Хасково – Миньор 2015 е финалът в ББЛ А група

Хасково и Миньор 2015 ще играят за титлата на Volkswagen национални финали ББЛ 22/23. Двата отбора достигнаха до мача за трофея след успех в днешните си полуфинални срещи.

В собствената си зала „Дружба“ Хасково се наложи над Фаб Файв с 99:85. Двата отбора изиграха много интересно първо полувреме, в което макар столичният тим да имаше 12 точки аванс, на почивката преднината бе за съперника му – 45:44. Ключова се оказа силната трета четвърт за баскетболистите на Янко Желев, които след нея се откъснаха със 78:61 и задържаха водачеството си до последно. Последните минути пък Фаб Файв доигра без старши треньора си, който бе изгонен след второ техническо нарушение в мача.

Динко Христов бе най-резултатен за успеха с 27 точки и 9 борби, а Ивайло Тонев остана близо до трипъл-дабъл със своите 25 точки, 11 борби и 7 асистенции. За съперника Мартин Горунов отбеляза 23 точки, с 13 е Стефан Янев.

Миньор 2015 пък сътвори нов инфарктен обрат в турнира по пътя към финала. След като навакса солидно изоставане срещу Чавдар Троян в петък, днес тимът направи това и срещу Хебър, побеждавайки го с 91:90.

След много равностойни начални минути, баскетболистите на Димитър Чанков направиха силна серия и след една част се откъснаха с 30:19. Почти през цялото първо полувреме съперникът им така и не успяваше да се разпише от тройката и след само една вкарана, на почивката те отново водеха, този път при 49:36 след 21 точки на Берк Мехмед. След паузата обаче настъпи подем в играта на Миньор 2015, който за кратко стигна и до пълен обрат, а преди решителната четвърт изоставаше с 63:64. Хебър поддържаше крехка преднина през последната част, която стигна и 7, но минута преди края опонентът му направи нов обрат за 88:86. Тимът от Пазарджик пропусна няколко възможности отново да поведе, докато воденият от Милен Дудев тим показа по-здрави нерви в решителните секунди и измъкна успеха.

Най-резултатен за успеха бе Кристиян Ставрев с 21 точки, а с 16 и 7 борби е Константин Паисиев. За Хебър Берк Мехмед реализира 29 точки, по 12 имат Юлий Арабаджийски и Георги Адирков.