Луда вечер в Загреб! Хърватия съсече Испания след едно полувреме, което ще влезе в историята! (видео)

Отборът на Хърватия победи Испания с 3:2 в мач от Група “4” на Първа дивизия на Лигата на нациите. Срещата се трансформира от скучно първо полувреме във втора част, която ще се помни за години напред. И петте попадения паднаха след почивката, като на три пъти домакините взимаха аванс и в крайна сметка стигнаха до успеха буквално в последната секунда на срещата. Андрей Крамарич и Тин Йедвай на два пъти бяха точни за домакините, докато за гостите се разписаха Дани Себайос и Серхио Рамос от дузпа.

Освен драматичната победа успехът завърза изключително много ситуацията в групата. От надпреварата остана само един мач, който ще определи победителя и изпадащия в по-долното ниво отбор. След три дни Англия приема Хърватия. Победителят в мача ще спечели и групата, а загубилият ще изпадне. При равенство пък Испания ще триумфира. Ако хиксът е 0:0, Хърватия ще отпадне, а ако е с голове - Англия.

Първата опасност дойде още в шестата минута и бе в полза на домакините. Иван Перишич нахлу по лявото крило, навлезе в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл на Давид Де Хеа, но топката се отби в гредата. Постепенно испанците взеха инициативата, но натискът им рядко създаваше нещо опасно пред Ловре Калинич. Чак в края на полувремето Иско застраши по-сериозно вратаря, но далечният му удар бе избит в корнер от стража на хърватите.

Резултатът бе открит от домакините в началото на втората част. В 54-ата минута Сержи Роберто позволи на Перишич да пресече един пас в половината на испанците и топката се озова у Андрей Крамарич, който излезе сам срещу Де Хеа и без да се бави реализира.

Съвсем скоро обаче Испания изравни и секна ентусиазма на домакините. Многоходова атака позволи на Дани Себайос да завърши с гол в 56-ата минута. В следващите минути гостите наложиха натиск и на няколко пъти бяха много близо до пълен обрат. Най-чистото положение бе пропуснато от Иско, който нацели горната греда от малкото наказателно поле.

В 69-ата минута обаче Хърватия отново излезе напред. Лука Мордич сложи топката на главата на Тин Йедвай, който от непосредствена близост нямаше как да сбърка. Малко по-късно домакините можеха да стигнат и до трети гол. Анте Ребич излез сам срещу Де Хеа, но стражът този път спечели двубоя и изби удара в ъглов удар.

Скоро обаче Испания се окопити и отново тръгна мощно в атака. В 76-ата минута Калинич изби един удар на Роберто, а след това Врсалко трябваше да избива от голлинията добавката на Алваро Мората. Само две минути по-късно обаче от герой защитникът се превърна в грешник, след като два пъти в рамките на няколко секунди игра с ръка и съдията отсъди дузпа. Зад топката застана Серхио Рамос и изравни.

В последните минути на срещата Хърватия подложи Испания на такъв натиск, какъвто иберийците едва ли са понасяли скоро и в крайна сметка усилията им се увенчаха с успех. В 93-ата минута един далечен удар на Брекало бе избит от Де Хеа, но попадна точно на крака на Йедвай, който инстинктивно прати топката в мрежата. Буквално с подновяването на играта съдията даде последния сигнал за срещата и стадион "Максимир" в Загреб полудя, припомняйки си незабравимите мигове от световното в Русия.

ХЪРВАТИЯ - ИСПАНИЯ 3:2