Шотландия взе реванш от Украйна

Шотландия победи с 3:0 Украйна в отложен мач от първия кръг в Лигата на нациите. Джон Макгин откри резултата в 70-ата минута, а до края резервата Линдън Дайкс отбеляза още две попадения за "гайдарите". Шотландците бяха по-добрият отбор под дъжда на "Хемпдън Парк" и заслужено стигнаха до успеха, който ги изкачи на върха в група 1 на Лига "B".

Двата отбора се срещнаха и в началото на юни, но в бараж за класиране на Мондиал 2022. Тогава украинците постигнаха успех с 3:1 в Глазгоу, но след това загубиха решаващия мач с Уелс и не можаха да вземат виза за световните финали.

Селекционерът на Шотландия Стив Кларк беше лишен от услугите на някои от най-важните си футболисти, начело с капитана Андрю Робъртсън, Грант Ханли и Лиъм Купър. Домакините излязоха с пет промени в състава в сравнение с предишния сблъсък с украинците. Атаката водеше Че Адамс, а в халфовата линия стартираха Стюарт Армстронг, Джош Макгин, Калъм Макгрегър и Райън Кристи. Нейтън Патерсън и Киърън Тиърни бяха двамата крайни бранители.

За Украйна поради контузии не играха Олександър Зинченко, Едуард Собол и Микола Шапаренко. В предни позиции наставникът Олександър Петраков пусна Олександър Довбик, капитанът Андрий Ярмоленко и младата звезда Михайло Мудрик започнаха по крилата, а в центъра на терена си партнираха Олександър Пихалонок и Руслан Малиновский. Непосредствено пред защитата беше разположен Тарас Степаненко.

Преди първия съдийски сигнал имаше минута мълчание в памет на кралица Елизабет II. Украйна беше отборът, който започна по-агресивно и на няколко пъти създаде напрежение пред вратата на Крейг Гордън. Мудрик атакуваше опасно по левия фланг, а Ярмоленко тормозеше бранителите на домакините от другата страна. Първият точен удар обаче нанесе Че Адамс в 10-ата минута. Нападателят се освободи и опита да изненада Анатолий Трубин, но той внимаваше.

Постепенно Шотландия взе инициативата. Домакините спечелиха много единоборства в средата на терена и това им позволи да организират опасни атаки към вратата на Трубин. В 20-ата минута пропуск направи Кристи, а след това стражът на Украйна спаси удар на Армстронг. Патерсън се контузи и на неговото място влезе Аарън Хики, който беше сред най-опасните футболисти на Шотландия.

В 38-ата минута Скот Мактоминей отне топката в центъра и веднага подаде на Макгин, но неговият изстрел се оказа неточен. В самия край на полувремето Че Адамс се откъсна опасно, но беше грубо фаулиран от Валерий Бондар, който се размина само с жълт картон, въпреки недоволството на шотландците.

След почивката домакините доминираха още повече и най-вече благодарение на физическото си превъзходство пречупиха съперника. В 58-ата минута Макгин стреля опасно, но Трубин се намеси перфектно. В 60-ата Армстронг шутира на сантиметри от целта, а малко по-късно Че Адамс уцели гредата с глава.

"Гайдарите" поведоха 20 минути преди края на редовното време. Макгин се пребори в наказателното поле с Бондар и без забавяне прати топката в далечния ъгъл на вратата - 1:0. След този гол украинците сякаш се предадоха, а домакините продължиха да нападат. След центриране от корнер на Райън Фрейзър в 80-ата минута Линдън Дайкс удвои аванса на Шотландия, а в в 87-ата двамата повториха упраженението за крайното 3:0.

Отборът на Стив Кларк събра 9 точки и измести от първото място в групата украинците, които останаха със 7 пункта. В събота Шолтнадия ще посрещне Ейре, а на украинците предстои гостуване на Армения.