударът му с глава профуча покрай дясната греда.Така Ботев спечели квота за Лига Европа, от което спечели и тимът на Верея. Сега отборът от Стара Загора няма да играе бараж с пловдивчани, а чака третия в крайното класиране от Първата шестица на Първа лига, за да се изправи в един мач за последното място, даващо право на участие в евротурнирите.ЛУДОГОРЕЦ - БОТЕВ ПД 1:20:1 Омар Косоко 440:2 Антонио Вутов 521:2 Клаудиу Кешерю 80ЛУДОГОРЕЦ: 33. Ренан, 4. Сисиньо, 27. Моци, 5. Паломино, 6. Натанаел, 10. Кампаняро (55-Кишада), 18. Дяков, 84. Марселиньо (67-Анисе), 88. Вандерсон, 93. Мисиджан (55-Кешерю), 22. Кафу БОТЕВ ПД: 99. Чворович, 2. Панов, 18. Терзиев, 4. Генев, 24. Марин, 14. Яя Меледже, 17. Балтанов, 8. Неделев, 20. Косоко (70-Бризола), 25. Стоянов (84-Юсеин), 39. Вутов (64-Виана)снимки: Марин Маринов, Sportal.bg