Носителят на трофея Сенегал се класира за финалите на турнира за Купата на африканските нации

Защитаващият титлата си Сенегал, Буркина Фасо, Южна Африка и Тунис се класираха за финалите на турнира за Купата на африканските нации догодина.

Сенегал, който спечели турнира в Камерун преди около 14 месеца, победи Мозамбик с 1:0 като гост, за да запази 100-процентовия си рекорд и да си осигури първото място в група "L", докато точка навън за Буркина Фасо срещу Того при равенството 1:1 беше достатъчна, за да продължат напред от група "Б".

Южна Африка постигна победа с 2:1 като гост над Либерия, за да се присъедини към Мароко, който също се класира от група "К".

Тунис си осигури място на първите две позиции в група "J", след като надделя с 1:0 като гост срещу съседите Либия в Бенгази, където разочаровани фенове на домакините записаха терена с бутилки в последните 10 минути.

Алжир е другият състав, която си осигури класиране в понеделник.

Мохамед Салах отбеляза гол при победата на Египет с 4:0 като гост на Малави, за да поведе в група "D". В другата среща Камерун загуби като гост от Намибия с 1:2.

Островите Кабо Верде, Екваториална Гвинея, Гамбия и Уганда също спечелиха своите мачове, за да останат в борбата за място на финалите на турнира.

Булайе Диа вкара гол на Сенегал в 18-ата минута в Мапуто, за да даде шанса на тима да защитава титлата си в Кот д'Ивоар следващия януари.

Южна Африка изпусна преднина от два гола при равенството 2:2 срещу Либерия у дома миналия петък, но победата им с 2-1 в Монровия им гарантира класиране напред.

Първите два тима от всички 12 групи се класират за финалите, с изключение на "H", където е домакинът Кот д'Ивоар. Само още един състав ще продължи напред от тази група.