Дузпа спря полета на Левски, 25 000 по трибуните (видео)

Лидерът в Първа професионална лига Левски прекъсна серията си от седем поредни победи, след като завърши 1:1 с ЦСКА-София пред около 25 000 зрители на стадион "Васил Левски". Дербито от 10-ия кръг бе най-посетената среща от дълги години в родния шампионат, но качеството на играта категорично разочарова любителите на футбола.

Франсис Нар даде аванс на "сините" в 34-ата минута, а в 77-ата минута Преслав Йорданов изравни от дузпа. Тимът на Едуард Йорданеску имаше инициативата в големи периоди, но най-чистото положение бе пред Георги Костадинов, който в 69-ата минута пропусна да реши всичко в полза на своя тим с евентуален втори гол, останал очи в очи с Георги Китанов.

"Сините" останаха на върха с 24 точки, като имат само две преднина пред Лудогорец, който има и мач по-малко. "Червените" пък са трети след второто си поредно равенство с актив от 18 точки.

Йорданеску заложи на Александър Георгиев, който смени Арсенио, останал извън групата поради травма. Сръбският треньор на "сините" Люпко Петрович пък остави на пейката Антонио Аниете, а като титуляр излезе Мехди Бурабия. Секторите "Б" и "Г" бяха препълнени с фенове на двата тима, като по трибуните беше по-интересно от случващото се на терена, където страхът да се играе футбол и най-вече страхът от евентуално поражение развали драстично качеството на игра.

Агитката на домакините извади хореография на първия капитан на ЦСКА Нако Чакмаков с огромен транспарант: "Родени с орис шампионска! Армейци зовем се с гордост и чест!"

Хореографията на феновете на Левски бе изцяло подигравателна към вечния съперник. Препълненият сектор бе изцяло в черно, а по средата имаше огромен бял кръст с надпис с 1948-2016, визирайки че ЦСКА вече не съществува, а в двата края на сектора имаше две големи запалени с факли свещи, докато фен преоблечен като поп опяваше пред сектора. Малко по-късно "сините" привърженици залепиха емблемата на Литекс върху тази на ЦСКА-София върху електронното табло.

"Червените" започнаха по-силно и в 7-ата минута Рубен Пинто бе близо до гол. Той стреля силно под гредата от над 23 метра, но Боян Йоргачевич със сетни усилия изби в корнер. Отново Пинто в 9-ата минута имаше възможност, но този път стреля далеч от целта. Първата опасност за "сините" бе в 33-ата минута, когато Георги Китанов след центриране от фаул не успя да хване топката. Минута по-късно защитата на "червените" сбърка и Левски излезе напред в резултата. Перес допусна грешка след подаване на Прохазка, топката попадна в Бабатунде, който бе покрит от Манолев. Нападателят подаде на Нар, който на празна врата прати топката в мрежата на ЦСКА-София. Голът бе негов трети в това първенство.

На почивката Преслав Йорданов се завърна в игра, като замени Георгиев. Втората част отново започна с по-добра игра за "червените", които не позволяваха на противника да изнесе топката. Прохазка бе декориран в жълто, а няколко фаула пред Йоргачевич внесоха смут пред неговата врата. В 54-ата минута домакините искаха дузпа, след като топката рикошира в бедрото на Веселин Минев и след това най-вероятно и в ръката му. Левски водеше, но продължаваше да играе доста слабо без никаква идея какво да прави топката и с множество елементарни грешки.

Двете агитки отново бяха на висота и през втората част. Сектор "Б" издигна хореография за 100 години от раждането на българския летец-изтребител Димитър Списаревски, който грее на фланелките на играчите през този сезон. Последваха и множество факли. Северната трибуна издигна нова голяма хореография на целия сектор - "Ние сме могъщата червена армия".

Младокът Божидар Краев замени Бурабия, като освежи атаката на 26-кратните шампиони на България, а Перес с глава стреля в аут в 67-ата минута. В 69-ата минута невероятен пропуск направи Георги Костадинов, който се откъсна очи в очи с Китанов. Халфът можеше да стреля или да подаде на Сашо Александров, който го чакаше свободен, но реши да стреля, а Китанов с крак изби. Именно това се оказа решаващо за крайния успех. С влизането на Краев играчите на Петрович опитаха да играят малко повече с топката, след като 60 минути отказваха да го правят.

Един от ней-дейните за символичните домакини Станислав Манолев бе заменен поради травма от Александър Дюлгеров, а секунди по-късно Йоргачевич се хвърли в краката на Йорданов и Ивайло Стоянов даде дузпа. Сръбският вратар сбърка след центриране на Антон Недялков. "Сините" оспорваха, тъй като искаха нарушение в тяхна полза, но това не промени решението на Стоянов.

Йорданов застана зад топката и взриви трибуните в Сектор "А" и "Г" със своя втори гол този сезон. Това бе четвърти гол във вратата на "сините", които остават с най-добрата защита, а също така втори от бялата точка след този срещу Локомотив (Пловдив).

Двубоят стана двуостър в този момент, като и двата тима се опитаха да стигнат до победата, но ниското качество на футболните отигравания пречеше да се стигне до нов гол. Все пак последната резерва на Петрович Виктор Генев можеше да стане герой. Бранителят замени Нар, а секунди по-късно в 90-ата минута с глава бе близо до гол, но след центриране на Антонио Аниете стреля в аут. Виана сбъррка при светкавична контраатака, като попречи на своя тим да стигне до пълен обрат, а дори получи жълт картон за симулация.

Така Левски прекъсна серията си от победи, но с играта си не показа, че на този етап заслужава да бъде шампион. ЦСКА-София пък продължава да няма победа далеч от "Българска армия" от пет опита - три равенства и две поражения. "Червените" бяха по-смели, но положения пред вратата на "сините" липсваха. Така срещата заслужено завърши 1:1, а равенството не позволи на Левски да дръпне с девет точки пред Божидар Чорбаджийски и компания.

Двамата треньори трябва обаче да работят много, тъй като футбол със страх не се играе и е недопустимо титулярите на водещите отбори да играят по този начин. Особено в момент, когато за първи път от много дълго време в първенството толкова зрители бяха по трибуните.

Левски приема Берое на "Георги Аспарухов", а гостуване в Монтана предстои на "червените" в следващия кръг.

Траурното шествие на "сините" - поп върви пред катафалката на ЦСКА (видео)

"Орлов мост" почервеня - шествието на ЦСКА-София (видео+снимки)

ЦСКА - София - ЛЕВСКИ 1:1